rozwiń zwiń

Żerca

Okładka książki Żerca Katarzyna Berenika Miszczuk
Zwycięzca w plebiscycie 2017
Okładka książki Żerca
Katarzyna Berenika Miszczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kwiat paproci (tom 3)
W.A.B.
2017-05-10
2017-05-10
czary dynastia Piastów historia alternatywna humor książę fantasy literatura polska magia romans Słowianie uczucie wierzenia władza
Inne

“Żerca” to już trzecia część przygód Gosi w Bielinach i kolejna dawka świetnego humoru.

Po tragicznych wydarzeniach, które miały swoje miejsce w trakcie Nocy Kupały, Gosia próbuje nieco zwolnić tempo swojego życia i poradzić sobie z wewnętrznymi demonami, które nie dają jej zmrużyć oka nocą. Niestety nieobecność Mieszka, który wyjechał, by pozamykać wszystkie swoje sprawy, wiele komplikuje, w mieście pojawia się nowy żerca, a ta dziewczyna po prostu nie umie trzymać się z daleka od problemów. Zwłaszcza kiedy w grę wchodzą kontakty z bogami, nadprzyrodzone układy, mściwe boginki i dzikie tańce przy ogniskach.

Dostajemy kolejną porcję porządnej mitologii słowiańskiej, cudownej folklorowej otoczki i całą masę intryg, by na koniec pozostawić czytelnika z buzią szeroko otwartą. No jak dla mnie rewelacja! Choć przyznaję, że czegoś mi w tej części wyjątkowo mi brakowało. Nie wiem czy to przez wak… pielgrzymkę Jagi, za której humorem już w pewnym momencie się stęskniłam, czy może dłużąca się nieobecność Mieszka to spowodowała, ale to i tak nie zmienia tego, że ta seria to niezwykła i pełna magii przygoda.

Trzeci tom z cyklu "Kwiat paproci", a tym samym kolejna dawka dobrego humoru, słowiańskich wierzeń i mitologii oraz niesamowitych przygód.

U bohaterów wiele się wydarzyło i ciężko powiedzieć coś na temat tej części, by nie zdradzić co wydarzyło się w dwóch poprzednich książkach. Wszystko jest ze sobą bardzo ściśle powiązane. Wydarzenia z poprzedniego tomu mają swoje konsekwencje, które poznajemy na kartach tej części. Mało tego we wsi pojawia się nowy żerca, a także nagle zaczynają ginąć istoty nadprzyrodzone. Niestety większość z nich myśli, że za tym wszystkim stoi Gosia, która podpadła już wielu bogom.

Fantastyczna książka! Jestem zachwycona! Nie spodziewałam się, że tak szybko ją przeczytam. A zakończenie nie pozostawia innego wyboru jak tylko od razu sięgnąć po ostatnią część. 🥰

Kolejna świetna część powieści. KBM ma nietuzinkowe pióro, młodzieżowe spojrzenie na świat, z gracją opisuje panujący chaos w głowie młodej nastolatki i kobiety. Tam gdzie zaczyna już być poważnie potrafi jednym zdaniem rozbawić. "Spalam" (kto czyta to się domyśli) każdą Jej książke (zaczynając od serii Diablicy do teraz....) a za chwile kolejna (Przsilenie) już czeka. I aż szkoda że to ostatnia - chyba...

"Żerca" jest przeboski, uwielbiam tę sagę, a ta część nie zawodzi.

"Żerca" jest przeboski, uwielbiam tę sagę, a ta część nie zawodzi.

Zaiste zastanawiam się skąd taka wysoka nota. To jest tak słabe, tak słabe. Czytałam, gdyż ponoć miała to być najlepsza cześć. O zgrozo!

Noc Kupały już za nami, wszystko miało być pięknie a tu klops. Mieszko zniknął, nie daje żadnych oznak życia. Szeptucha wraz z Gosią są przybite ostatnimi wydarzeniami, ciężko pogodzić się ze stratą, która je spotkała.

W Bielinach pojawia się nowy Żerca, młody Witek, który wzbudza wielkie zainteresowanie wszystkich panien w okolicy, on jednak zaczyna kręcić się wokół Gosi.
Swarożyc wciąż nie odpuszcza, pojawia się w najmniej odpowiednich momentach i próbuje omotać młoda Szeptuche. Do tego ktoś poluje na okoliczne boginki i demony, a podejrzenia kierują się na Gosię.

Czy bóg ognia przekona dziewczynę do siebie? Jaką przysługę wymusi od Gosi? Czy Mieszko wróci i pomoże dziewczynie? A może nowy Żerca ukoi jej niespokojna duszę?

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w trzecim tomie cyklu "Kwiat Paproci" do przeczytania którego, bardzo ale to bardzo was zachęcam ❤️

„Noc Kupały” zostawia czytelnika w takim momencie, że nie sposób nie sięgnąć po kolejną część cyklu „Kwiat paproci”.
Trochę zaskoczył mnie opis książki, z którego zniknięcie Mieszka można było zrozumieć na wiele sposobów, jednak ten najbardziej hollywoodzki (czyli chwilowo nie jesteś mi już potrzebna, do zobaczenia za 1000 lat) na szczęście się nie spełnił… Niemniej jednak, ta cała nieobecność ukochanego naszej głównej bohaterki trwała odrobinę za długo. W tym czasie Gosia zdążyła narobić różnych głupot, co doprowadzało mnie do szału.

Ta część cyklu naprawdę mnie zdenerwowała. Naiwność głównej bohaterki, która nie widzi ewidentnego podrywu ze strony żercy, wywoływała u mnie westchnienia pełne irytacji. Ktoś naprawdę mógłby pomyśleć, że kilka tygodni nieobecności ukochanego wystarczy, żeby zainteresować się kolejnym facetem. No, ale może to tylko ja należę do tych zatwardziałych monogamistek…

Zwrot – a właściwie dwa zwroty – akcji w tej książce naprawdę mnie zaskoczyły. O ile pierwszy z nich był integralną częścią tej konkretnej książki, o tyle ten drugi wprowadza nas miło do następnej części cyklu. Powiem tylko tyle – to ciekawe, kiedy niemożliwe staje się możliwe…

Póki co moja ulubiona część z całej serii, nawet Godia przestała tak mi działać na nerwy ;)

Zachwyca i imponuje, jestem pod ogromnym wrażeniem twórczości na podstawie historii Polski i co by było gdyby…

,,Żerca” Katarzyny Bereniki Miszczuk to trzeci tom serii Kwiat Paproci. Mogłoby się wydawać, że po Nocy Kupały i wszystkim ci się wydarzyło do tej pory w końcu w Bielanach będzie trochę spokojniej.

Cóż, nic bardziej mylnego!

Pojawił się nowy żerca- Witek. Swarożyc nie traci zainteresowania Gosławą, która z kolei przekonuje się do pracy szeptuchy. Podczas wakac... znaczy pielgrzymki Baby Jagi sama prowadzi cały interes. Do Bielan wraca Mieszko, który zaskakuje swoimi planami, a na dodatek przyjeżdża mama Gosi.

Znów nie można się nudzić, ta dziewczyna po prostu nie może żyć spokojne, widać taka jej dola

Cóż, nic bardziej mylnego!

Video

Video