Żerca

Uwielbiam ten słowiański klimat 😍

Uwielbiam ten słowiański klimat 😍

💛

💛

Jakie to szczęście, gdy człowiek wessa się w jakąś serię, i od razu po odłożeniu jednego tomu, może sięgnąć po kolejny! Wiedzą co mam na myśli ci, którzy na kontynuację czekają rok albo i dłużej (sama mam kilka takich na które czekam szmat czasu, i jeszcze sobie poczekam...) W przypadku "Kwiatu Paproci" od Katarzyna Berenika Miszczuk można od razu wskoczyć z jednej książki w następną.
Drugi tom - Noc Kupały - skończył pewną historię. Wydawać by się mogło, że skoro tajemnica kwiatu została rozwiązana, nic ciekawego już nas w Bielinach nie spotka. Oj jakże się można pomylić!
Minął prawie miesiąc od śmierci Mszczuja. Ludzie powoli zapominają o pożarze w Noc Kupały i zaczynają przygotowania do Święta Plonów. Jaga i Gosia nadal jednak nie mogą pozbyć się żałoby po śmierci męża Szeptuchy, codziennie łykają antydepresanty, bo czasami melisa to za mało... Mieszko nadal nie wraca. Najwidoczniej pochowanie byłej żony zajmuje mu wiecej niż kilka dni. Gosława zaczyna powoli godzić się z rozstaniem i postanawia skupić się na pracy. W przeciwieństwie do Mieszka Swarożyc nie daje o sobie zapomnieć. Ukazuje się Gosi co jakiś czas, przypominając o obietnicy, jaką mu złożyła. Dodatkowo dziewczyna zaczyna śnić koszmary o śmierci, przeplatane z wizjami przeszłości Mieszka. A żeby nie było zbyt nudno wplątuje się tu wątek sensacyjny - zaczynają znikać okoliczne boginki i demony. Pozostali podejrzewają Gosię o to, że po godzinach urządza sobie polowania na mitologiczne stwory, w końcu kilkoro z nich już zaginęło z jej powodu.
Do Bielin przyjeżdża nowy Żerca, młody i przystojny Witek. Szybko zdobywa serca mieszkańców i przede wszystkim mieszkanek, szczególnie tych na wydaniu 😁
Powieść rozpoczyna się spokojnie, Gosia ma czas pomyśleć nad własnym życiem i jak zwykle trochę ponarzekać. Chociaż tym razem się jej nie dziwię, Mieszko zostawił ją w bardzo trudnej chwili, gdy na prawdę potrzebowała wsparcia. Aż miałam na niego nerwy! No ile można cackać się z zakopaniem byłej?! Na szczęście Gosia znów nam trochę dorosła, nawet zaczęła zastanawiać się nad pozostaniem w Bielinach! Za to jej mama koniecznie chce ją z powrotem w Warszawie, przestraszona pożarem stara się "załatwić" Gosi szybsze zaliczenie stażu. A czego w końcu chce Gosia? A Jaga? Jaga chce po prostu, żeby Gosia była szczęśliwa, i żeby bogowie dali im wszystkim święty spokój.
I teraz wchodzi ON - cały na biało- młody, przystojny (jakże by inaczej),mądry, wysportowany i pomocny - Żerca Witek. Facet wydaje się na początku nieśmiały, ale to tylko pozory. Okazuje się śmiały, a nawet bezczelny, z nutką wścibskości. Sama nie wiem, czy go polubiłam. Na prawdę mam mieszane uczucia. Porównania z Mieszkiem wydają się naturalne, czasami wypada lepiej, czasami totalnie słabo. Jako żerca się sprawdza, ale umówmy się, że Mszczuj nie powiesił poprzeczki zbyt wysoko. Przy poprzedniku każdy kto się nie zapija i robi cokolwiek dla społeczności wypadnie korzystniej.
W tej części również nie zabraknie słowiańskich bogów, boginek czy demonów. Gosława pozna kolejnych mieszkańców Bielin, których tylko ona widzi, jako że jest Widzącą. Absolutnie wspaniałe były dla mnie opisy obrzędów i obchodów Święta Plonów. Moja dusza stęskniona jest wiedzy o naszych tradycjach, serce mnie boli, że już ich nie praktykujemy. W "Żercy" autorka przybliżyła nam nie tylko obrzędy dziękczynne na zakończenie Żniw i prac polowych, ale też słowiański wieczór panieński! Fragment ten czytałam z bananem na twarzy, i totalną zazdrością, ale bym chciała wziąć w takim udział! Co tam jakieś SPA czy inne wypady do pubów z męskim striptizem! Nudy totalne! Nie to co leśna przygoda z tańczeniem nago przy ognisku w świetle księżyca i degustacja nalewek od Szeptuchy! Gosia po raz pierwszy poprowadziła cały obrzęd sama, bo Jaga wyjechała sobie do SPA, to jest tfu, na pielgrzymkę...
Zakończenie jest prawdziwie dramatyczne i zaskakujące. Chciałabym napisać, że jestem taka superekstra i wszystkiego sama się domyśliłam, ale jednak nie... nie przewidziałam wszystkiego 🤯

