Hygge. Klucz do szczęścia

Wydawnictwo: Czarna Owca
The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well
poradniki
Ag2S

Bądź hygge! – bądź szczęśliwy! Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge. Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć...

Bądź hygge! – bądź szczęśliwy!
Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.
Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Meik Wiking, autor książki i dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

onika | 2017-11-21
Przeczytana: listopad 2017

Co do poziomu szczęścia osiąganego przez Duńczyków, nie będę się wypowiadać. Jedno jest dla mnie natomiast pewne: naród ten osiągnął mistrzostwo w PR i marketingu. Zrobić z rzeczy, które są naturalną potrzebą każdego człowieka i do których każdy w ten czy inny sposób dąży, produkt, który następnie koncertowo opyla się całemu światu – no, do tego trzeba mieć talent. Talent i odpowiednią konstrukcję psychiczną.

Przeczytałam „Hygge. Klucz do szczęścia” i mam wrażenie, że Instytut do Badań nad Szczęściem, którego dyrektorem jest autor tej publikacji, musi cholernie blisko Christianii leżeć…Lektura tej radosnej twórczości w ogóle nie była dla mnie hyggelige. Traktat na temat fenomenu hygge i dlaczego jest to jedyna słuszna droga do szczęścia działał na mnie jak płachta na byka. Owszem, jestem zrzędą i najwyraźniej nikt nie jest w stanie zaprowadzić mnie na jaśniejszą stronę ulicy, ale nie umiem przeboleć faktu, że ta wydmuszka jest tak ładnie i starannie wydana – co za strata papieru...

| 2017-06-04

Okazuje się, ze to co z początku miałam za duńska życzliwość i sposób bycia, ma swój termin.

Wchodząc do sklepu zaskakiwały mnie stoiska ze świecami. "Może mają wkrótce jakieś święto?" - myślałam. Myliłam się. Świece są tu do kupienia wszędzie, przez okrągły rok. Palą się na parapetach, stołach, w domu, w biurze, w urzędzie. Sama obecnie mam u siebie ich tyle, że śmiało mogą odciąć dopływ prądu na miesiąc.

Z kolei w pracy zwróciłam uwagę na równość i przyjacielskie stosunki. Nie ma poczucia konkurencji, pracujemy wspólnie i pomagamy sobie wzajemnie. Z szefem każdy jest na "ty". Jego biuro jest przeszklone by każdy widział jak pracuje, a drzwi otwarte, by można zawsze wpaść na rozmowę. Szef zna każdego po imieniu i rozmawia nie tylko o pracy, ale też o życiu prywatnym. Codziennie pierwszy się wita i pyta o samopoczucie. Nie ma barier ani odgórnie narzuconej hierarchii. Niezależnie od profesji.

Poczucie równości i uczciwości widoczne jest wszędzie. Brak zasłon i rolet w oknach to...

Nobliszka | 2017-11-19

Nie będę oceniała tej książki, bo nie za bardzo wiem co miałabym oceniać. To takie małe co nie co. Milusie i ładniusie. Ale przyznam z cała powagą, książka ta wywołała we mnie ducha świąt Bożego Narodzenia, uśpionego od lat. Za to jestem ogromnie wdzięczna.

zosia_bm | 2017-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Co to jest szczęście, czym różni się od hygge, jak je osiągnąć, jak je dostrzec, jak docenić ?
Te pytania pojawiające się w całej książce.Próba odpowiedzi pada na końcu jako cytat Benjamina Franklina „Szczęście człowieka nie jest uwarunkowane wielkimi sprawami, ale małymi szczęśliwymi okolicznościami, które mają miejscena co dzień”.
Autor przytacza wiele elementów z prostego życia Duńczyków, którzy uznawani są za najszczęśliwszy/ najbardziej hygge naród dzięki pielęgnowaniu prostych, aczkolwiek bardzo ważnych zachowań
i rytuałów życia codziennego w domu i w pracy. Budowaniu pozytywnych i bliskich relacji międzyludzkich, docenianiu świąt, spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Mimo bardzo niesprzyjającego klimatu nie pozwalają aby pogoda zdeterminowała ich emocjonalny dobrostan. Meik Wiking przekonuje, że bezpieczeństwo finansowe, opieka socjalna są bardzo ważne, ale to tylko jeden z elementów hygge. Najważniejsze to poszukiwanie szczęścia w różnych aspektach życia,
że...

LunaSowa | 2017-02-10

Klucz do szczęścia...Każdy chciałby mieć w posiadaniu klucz zamykający przestrzeń z problemami, otwierający za to taką, gdzie spokój, relaks, wyciszenie. Duńczycy mają. Wypracowany przez lata i świetnie działający. Określają to mianem "hygge". Żeby Duńczyk był szczęśliwy, wszędzie i zawsze musi mieć odpowiednie do tego warunki. Same nie przychodzą, tworzą je oczywiście ludzie. Autor przytacza bardzo wiele przykładów, jak można być zadowolonym z siebie, z otoczenia, z życia. Cały świat Duńczyków kręci się wokół hygge poczynając od miejsca pracy, po domowe zacisze lub plener.
Skupię się tylko na kilku. Po pierwsze - świece. Koniecznie białe i dużo. Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w kraju, gdzie słońce raczej rzadko świeci, a dni są dość krótkie. Światło elektryczne powinno być odpowiednio rozmieszczone i rozproszone. Następnie słodycze, których Duńczycy spożywają bardzo dużo. Kawa jest też niezbędna. Grzane wino? Jak najbardziej! No i palące się w kominku drewno - oświetla,...

