Pragnienie

Okładka książki Pragnienie Richard Flanagan
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Pragnienie
Richard Flanagan
6,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Wanting
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-01-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Data 1. wydania:
2010-06-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308062944
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
Aborygeni cywilizacja człowieczeństwo człowiek literatura australijska odmiana losu powieść społeczno-obyczajowa pożądanie strach śmierć
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Spragnieni, głodni, dzicy



383 19 76

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
480 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1132
958

Na półkach: ,

Siegnęłam po „Pragnienie“ Flaganana (chociaż jego „Ścieżki północy“ szczerze mnie zirytowały) bezpośrednio po „Jądrze ciemności“ Conrada. „Pragnienie“ Flaganana krąży wokół tych samych pytań, ale na poziomie mniej uniwersalnym i filozoficznym. Książka Conrada to rodzaj filozoficznej przypowieści, podczas gdy Flaganan postawił na to, co potrafi najlepiej, czyli klasyczną powieść. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o konfrontację białego człowieka z innymi rasami. Biali ludzi przez wieki sądzili, że religia wybawia ich od złych skłonności, a cywilizacja od namiętności... w tym gorsecie, który sobie stworzyli, czuli się nie tylko bezpieczni, ale przede wszystkim moralnie lepsi od innych. Tzw. dzicy, czyli inni ludzie zamieszkujacy inne kontynenty, w przypadku książki Flanagana, Aborygeni, byli dla nich czymś w rodzaju zwierząt. I niech mnie kule biją jeśli szacowne chrześcijaństwo nie mieszało w tym swoich lepkich palców. Religia zamiast zbawiać stała się narzędziem zniewolenia i wspaniałym usprawiedliwieniem, ba! wręcz zachętą, dla grabieżczego kolonializmu. No, ale to wszystko wiemy bez przeczytania powieści Flaganana. Książkę się czyta, sugestywny styl autora pozwala szybko odnaleźć się w opisywanych przez niego realiach XIX-wiecznej Anglii, w końcu Flaganan nie musi nikomu udawadniać, że umie pisać. Jednak podobnie jak z wychwalanych przez recenzentów i czytelników „Ścieżek północy“ niewiele z tego wynika. Nie dowiadujemy się niczego nowego. Ot miło spędziliśmy popołudnie na lekturze eleganckiej książki, która nie sprzedaje nam nic więcej ponad bezpieczne banały. Czyli potwierdza się moja teza, że Flaganan to fachura piszący przyzwoicie skrojoną literaturę popularną. Tylko konia z rzędem do czego w tej historii o próbie ucywilizowania małej Aborygenki był mu potrzebny Dickens? I brytyjski podróżnik i badacz Arktyki, John Franklin???

Siegnęłam po „Pragnienie“ Flaganana (chociaż jego „Ścieżki północy“ szczerze mnie zirytowały) bezpośrednio po „Jądrze ciemności“ Conrada. „Pragnienie“ Flaganana krąży wokół tych samych pytań, ale na poziomie mniej uniwersalnym i filozoficznym. Książka Conrada to rodzaj filozoficznej przypowieści, podczas gdy Flaganan postawił na to, co potrafi najlepiej, czyli klasyczną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    962
  • Przeczytane
    604
  • Posiadam
    193
  • 2018
    15
  • Teraz czytam
    14
  • 2017
    13
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    10
  • 2017
    9
  • 2019
    9

Cytaty

Więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także