mnie się podoba, guilty pleasure, zaskakująca seria

mnie się podoba, guilty pleasure, zaskakująca seria

Czy domyśliłam się kto jest mordercą? Pewnie, od razu. Czy to mi przeszkadzało? Ani trochę. Są demony, jest Jaga, Gośka zaczyna wczuwać się w bycie szeptuchą i to wszystko co mi potrzebne. Przyjemnie się to czyta. Końcówka nam lekką tajemnicę rzuciła to jest czego wyczekiwać w kolejnym tomie.
Bardzo mi się też podobał ten dokładny opis rytuału, który Gośka odprawiła.

Bardzo mi się też podobał ten dokładny opis rytuału, który Gośka odprawiła.

Absolutnie genialna książka o niczym.
Trzecia część jest głównie jest o tym, że Gosława hasa po lasach i łąkach i spotyka słowiańskich Bogów, demony i inne potwory. Jest i morderca - no strasznie przewidywalne do bólu, nudaaaa. Harlequin w wersji słowiańskich podań.
Przeczytałam i zapomniałam … czy mieszczę się w rozkładzie Gaussa?
o losie strzeż mnie przed takimi {cenzura}

Absolutnie genialna książka o niczym.
Przeczytałam i zapomniałam … czy mieszczę się w rozkładzie Gaussa?
o losie strzeż mnie przed takimi {cenzura}

Gosia nadal egzaltowana i naiwna. Mieszko „znika na pół książki, bo przeżywa zdradę poprzedniej ukochanej i musi zorganizować jej godny pochówek” -cytuję z jednej opinii, bo podpisuję się pod nią dwoma rękami. Nie zrozumiał przez setki lat jaką kobietą była ta jego ukochana, wszyscy ją nienawidzili, ale jego jedna część ciała nie może jej zapomnieć. Gosia to wie ze swoich wizji, ale ciągle wpada mu w ramiona, żenujące.

uzależniająca seria 😍😍😍😍 Ale musze przyznać, że wybitnie szybko domyśliłam sie kto jest łowcą ;)

Mam wrażenie, że ta książka jest o niczym, niby coś się dzieje, ale są to poboczne wątki, a nadal najbardziej skupiamy się na głównej bohaterce, której głupota zaczyna przekraczać wszelkie granice. Wie, że nie powinna wchodzić do lasu to pcha się tam przy każdej możliwej okazji, ta jej niby miłość do Mieszka też jest podejrzana. Nowy Żerca kompletnie bez wyrazu, mogłoby go nie być i nie zrobiłoby to żadnej różnicy.

Swego nie znacie, cudze chwalicie.

Słowiańskie wierzenia, podane z humorem, w dobrym stylu, poparte wiedzą.

empikgo #reklama

Swego nie znacie, cudze chwalicie.

Słowiańskie wierzenia, podane z humorem, w dobrym stylu, poparte wiedzą.

empikgo #reklama