Hygge. Klucz do szczęścia

2016-11-09
2016-11-09
2016-09-01
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Dania Duńczycy harmonia wewnętrzna hygge optymizm poczucie bezpieczeństwa przyjaźń psychika radość życia relacje międzyludzkie rozwój emocjonalny rozwój osobisty samopoczucie styl życia szczęście zdrowie emocjonalne zdrowie psychiczne

Cóż – ta książka tak jak w innych recenzjach – nie do końca mówi czym jest hygge – ale co jest wokół hygge. Ogólnie książka jest z tych, która przejrzeć raz warto gdy wypożyczasz z biblioteki (jak ja) ale czy kupić samemu już mam problem.

W sensie… Książki które mają połowę grafik mam pewien problem – ale w wielu przypadkach na pewno nie słusznie. Załączone zdjęcia na pewno pasują z konceptem trochę nieuchwytności hygge przez autora.

Jakiś czas temu na national-geographics napatoczyłem się o Duńczykach jako określenie „włosi północy” i po tej książce faktycznie jestem bardziej skłonny – mam wrażenie, że kultura hygge w zaciszu domowego, z rodziną i znajomymi spędzanie czasu – najlepiej gdy za oknem w śnieżycy, z masą przytłumionego światła czy to elektrycznego czy świec (ale że zapachowych nie to ciekawe) – kojarzy mi się z jakąś taką familiarnością południowej Europy – i to w czasie takiej najgorszej pogody sprawiają, że dobrze się ludziom ten czas kojarzy

O tych świecach czy po prostu przytłumiania światła muszę przyznać trochę widzę w recenzjach jest hejtowane „że oczywiste”, ale w sumie ja jakoś nigdy o tym nie myślałem, a ma luba której jest to cześcią osobowości – jakoś traktowałem fanaberię – a teraz faktycznie się trochę przekonałem ;D

Doklejanie do różnych rzeczy „hygge” faktycznie po tej książce trochę nabiera sensu – widocznie powtórzono tyle razy że się utrwaliło

Ciekawe określenie „Hygge – życie towarzyskie dla introwertyków” Samo hygge też powinno być w jakimś stopniu lekko grzeszne – w sensie – marchewka mało hygge ale słona czy słodka przekąska jak najbardziej

Te bożonarodzeniowe serca wycinane muszę się kiedyś pobawić

Niestety zawiodłam się na tej książce. Mam wrażenie że jest ona w sumie o niczym. Choć przyjemnie się czyta, a hygge towarzyszy podczas rozmyślania nad tym wszystkim, czym jest właściwie hygge, to pozostawiła po sobie pewien niedosyt. Zabrakło mi nieco bardziej uniwersalnych przemyśleń, bo najsmutniejszym wnioskiem po przeczytaniu tej książki jest to że do osiągnięcia hygge mi dość daleko, a wydaje mi się że tak uniwersalna sprawa jak szczęście (oraz hygge) powinna być niezależna od kontekstu i okoliczności w których przyszło nam żyć.

Podobno każda książka ma swoją wartość, ale nie każdą warto przeczytać. Pomimo szczerych chęci bardzo trudno odnaleźć mi wartość w tej książce. Być może będzie ona dobrym dodatkowym źródłem informacji dla osób planujących podróż do Danii i być może pozwoli tym osobom na zrozumienie stylu bycia Duńczyków, ale nie jestem przekonana czy warto poświęcić pół dnia na posiadanie informacji, którą można zdobyć po przeczytaniu pierwszego lepszego - pięciominutowego! - artykułu. Duńczycy są najszczęśliwszym narodem ponieważ lubią palić świeczki - ta informacja jest ważna do tego stopnia, że autor postanowił ją powielić w książce minimum 10 razy.
Stanowcza niepolecajka dla osób ceniących swój czas :)

Książka o niczym, do streszczenia w 3 zdaniach.

Książka o niczym, do streszczenia w 3 zdaniach.

Liczyłam na Hygge bijące z książki, a dostałam zimny reportaż o żywieniowych zwyczajach duńczyków i namiastkę Hygge.

Jest to książka, dzięki której poczuje się, czym jest hygge, bardziej niż się dowie. W zasadzie nie jest to skomplikowane zjawisko, mieszkałam w Danii przez półtora roku, jest ono dla Duńczyków bardzo istotne, tylko w polskich realiach czasem trudne do osiągnięcia.

Książka mocno pro-duńska :)

Książka mocno pro-duńska :)

Bardzo pozytywna, lekka książka do szybkiego przeczytania w zimowe wieczory.

Bardzo pozytywna, lekka książka do szybkiego przeczytania w zimowe wieczory.

Niedościgniony wzór życia dla mnie. Chciałbym żyć bez pośpiechu i stresu, ale na razie nie umiem. Z tej okazji upiekłam cynamonki. Jednak książka mnie nie zachwyciła, nie to co styl życia. Czasami nudna.

Przeczytałam przed podróżą do Kopenhagi i było warto: w kontekście tytułowego HYGGE było sporo faktów, na które byłam przygotowana: ciemność, zima, glogg, mikro światełka. Książka dobra na początek przygody z Danią lub dla poznania innego punktu widzenia niż nasz.

• 2017
  • Poradniki