Twarze depresji

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura faktu
Tamaryszek

Depresja nie jest wymysłem gwiazd z pierwszych stron gazet. To choroba, która może dotknąć każdego. Depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie, choć cierpi na nią co dziesiąty Polak. Bohaterowie książki Twarze depresji przełamali lęk i opowiedzieli o nierównej walce z najtrudniejszym przeciwnikiem w swoim życiu. Rozmówcami Anny Morawskiej są m.in.: Andrzej Bober,...

Depresja nie jest wymysłem gwiazd z pierwszych stron gazet.

To choroba, która może dotknąć każdego.

Rozmówcami Anny Morawskiej są m.in.: Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Kamil Sipowicz, Patrycja Sokół, a także ludzie, którzy nie są osobami publicznymi, a zdecydowali się opowiedzieć o swoim "czarnym psie", jak nazwał depresję Winston Churchill. Choroba towarzyszy im na każdym kroku i trzeba ją "oswoić", czyli leczyć. Na pytanie: Jak robić to skutecznie? odpowiadają psychiatrzy i psychoterapeuci. Ewa Jastrun, żona Tomasza, zdradza, jak sobie radzi, kiedy mąż mówi, że nie ma już siły żyć, nie ma siły walczyć z kolejnym epizodem depresyjnym. W takim momencie chory nie powinien być sam. "Weź się w garść" to najgorsze, co może usłyszeć. On już jest "w garści"... depresji. Jeśli zdecyduje się na leczenie, chciałby odebrać od otoczenia komunikat: "Nie oceniam. Akceptuję".

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

Depresja - stan wyniszczający psychicznie i fizycznie, odbierający człowiekowi obiektywne spojrzenie na rzeczywistość, powoli spychając do kąta i skutecznie izolując od otoczenia rujnuje pewność siebie i pozytywne patrzenie w przyszłość. Do takich wniosków można dojść po lekturze rozmów zamieszczonych w publikacji Morawskiej. I zapewne ten, kto nigdy nie doświadczył takiego stanu nie zrozumie cierpiącego na depresję. Ów stan będzie trudny do wyobrażenia ludziom zdrowym i jak stwierdziła jedna z rozmówczyń, jej samej, pomimo przebytych doświadczeń, nie pomaga to we właściwym zrozumieniu choroby u innych. Myślę, że cała trudność polega na tym, iż ma się do czynienia z wielowymiarowością omawianej przypadłości, różnymi stopniami jej natężenia.

Mimo iż forma, jaką zaprezentowała Morawska dla ukazania problemu nie jest do końca tym, czego bym się spodziewała w tego typu publikacji, a co w pełni ukazałoby problem, to jednak wywiady z konkretnymi ludźmi dają do myślenia więcej, niż...

almos | 2015-12-17
Przeczytana: 27 listopada 2015

Psycholog kliniczna napisała książkę o depresji składającą się głównie z wywiadami z ludźmi cierpiącymi kiedyś na tą straszną chorobę, w tym z paru celebrytami. Dowiadujemy się sporo o depresji, o metodach jej leczenia, o tym gdzie szukać pomocy. Ważna pozycja, bo liczną grupę cierpiących na depresję nasze społeczeństwo wciąż odrzuca i stygmatyzuje.

Książka składa się głównie z wywiadów z cierpiącymi na depresję, w tym z paru celebrytami. Takie mamy czasy, że aby zainteresować szeroką publikę jakimś problemem, musimy włączyć do gry celebrytów. Jeszcze lepiej by było, gdyby jakiś bohater popularnego serialu zapadł na depresję, wtedy publiczność możeby zrozumiała problem... Ale żarty na bok, książka stanowi dosyć dobre i lekko napisane kompendium na temat depresji, (jeśli o tej strasznie chorobie można pisać lekko).

W bardzo dobrym wprowadzeniu pisze Morawska czym jest a czym nie jest depresja (nie jest krótkotrwałym obniżeniem nastroju związanym np. z zawodem miłosnym), jakie są...

Niezmienna | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem. A zainteresowanych powinno być wielu. Bez względu na to czy depresja dotyka Ciebie, Twoich bliskich, przyjaciół, znajomych, sąsiada z klatki, a może nieznajomą starszą panią spotykaną codziennie pod Biedronką - sięgnij po tę książkę. Naprawdę warto. Depresja może dotykać nawet co dziesiątą osobę, a więc jest wielce prawdopodobne, że w Twoim otoczeniu jest co najmniej jedna taka osoba. Nie rozpoznasz jej dopóki nie znajdziesz w sobie wrażliwości na cudze cierpienie i ból. Ta książka przybliży Ci nie tylko osoby znane i mniej znane cierpiące na tę straszną śmiertelną chorobę, ale również przystępnym językiem wytłumaczy terminy medyczne, rodzaje depresji, sposoby leczenia itp. To nie jest nudny poradnik. To lektura, która głęboko Cię poruszy. Gratuluję autorce wspaniale opisanych historii, rzetelnego podejścia do tematu a przede wszystkim motta - nie oceniaj, zaakceptuj.

Sanna | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Lektura dość bolesna, ale obowiązkowa dla osób mających w otoczeniu kogoś chorego na depresję. Choć właściwie - przecież nie tylko dla nich. Pewnych rzeczy warto być świadomym. Zwłaszcza, że depresja jest tak powszechna, że zapewne macie wśród swoich znajomych więcej chorujących, niż przypuszczacie.

