Żerca

Nominacja w plebiscycie 2017
Kwiat paproci (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
2017-05-10
czary dynastia Piastów historia alternatywna humor książę fantasy literatura polska magia romans Słowianie uczucie wierzenia władza
Inne

Ciekawa seria książek dla miłośników folkloru. Polecam wszystkie części.

„Nie można żyć, żałując cały czas czegoś, co się stało bądź nie stało. Trzeba się cieszyć tym życiem, które się ma”. – Żerca

....super...dalej...:)

Jak dotąd jest to moja ulubiona część serii. Dzieje się dużo i trzyma w napięciu.
Mamy już nie jednego Mieszka a dodatkowych dwóch pretendentów do serca Gosławy. Jednak nikt nie jest tym za kogo się podaje, nikomu nie można ufać.
Wkręciłam się w tę serię bardzo. Kto by pomyślał, że mamy aż tak fajną rodzimą autorkę.
Ponownie jednak muszę zarzucić serii potworną...

Świetna kontynuacja "Szeptuchy", lepsza niż "Noc Kupały".

Trzeci, choć nie ostatni tom cyklu "Kwiatu paproci" to solidna dawka humoru i słowiańskich podań, obrzędów i zwyczajów, które nowa Szeptucha z powodzeniem będzie zgłębiać. W końcu ma zostać godną następczynią swej poprzedniczki Jagi, a to zobowiązuje. Boskie stworzenia z pewnością jej tego nie ułatwią. Sprawę komplikuje dodatkowo pojawienie się nowego Żercy, który nie tyko...

Pierwszy tom z cyklu mnie zaintersowal, drugi bardzo wciągnął i spodobał...trzeci? No cóż muszę się zgodzić z paroma opiniami, z którymi się spotkałam bo odniosłam podobne wrażenie - że spokojnie seria mogłaby się obyć bez niego. Nie był zły, był dobry ale miałam trochę wrażenie, jakby poprostu miał "zapchać" pzestrzeń pomiędzy Nocą Kupały a Dziadami. Na szczęście styl...

Trzecią cześć wchłonęłam :)
Charakter edukacyjny zachowany, co mnie nie zmienię cieczy, bo tematyka związana z mitologia słowiańska jest dla mnie szalenie interesująca i napewno do rozwinięcia :) (nowe cele czytelnicze)
Trochę przewidywalna, ale specjalnie nie przeszkadzało to mi w czytaniu.
Od razu sięgam po 4 cześć :)

Nowy kapłan jest więc bardzo obiecującą postacią – niepozorny, ale od razu widać, że Gosia wpadła mu w oko. Nie chce się narzucać, no ale woń nadchodzącego trójkąta miłosnego czuć na kilometr.

Witek zaprasza więc Gosię na randkę (to, czy ona zdaje sobie z tego sprawę, jest osobną kwestią). Czytelnik odnosi mylne wrażenie, że zaczynają się całkiem nieźle rozumieć – ja...

Fabuła się rozkręca. Gosława przeżyła Kupalnockę, jednak ma dług u Swarożyca. Na domiar złego Mieszko znika. Moim zdaniem lepsza od poprzednich części cyklu.

Zupełnie nie rozumiem, czemu ma służyć ten tom i co przede wszystkim ma wnosić do fabuły całej serii. Nic znaczącego się nie działo, autorka rzuciła tutaj jakiś pomysł i muszę przyznać, że, owszem, był on dobry, no ale zbyt mało uwagi mu poświęciła. Zawiodłem się.

Dyskusje

5 942