Syn szczęścia

Wydawnictwo: Smak Słowa
Lykkens sønn
Ewa M. Bilińska
Ag2S

Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady (1990) „Syn szczęścia” jest drugą, długo oczekiwaną częścią kultowej norweskiej trylogii, którą rozpoczyna bestsellerowa i owiana już legendą „Księgą Diny”. Cykl „Trylogia Diny” kończy zaskakujący tom 3. „Dziedzictwo Karny” (2016). Matka zabija swojego rosyjskiego kochanka. Świadkiem morderstwa jest jej jedenastoletni syn....

Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady (1990)
Matka zabija swojego rosyjskiego kochanka. Świadkiem morderstwa jest jej jedenastoletni syn. Nie może on nikomu powiedzieć prawdy, dlaczego wrzos koło mężczyzny zabarwił się na czerwono. Jednak pytań bez odpowiedzi jest więcej: Czy świadek jest winny? Czy milczenie jest kłamstwem? Czy matka ma prawo poświęcić kogo tylko chce?
Powieść ukazuje Benjamina, syna Diny z Reinsnes i jego okres dojrzewania od chłopca do mężczyzny. Tytułowy bohater poszukuje Diny w Berlinie, ale także w kobietach, które spotyka: w żonie grabarza z Tromsø, w Karnie ze szpitala polowego przy Dybbøl oraz w córce profesora, Annie, która jest zaręczona z jego najlepszym przyjacielem

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

tatiasza | 2017-11-13

Opowieść o Beniaminie synu Diny.
Książka wciąga, bardzo porusza, pokazuje jak przeżycia z dzieciństwa wpływają na całe dalsze życie. Ludzkie cechy charakteru pokazane bardzo wyraźnie, mocno, zaskakująco. Główny bohater zmaga się ze swoimi "demonami", jest postacią bardzo skomplikowaną, próbuje znaleźć swoje miejsce w życiu.
Pełno emocji, smutku, bólu, próby znalezienia miłości...

książek: 1999
Ola | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam, 2017
Przeczytana: luty 2017

Druga część trylogii o Dinie. Prawie równie dobra jak pierwsza. Dlaczego prawie? Bo "Księga Diny" była dla mnie osobista, a bohaterka bardzo mi bliska. Druga część jest o synu Diny, ale autorka trzyma świetny poziom. Aż zadziwiające, że powieść o mężczyźnie jest tak głęboka, mądra i przejmująca. Nie odbiega w niczym od poprzedniej książki. Czyli to nie był przypadek, nie chwilowy pomysł na sukces, a ogromny talent autorki. Pozostaję pod wielkim wrażeniem wnikliwości umysłu pani Wassmo, zachwyca mnie wyczuciem, subtelnością, a jednocześnie dobitnością i trafnością w oddawaniu ludzkiej natury. Taki dar mają tylko nieliczni. I wszystko oddane pięknym językiem. Szkoda tylko, że na trzecią część muszę jeszcze tak długo czekać...

Izabela Pycio | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

"Może najprawdziwsze kłamstwa to te przemilczane prawdy?"

Drugi tom trylogii jest równie piękny i wciągający jak pierwszy. Wybornie zagłębiamy się w surowe norweskie realia, zaglądamy też do berlińskich i kopenhaskich klimatów, przyglądamy się niezwykle ciekawym losom bohaterów, z nutą historycznych wydarzeń w tle, z początku drugiej połowy dziewiętnastego wieku. I znów autorka wielokrotnie zaskakuje scenariuszem zdarzeń, wyczekujemy każdego zwrotu akcji, uzasadnienia jego pojawienia się, a co najważniejsze, kontynuacji ścieżek życia bliskich sercu czytelnika barwnych postaci poznanych w poprzedniej odsłonie trylogii.

Świat idzie do przodu, pojawiają się nowe wyzwania, echa przemijania dają o sobie znać, ale pewne wartości wciąż pozostają niezmienne i trwałe. Nowe pokolenie mierzy się z własnymi słabościami, sięga po marzenia, odważnie nakreśla kursy w życiu, przeciera niezbadane szlaki, dostosowuje doświadczenia i wiedzę z dzieciństwa do poznawania świata na własnych zasadach....

Anna | 2017-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2017

"...dwóch rzeczy możemy być pewni. Jedna to śmierć. Druga, to że zostaniemy opuszczeni. W ten czy inny sposób. Opuszczeni."

