Stulecie

Patronat LC
Herbjørg Wassmo Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Arcydzieła literatury norweskiej literatura piękna
Hundre år
literatura norweska Ewa M. Bilińska

Oficjalne recenzje i

Sto lat niespełnienia

[ 42 ] Link do recenzji

Nie wiem, jak robią to skandynawscy pisarze, ale w ich książkach po prostu czuć atmosferę i klimat północy. Mrok, zimno, senność, melancholię. Przy czym mówię to jako osoba, która nigdy w Skandynawii nie była – jej obraz, być może nieco stereotypowy – uformowałam sobie na podstawie zdjęć, książek, filmów.

Moja babcia kolekcjonowała kiedyś, jak to ona mówi, „skandynawy”,...

Cztery pokolenia kobiet, mężowie, dzieci, w zimniej, mokrej północnej Norwegii.
Miałam nadzieję na sagę rodzinną, piękna, wciągającą, niestety to nie ta książka.
Mdła, rozmyta, oraz przeplatające się wątki w czasie nie ułatwiają czytania. Zmęczyłam się okrutnie czytając.
Nie polecam.

Herbjørg Wassmo potrafi odtworzyć klimat północnej Norwegii tak przekonująco, że za każdym razem gdy sięgałam po książkę, przenosiłam się w ten świat i niemal czułam zimny powiew północy. Słowa płyną przez powieść, historie bohaterów poruszają, a wszystko to dzieje się "ot tak", bez podniosłych scen. Kolejny raz przekonuję się o wielkim talencie literackim tej norweskiej...

Wydaje mi się że są pewne nieścisłości w tej książce chodzi mi o postać matki pisarki.

Wassmo wyrasta na jedną z moich ulubionych autorek.
Poruszająca, bardzo wciągająca pozycja.

W "Stuleciu", które przeczytałam w ramach wyzwania Wspólne czytanie, norweska pisarka Herbjørg Wassmo opowiada historię przodków swojej matki. Głównie skupia się w niej na antenatkach i ich mężczyznach, ale ponieważ to ród bogaty w różnych krewnych więc i oni pojawiają się na kartach książki bardziej, czy mniej wyeksponowani. Bohaterkami opowieści, których losy obfitujące...

Na półkach: , , , ,

„Człowiek jest zagadką, a jednak piszę o nim tak, jakby ta zagadka miała rozwiązanie.”
Kiedyś w młodości zaczytywałam się sagach i powieściach skandynawskich. Do moich ulubionych autorek należała Sigrid Undset. Zaczytywałam się w Knutcie Hamsunie i w Gulbranssen i w innych. Myślę jednak, że z tego wyrosłam. Chociaż czytanie tej książki dla mnie było swoistym powrotem...

Dołączyłem do:
i znana z LC „Renax” wyznaczyła na styczeń Wassmo „Stulecie”. Jako, że o takiej pisarce nie słyszałem rozpocząłem rekonesans. Na LC wyczytałem:
„Wybitna norweska pisarka… …autorka znakomitych powieści.. ..wielokrotnie nagradzana..”
W ...

Mam dużą słabość do literatury wspomnieniowej, nawet jeśli jest ona mocno fabularyzowana i dopowiadana wyobraźnią autora. Stulecie jest książką opisującą dzieje czterech pokoleń kobiet należących do rodziny pisarki. Jest tu (moim zdaniem najbardziej wciągająca) opowieść o prababce Sarze Susanne, niezwykłej, dzielnej kobiecie, która potrafiła odnaleźć się w skojarzonym...

Nie dalam rady z ta cegla jak dla mnie slaba nic sie nie dzieje nuda.Szkoda mi czasu na takie ksiazki.

Dyskusje

• 2014