Antagonista Esklaważu | 2016-12-13

>Najszczęśliwsze kraje na świecie to te z rozbudowanym socjalem, powszechnym dostępem do państwowej indoktrynacji, wysokim PKB per capita itd.
>Poważni naukowcy

Przepraszam, że psuję wam sielankową atmosferę, ale ta książka jest filozoficznym dnem o pseudonaukowych podstawach i ma na celu wyciągnięcie od was pieniędzy mówieniem banałów w ładnej otoczce. Oczywiście czerpanie satysfakcji z drobnych elementów życia codziennego popieram, ale ze szczęściem to nie ma nic wspólnego.

Patrycja | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Mała książka, ale treści w niej nie brakuje :)
Nie oszukujmy się, ta książka nie odkrywa Ameryki, ale pozwala się zrelaksować i przypomnieć, że szczęście to składowa małych przyjemności. Co mnie pozytywnie zaskoczyło to ilość tekstu; książka jest maleńka, a pustej przestrzeni praktycznie brak. Jest też sporo statystyki, wszelakich porad (od lamp po jedzenie) i dużo klimatycznych zdjęć. Polecam zakup tej książki na prezent, bo wypada najlepiej w porównaniu z konkurencją, ale nie nastawiajmy się przy tym, że Meik Wiking powie nam jak żyć i od samego zakupienia tej książki staniemy się szczęśliwi. Nad tym jednak trzeba pracować ;-)

paulinaczyta | 2016-11-15

Jest to taki "tumblr blog" w formie przepięknie wydanej książki, która bez wątpienia opanowała w ostatnim czasie bookstagram. 🙌 Co to jest Hygge? To słowo określające filozofię życia czyniącą Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości jakie możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. Duńczycy pokazują nam, że trzeba cieszyć się z małych rzeczy, aby osiągnąć pełnię szczęścia. Meik Wiking jest zabawnym i ciepłym pisarzem, ktory fachowo obejmuje wiele obszarów w tej książce. Bada różne interpretacje Hygge. W książce jest kilka na prawdę ciekawych i przydatnych wskazówek jak osiągnąć szczęście w życiu. Są tutaj wykresy, tabele, przepiękne zdjęcia, listy, informacje o podróży, sztuka i rzemiosło, doradztwo finansowe.. no po prostu wszystko. Jeśli więc macie jesienno - zimową depresję to książka jest specjalnie dla Was abyście mogli się zainspirować i cieszyć się z małych rzeczy, które razem wzięte stanowią coś na prawdę wielkiego. A...

| 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Tytuł: Nie dajmy się zahyggować

Każdy skrycie tęskni za nastrojowymi chwilami w towarzystwie ukochanej osoby. Za oknem rozpętała się wichura, a wy siedzicie objęci w milczeniu, sączycie glögg (grzane wino), wsłuchując się w dźwięk polan trzaskających w kominku. Tak niewiele potrzeba do szczęścia, wystarczy bliskość drugiego człowieka. Nie tylko osławieni amerykańscy naukowcy odkryli, że harmonijny związek to jeden z wielu aspektów składających się na poczucie egzystencjalnej pełni. Trudno wyobrazić sobie szczęśliwie życie bez grona zaufanych i oddanych przyjaciół, z którymi zjadło się beczkę soli, dlatego najczęściej witasz ich u progu słowami: czujcie się jak u siebie w domu. Nie trwonisz czasu na przygotowywanie dla nich wystawnej kolacji, bo nikt nie oczekuje od ciebie, że zabłyśniesz talentem kulinarnym niczym zwycięzca ostatniego odcinka „Ugotowanych”. Racuchy usmażone na smalcu albo lemoniada z kwiatów czarnego bzu podbiją zapewne podniebienia i serca twoich...

Lucyna Tomoń | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Głośno ostatnio o...szczęściu. Hygge. Duński sposób na życie w harmonii, w przyjemności. Bardzo chciałam sprawdzić, o co tyle krzyku.
Autor książki, Meik Wiking jest równocześnie dyrektorem duńskiego Instytutu Badań nad Szczęściem. Bada nie tylko swój naród, ale cały świat, pod względem różnych czynników powodujących, że ludzie są szczęśliwi. We wszystkich statystykach Dania zawsze wypada bardzo wysoko. Autor spróbował rozwiązać tę zagadkę. I podzielić się sposobem na szczęście z innymi.
Jakim cudem naród, który żyje niemal przez cały rok w ciemności, prawie nie ma lata, jest najszczęśliwszy? Ano, nauczył się żyć w środku. I z tego, co jest czynnikiem najbardziej depresyjnym stworzyli...hygge. Duński klucz do szczęścia.
Nie będę wyjaśniała, czym jest hygge zbyt precyzyjnie. Żeby to zrozumieć, najlepiej sięgnąć po książkę :). W skrócie jest to jednak ogół cech, przedmiotów, ludzi, potraw, miejsc, świąt, wszystkiego tego, co my określamy jako rodzinne, przytulne,...