Pod śniegiem

Afera
2016-12-22
2015-01-01
Julia Różewicz
literatura czeska rodzina literatura współczesna

Trzy siostry

Świetna książka! Bardzo ciekawa wiwisekcją zwyczajnej rodziny, napisana bezpretensjonalnie i przez to bardzo prawdziwa.

Opis mnie bardzo zachęcił i w sumie był prawdziwy. Ale przez 400 stron książki nie zadziało się nic więcej niż to co w pół stronicowym opisie... No temat fajny ale ile można czytać o jednej podróży (dwugodzinnej, chyba nie więcej) i tych samych uczuciach sióstr wyrażonych może w różnych sytuacjach ale wciąż tych samych. Mnie trochę wynudziło.

Rzeczywiście specjalistka od krojenia rodziny, wszystko co najgorsze pokazane w jednej familii. Smutnanksiążka, ale bardzo dobrze się czyta

Na okładce napisano o autorce, że jest "specjalistką od krojenia rodziny". Po lekturze "Pod śniegiem" i w obliczu tego stwierdzenia dochodzę do wniosku, że wszystkie rodziny są takie same. Soukupova jest bardzo uważną obserwatorką świata, zawiłości relacji międzyludzkich i z wielkim talentem potrafi to opisać. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka opisuje mi banały, że oczywistość goni oczywistość, że tak wygląda współczesny świat i współczesne rodziny. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Bohaterowie tej powieści są schematyczni, uniwersalni, przewidywalni, wręcz stereotypowi. Coś, jakby ktoś przejrzał memy na facebooku albo poczytał błahe artykuły i pięknie ułożył w całość, zrobił z tego literaturę. Czy to wada? Nie w tym przypadku. Trzeba nam mówić jacy jesteśmy, trzeba to pokazywać, bo odbijamy się w literaturze jak w lustrze i dzięki temu możemy wyciągać wnioski na swój temat. Ta książka skłania do takiej refleksji, obrazuje aktualne typy ludzi, każdy znajdzie tu się odrobinę siebie. Sami zapytajmy siebie czy chcemy tacy być, co czujemy albo czy chcemy coś zmienić w swoim życiu, nie dajmy się stereotypom. Dzięki temu wszystkiemu "Pod śniegiem" jest wyjątkową lekturą, napisaną bez oceniania, współczesną i aktualną, przy której każdy może zmierzyć się z samym sobą. Warto!

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Każda rodzina ma swój życiorys ze wzlotami i upadkami. Soukupova zaś potrafi to interesująco wyrażać, bez upiększeń i ocen, realnie tak jak dyktuje to życie. Robi to imponująco i dojrzale ukazując przywary i zalety charakterów swoich bohaterów. Opowieść „POD ŚNIEGIEM” to skomplikowana historia trzech sióstr, które rozliczają się ze swoim życiem. Kobiety to nieokiełznana materia więc ich życie jest jak koktajl Mołotowa mieszanką wybuchową, pełne emocji, trosk, problemów.

Ta książka prowadzi wyboistą drogą o różnych nawierzchniach, bo każda z sióstr jest inna, więcej je dzieli niż łączy. Analiza psychiki oraz wyborów jest fundamentem tej relacji, poznajemy więc sekrety oraz zawiłości ich życia. Czy jest to zatem dobra książka?. Myślę, że tak, choć mam jedną drobną uwagę. To obraz mężczyzn, który nie został w pełni ukazany i stał się jedynie tłem opisywanej historii. Nie wszyscy z nich są obojętni, niewzruszeni, drętwi, bezduszni, a taki portret płci przeciwnej się wyłania. Czy tego chcemy czy nie mężczyźni są częścią życia rodzinnego, więc niepotrzebnie zostali zmarginalizowani przez autorkę. Niezależnie od tego warto książkę przeczytać do czego zachęcam bo jest bardzo ciekawa. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Książka z cyklu: nie dzieje się nic i dzieje się wszystko.
Trzy siostry wsiadają do jednego samochodu. Wybierają się do rodzinnego domu na urodziny ojca. Zabierają z sobą nie tylko bagaże i prezenty, ale też dawne urazy. Każdy kilometr przynosi nowe emocje i sprawia, że ich relacje zostają wystawione na próbę.
W tle swoją historię opowiada matka bohaterek. Jest postacią spinającą całą opowieść. Jej perspektywa dużo wnosi do całej historii.
Język jest tu bardzo oszczędny, momentami potoczny. Ten zabieg idealnie pasuje do poruszanej tematyki. Taką literaturę środka chcę czytać!