Na życiu Beniamina, synu Diny, przez całe niemal dzieciństwo, okres dorastania i wchodzenia w dorosłość, odciskało się piętno jego matki; zabójstwo Rosjanina, którego był bezpośrednim świadkiem, a które musiał zachować w tajemnicy, jej niespodziewany wyjazd, nie wiadomo dokąd, na jak długo, z kim, nieustanna tęsknota za nią, ciągłe poszukiwanie w innych kobietach jej obrazu, cech, siły.

Beniamin po skończeniu szkoły wyjeżdża do Kopenhagi na studia medyczne. Z dala od domu, w pozostawionym samemu sobie chłopaku odradzają się demony Diny z przeszłości; opuszczony przez matkę, obciążony jej tajemnicą, Beniamin próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie, swoją własną tożsamość, zrozumieć kim tak naprawdę jest i dlaczego, usiłuje dociec czym są ludzkie uczucia, szczególnie miłość.
To poszukiwanie prawdy o sobie powoduje, że wciąż wracają dawne wspomnienia,...

książek: 1937

„Człowiek musi wiele sobie wybaczyć, żeby być zdolnym do przebaczenia innym”.

Kiedy czytałam Księgę Diny, stanowiącą pierwszy tom Trylogii Diny targały mną różnorodne emocje, a postać głównej bohaterki skłoniła do wielu przemyśleń, nieustannej analizy jej trudnej do jednoznacznego zdefiniowania osobowości. Nie udało mi się jej jasno określić, stała się dla mnie postacią literacką, którą darzę skrajnie różnorodnymi uczuciami, a jednak to Dina i jej zaburzony wewnętrzny świat skradł moje serce, toteż z wielką ciekawością sięgnęłam po Syna szczęścia, który jest kontynuacją wspomnianego cyklu.

Dina, matka Beniamina, zraniona jako mała dziewczynka, z bliznami na duszy uporczywie podąża przez życie — szukając miłości, której nie zaznała — będąc dzieckiem. Jako żona, matka, kochanka, jednocześnie silna i wrażliwa, kierująca się w życiu własnymi zasadami kobieta, jest równolegle uosobieniem dobra i niepokorności, jest także szalenie niebezpieczna. Staje się dla Beniamina wielkim...

kodoga | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Drugi tom trylogii o Dinie. Wspaniała książka, chyba nawet lepsza niż pierwszy tom, a może po prostu czytając Księgę Diny dopiero przywykałam do stylu twórczości Herbjorg Wassmo. A ów styl jest niepowtarzalny, niemal hipnotyzujący. W opowieść o życiu syna Diny wpada się po same uszy i nie chce się, bardzo się nie chce z niej wyjść. Jest jak doskonała baśń z krainy lodu - bajkowa, magiczna, wielobarwna, nierealna ale i zimna oraz okrutna.
Dla mnie ogromna przyjemność smakowania lektury.

Iza | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Od razu przyznaję, że jestem w fan klubie pani Wassmo. Oddana z każdą spijaną z kart jej powieści literką. "Dina.." i "Stulecie" to sprawiły.
"Syn szczęścia" na początku męczy, jak męczy zagubienie małego Benjamina. Być synem Diny nie jest łatwo. Ale wraz z dorastaniem głównego bohatera przyspiesza i akcja i jego bezładne poszukiwanie śladu Diny w licznych kobietach. Piękna i sycąca lektura. Czekam na "Dziedzictwo Karny".. mam nadzieję, że niedługo?

nextdooralice | 2018-05-17

Ta część najsłynniejszej norweskiej trylogii zdecydowanie mniej mi się podobała niż "Księga Diny" - nie wiem czy chodzi o perspektywę mężczyzny, czy to, że ogrom zagubienia i smutku Beniamina jest jak przytłaczający, a Karny tak żal, a Anny się wręcz nienawidzi. Tak naprawdę, tylko Axela da się lubić, mimo wszystko. Na pewno siegnę z ciekawości po ostatnie pokolenie po Dinie, zapewne będzie równie wesoło - babrać się w tej rozpaczy, która chyba jest przekazywana genetycznie w tym rodzie ;)

Ewa | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Według mnie drugi tom tej sagi trochę "przekombinowany" Przymiotnik na okładce "oszałamiająca"jest lekkim nadużyciem. Pierwszy tom faktycznie był fascynujący, sama postać Diny nietuzinkowa i fascynująca. Czytając drugi tom, męczyłam się i ucieszyłam się, kiedy ją skończylam

Mar_tine | 2017-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 października 2017

Najsłabsza z książek Wassmo, które czytałam. Trochę brakowało mi w niej napięcia i klimatu, które tak świetnie budowała w "Stuleciu", czy "Księdze Diny". Styl, który w tamtych powieściach mnie ujął, tutaj wydawał mi się manieryczny, a akcja zbyt rozwlekła.