Nietypowa forma (większą część książki stanowią rozmowy autorki z chorującymi) może się w pierwszej chwili wydać zaskakująca, okazuje się jednak, że ten oryginalny pomysł dość dobrze przybliża nam depresję niejako od wewnątrz – nie poprzez teoretyczne wywody, lecz poprzez zetknięcie z czyimś doświadczeniem. W pewnych kwestiach rozmówcy autorki wygłaszają opinie całkowicie przeciwstawne (np. odnośnie psychoterapii i farmakoterapii), co pokazuje, jak wiele twarzy ma depresja.

Dałabym książce więcej gwiazdek, gdyby nie kilka wywiadów, moim zdaniem zbędnych. Chodzi mi o rozmowy z osobami, które depresji nie miały, choć z rozmaitych przyczyn sporo się w życiu nacierpiały. Z całym...

Miedzianowska | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Świetna książka. Bliska mi osoba choruje na depresję. Ta książka pomaga zrozumieć chorych na depresję.szkoda tylko, że nadal stygmatyzuje się osoby chore...

Małgosia | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Bardzo trudna pozycja, ciężko czytać tak osobiste wypowiedzi, ale dzięki nim osoba chora, zmagająca się z depresją oraz jej najbliżsi mogą zobaczyć, że tę chorobę można pokonać, że nie są sami i że coraz więcej osób rozumie istotę i problem tego schorzenia.
To jest światło w tunelu, pocieszenie i podpora dla wszystkich, których ta choroba w jakiś sposób dotknęła.
Tak wiele ignorancji i stereotypów mamy w głowach, jeśli chodzi o choroby o podłożu psychicznym. Ja osobiście zachęcam do czytania takich pozycji, abyśmy nasze skostniałe umysły otwierali na tak ważne zagadnienia.
Bardzo dziękuję autorce, bo dla mnie ta pozycja staje się ważną pomocą w pracy psychologa, polecam ją przede wszystkim najbliższym osób chorych na depresję, aby zrozumieli podstawę, istotę tej choroby - to i tak jest dużo.
Bo niestety, ta choroba nie ma jednej twarzy, ilu jest chorych, tyle jest twarzy depresji

ksiazkaznadzieja | 2015-12-07

Anna Morawska miała styczność z tematyką związaną z DEPRESJĄ zarówno w pracy przy reportażach o tematyce społecznej, jak i studiach z psychologii. W czasie pracy nad książką przeprowadziła wiele rozmów z chorymi na depresję oraz ich bliskimi. Znajdziemy historie wielu osób, które próbowały popełnić samobójstwo, nie chciały się leczyć lub kompletnie nie wiedziały i nie rozumiały, co się z nimi dzieje. Które przeżyły bardzo wiele, często nie zrozumiane i odrzucone przez otoczenie.

Cała recenzja pod adresem:

BooksMyLove | 2016-09-06

Depresja wstydliwa choroba, o której wszyscy boją się mówić, choć wielu na nią choruje. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że samemu jest chora albo że ma w swoim otoczeniu chorą na depresję osobę.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje depresji: lekką, umiarkowaną i głęboką (ciężką). Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należy:

1. Obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności; poczucie smutku i przygnębienia;

2. Utrata zainteresowania działaniami, które zwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanik odczuwania przyjemności - tak zwana anhedonia, czyli zobojętnienie emocjonalne;

3. Osłabienie energii lub szybsze męczenie się.

Ważne są również takie objawy dodatkowe jak:

1. zaburzenia snu (najbardziej typowe - wczesne budzenie się);

2. myśli samobójcze;

3. problemy z pamięcią i koncentracją...

Lauretka | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Przystępnie opisane zagadnienia związane z depresją. Są tu wywiady z osobami, które same przeszły, leczyły się lub pozostają w leczeniu tej choroby albo znane są im nastroje depresyjne, choć nie nazywają tego depresją. Pojawia się także aspekt alkoholizmu, który w wielu przypadkach może być pierwotną lub wtórną przyczyną tej choroby.
Autorka skupia się przede wszystkim na osobach znanych, gdyż ma nadzieję, że niosą one specjalną misję w nagłaśnianiu i oswajaniu tematu.
W książce pojawiły się także wypowiedzi specjalistów o sposobach i miejscach leczenia depresji (również u dzieci) w Polsce. W ostatnim rozdziale znajdziemy nawet króciutkie zestawienie czynników zwiększających poczucie szczęścia, które z całą pewnością pomoże niwelować złe samopoczucie, stany obniżenia nastroju, brak wiary w siebie i osamotnienie.

aleksandra | 2016-02-20

Dla mnie wspaniała książka. Na pewno pomoże wielu osobom cierpiącym na depresję, ich rodzinom i przyjaciołom lepiej zrozumieć tę chorobę, spojrzeć z szerszej perspektywy, wyrobić w sobie prawidłowe podejście do leczenia, terapii, leków. Szczególną moją uwagę zwróciły wywiady z osobami, które doświadczyły poważnych kryzysów w swoim życiu, ale nie był to jeszcze stan chorobowy. Wspaniała książka, która ukazuję problem z każdej możliwej strony.