Książka z cyklu: nie dzieje się nic i dzieje się wszystko.
W tle swoją historię opowiada matka bohaterek. Jest postacią...

Kiedy ziemię pokrywa śnieg, nie widać żadnych brudów i śmieci. Świat wygląda wtedy pięknie, ale tylko do chwili, kiedy przychodzi odwilż. Wtedy na jaw wychodzą wszelkie pozostałości jesieni, niesprzątnięte zgniłe liście, psie kupy, porzucone opakowania po batonikach i inne śmieci.
Rodzina, którą wnikliwie portretuje Petra Soukupova znajduje się właśnie na skraju wiosny, zaczyna bowiem z niej spływać śnieżna pokrywa i uwidoczniają się liczne problemy. Trzy siostry jadące jednym autem na urodziny ojca wraz z dziećmi, psem, kupą bagaży i prezentami ujawniają swoje prawdziwe oblicza, a liczne przeszkody w podróży dają możliwość przekonania się, co o sobie wzajemnie myślą. Z pozoru wydaje się, że to zgodne stadko, ale nic bardziej mylnego. Emocje zaczynają buzować już podczas pakowania się do samochodu i ustalania, kto jakie miejsce zajmie i koło kogo będzie siedział. W czasie jazdy także toczą się ciche wojny na tle modeli wychowania dzieci (czyje dziecko jest posłuszne, lepiej wychowane, czy powinno się dawać dzieciom tablet itp.),relacji z mężczyznami (kto jest sam, kto w związku i dlaczego),prezentu dla jubilata (czyj droższy, większy, lepiej pomyślany) i wspomnień z dzieciństwa (kto był pupilką tatusia, kto mamusi). Autorka nie opisuje jednak po prostu sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie- ona wchodzi do ich głów i pozwala po kolei relacjonować wydarzenia z punktu widzenia trzech kobiet, ale także ich dzieci, które celnie komentują zachowania dorosłych.
Po przeczytaniu całości pomyślałam, że nie ma tutaj ani jednego w pełni szczęśliwego bohatera (no chyba że niemowlę i nieznośny pies). Każdy, łącznie z dzieciakami, ma jakiś głęboko ukryty problem, który daje o sobie znać w zachowaniach i reakcjach. Blanka- najstarsza siostra- jest bardzo zmęczona opieką nad niemowlęciem i odsuwa od siebie myśl o przyczynach odsuwania się od niej stale zajętego męża; Olga- średnia- cierpi po porzuceniu jej przez mężczyznę i skazaniu na samotne macierzyństwo; najmłodsza Kristyna nie potrafi uwolnić się z fatalnego związku z żonatym Dawidem i marzy o małżeństwie i byciu matką. Wśród dzieci jest 5-letni Oliver, którego Olga rozpieściła i który nie umie zrozumieć, że nie jest pępkiem świata i Fany, która przeżywa pierwszą fascynację chłopcem i dlatego odmawia jedzenia, żeby stać się szczupłą. Najważniejszą postacią jest jednak, według mnie, matka, która zmuszona jest odegrać przed córkami domowy teatrzyk, żeby nie zorientowały się, jak wyglądają jej relacje z ich ojcem.
Ważną rolę w tej kameralnej opowieści odgrywają koty. Ich obecność w życiu rodziców trzech sióstr to znak zmian w małżeństwie. Pojawienie się pierwszego kota powoduje pierwsze pęknięcie na gładkiej tafli idealnej rodziny, kolejne są symptomami powiększającej się rysy, a ostatnia scena książki, jakże wzruszająca, pokazuje, jak wielkie zmiany zaszły w obojgu małżonkach.
Podobało mi się w tej powieści to, że autorka wciąga czytelnika w świat bohaterów bez reszty. Siedzimy z nimi w zatłoczonym samochodzie, zmieniamy przebitą oponę, użeramy się z dziećmi na stacji benzynowej i wreszcie wchodzimy do wiejskiego domu rodziców, żeby tam przeżyć zaskoczenie. I tak jak wiosną topnieje śnieg, tak w tej rodzinie powoli odsłaniają się gorliwie ukrywane słabości, życiowe błędy, a na jaw wychodzą silne emocje, które nieodmiennie zmieniają rozkład sił i układy między siostrami, ich dziećmi, partnerami i starzejącymi się rodzicami.
Jedna z lepszych powieści obyczajowych, jakie czytałam ostatnio. Szczerze polecam.

Widziałbym tutaj co najmniej dwa alternatywne tytuły dla tej książki:
1. "Anton Czechow, Trzy siostry, wersja 2.0"
2. "Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate"
Oba wielce adekwatne.

Widziałbym tutaj co najmniej dwa alternatywne tytuły dla tej książki:
1. "Anton Czechow, Trzy siostry, wersja 2.0"
2. "Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate"
Oba wielce adekwatne.

Ocena: 9/10

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, które czytałam w ostatnim czasie.Miałam do czynienie z twórczością tej autorki przy okazji powieści "Zniknąć" i już wtedy byłam zachwycona.Niewątpliwie w książce tej mogłam odnaleźć siebie i moją historię (nie zdradzę dokładnie o którą z historii chodzi),ponadto pochłonęła mnie do takiego stopnia, że bardzo chciałabym poznać ciąg dalszy.Książka ta jest niewątpliwie słodko-gorzka, były momenty, które nawet mnie rozśmieszyły, aczkolwiek najwięcej czasu czytając spędziłam na autorefleksji.Styl autorki może na początku sprawiać pewną trudność, ale myślę, że historia tak szybko wciąga, że czytelnik szybko przywyka.Myślę, że w jakiś sposób jest to bolesna historia, ale w żadnym razie nie można nazwać ją odrealnioną.Już same relacje z ludźmi są tematem rzeka, a co dopiero relacje w rodzinie.

Dla mnie ta powieść to "must have" każdego czytelnika, który lubi obyczajówki (i nie tylko).

Ocena: 9/10

Niesamowita książka. Dawno nie czytałam tak porządnej obyczajówki.

Wspólna wyprawa sióstr na urodziny uwielbianego przez nich ojca, staje się punktem wyjścia do rozważań nad życiem każdej z kobiet. Różnią się między sobą bardzo, sytuacją, charakterem, wiekiem, ale i tak wszystkie pragną tego samego, miłości i zrozumienia. A w domu czeka jeszcze jedna kobieta, ich matka, która zdobyła się na poważne decyzje dopiero po wielu latach.

Narracja jest dyskretna i prosta a przy tym pełna emocji. Ciekawy zabieg stylistyczny, w którym nie ma wydzielonych dialogów wcale nie utrudnia czytania. Czasami może musiałam ponownie przeczytać fragment, bo się spieszyłam i sens umknął. Ale to drobnostka przy tak dobrej literaturze.

Polecam dla każdego, kto pragnie poczytać o rodzinnych relacjach i tylko, albo aż, o zwykłym życiu.

Niesamowita książka. Dawno nie czytałam tak porządnej obyczajówki.

• Literatura czeska

Dodaj cytat z książki Pod śniegiem