Co warto przeczytać w 2017 roku?

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.01.2017

Czas podsumowań za nami, najwyższa pora przyjrzeć się temu, co spotka nas w przyszłości. Na rozgrzewkę przed snuciem wielkich, życiowych, zmieniających wszystko planów przedstawiamy najbardziej obiecujące zapowiedzi wydawnicze. Sprawdźcie, na jakie książki warto czekać w tym roku.

Co warto przeczytać w 2017 roku?

Wysokie góry Portugalii, Yann Martel (Albatros)

W styczniu ukaże się długo zapowiadana nowa powieść autora „Życia Pi”. Tym razem Martel przenosi czytelników do Lizbony z roku 1904 i zabiera w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy. „Wysokie góry Portugalii” – po części współczesna bajka, a po części pełna zagadek historia o duchach – to emocjonująca opowieść o miłości i stracie, napisana z czułością i humorem, zaskakująca czytelników na każdym kroku.

Pragnienie, Richard Flanagan (Wydawnictwo Literackie)

W styczniu ukaże się również kolejna powieść laureata Bookera, Richarda Flanagana. Będzie to powieść o pożądaniu, która zawiera dwie historie, które łączą się ze sobą i obie są oparte na faktach. Wspaniała i poruszająca opowieść o ambicji, pożądaniu i tęsknocie, które czynią nas ludźmi.
Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji. Dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

Portret młodej wenecjanki, Jerzy Pilch (Wydawnictwo Literackie)

Historie takie zdarzają się rzadko – raz, dwa, góra trzy razy za życia, ale zdarzają się każdemu. Tak, każdemu! Każdemu? Każdemu! No, chyba że ktoś zupełną jest klęską, katastrofą i zapaścią. Ale i wtedy się zdarzają.
Słownik samotności? Opowieść o miłosnym olśnieniu? Czy może wyznania arcymistrza rozpadu na temat dążenia do wielkiej miłości? Nowa przewrotna i dramatyczna powieść Jerzego Pilcha ukaże się jeszcze w styczniu.

Pragnienie, Jo Nesbø (Wydawnictwo Dolnośląskie)

W marcu ukaże się długo oczekiwany 11 tom cyklu o Harrym Hole. Na razie wiadomo tylko, że w Oslo grasuje seryjny morderca, który za ofiary wybiera użytkowników aplikacji Tinder. Harry Hole musi się zmierzyć z nim i swoją przeszłością...

Commonwealth, Ann Patchett (Znak)

W maju ukaże się „Commonwealth” [tyt. rob.] nowa powieść wybitnej amerykańskiej pisarki, Ann Patchett, którą najważniejsi krytycy wymieniają wśród najlepszych powieści tego roku. To autobiograficzna saga patchworkowej rodziny. Przy tej okazji wznowiona zostanie też powieść uhonorowana m.in. Orange Prize i Pen/Faulkner Award Belcanto.

Pochodzenie, Dan Brown (Sonia Draga)

Jesienią ukaże się najnowsza książka Dana Browna. Robert Langdon musi zmierzyć się z dwoma pytania, które targają ludzkością od początków istnienia. A odpowiedź wstrząśnie nie tylko nim, ale i całym światem. W powieści znajdą się oczywiście znane już z poprzednich części tematy, czyli symbole, nauka, religia, historia, sztuka i architektura.

5. tom Millenium Davida Lagercrantza i „Zamęt” Vincenta V. Severskiego (Czarna Owca)

7 września ukaże się 5. część Millennium autorstwa Davida Lagercrantza. Jesienią także fani królowej skandynawskiego kryminału Camilli Läckberg doczekają się nowej powieści z jej bestsellerowej sagi kryminalnej o Erice Falk i Patriku Hedströmie. Vincent V. Severski w 2017 r. opublikuje pierwszą część swojej nowej serii kryminalnej Zamęt.

The Underground Railroad, Colson Whitehead (Albatros)

W rankingach anglojęzycznych mediów jedna z najważniejszych książek 2016 roku. Została wyróżniona tytułem National Book Award 2016. Jesienią 2017 roku ukaże się jej polskie wydanie.

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje tez opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.

Wichry zimy, George R.R. Martin (Zysk i S-ka)

Mówi się też, że wkrótce będziemy mogli przeczytać „Wichry zimy”, nową część sagi Pieśń lodu i ognia, na którą fani czekają już pięć lat. 10 maja 2016 na oficjalnej stronie George’a R.R. Martina został opublikowany fragment nowej powieści.

A na jakie tytuły Wy czekacie?


komentarze [51]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Queen_Suren Greenbriar - awatar
Queen_Suren 04.02.2017 13:30
Czytelniczka

Domostwo błogosławionych[/span]

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Domostwo błogosławionych
Angelika Derda - awatar
Angelika Derda 25.01.2017 23:38
Czytelniczka

W tym roku biorę na warsztat Gaimana bo kompletnie ani jednej jego książki nie czytałam :) A że wyd. MAG i ekipa z DARK CRAYON zaserwowali nam wznowienie z tymi nowymi pięknymi okladkami to tym bardziej zakupiłam i czytać będę :) miałam tylko nadzieję że na tych 3 się nie skończy i proszę :) pierwszy projekt kolejnej już jest :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Anna - awatar
Anna 15.01.2017 15:32
Czytelniczka

Ja czekam na Camillę i jej bohaterów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
karla_6 - awatar
karla_6 05.01.2017 00:09
Czytelnik

Ja tak bardzo, bardzo czekam na nowego Zafona... Jak ukaże się kolejna część Cmentarza Zapomnianych Książek, to biorę zwolnienie (w pełni uzasadnione, bo wcześniej wybuchnę z radości) :):):)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Karolina Wiktorska - awatar
Karolina Wiktorska 07.01.2017 03:27
Czytelniczka

Wszystko zależy od wydawnictwa...Ale myślę, że z rok poczekamy. Mam nadzieję, że autor napiszę jakieś odnosienia do poprzednich części, bo "Wiedza nieużywana zanika" 😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łosia - awatar
Łosia 04.01.2017 19:49
Bibliotekarka

Browna i Pilcha nie odpuszczę, nie ma to tamto.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
ChanLee - awatar
ChanLee 04.01.2017 13:23
Czytelnik

Mam tyle starych, starszych i premier z lat poprzednich do nadrobienia, że na zapowiedzi patrzę nawet niechętnie. :D

Za dużo bym chciała, a za mało życia do przeczytania tego wszystkiego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
dasio72 - awatar
dasio72 04.01.2017 12:39
Bibliotekarz

Joe Hill " Strażak ", no i oczywiście nowa powieść Kinga.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Leeloo_Dallas - awatar
Leeloo_Dallas 05.01.2017 13:15
Czytelniczka

A będzie jakaś? Jest już jakaś konkretna zapowiedź?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
dasio72 - awatar
dasio72 06.01.2017 00:12
Bibliotekarz

Konkretów brak, ale Król zapowiada coś nowego na czerwiec.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ireth - awatar
Ireth 04.01.2017 11:02
Czytelnik

A ktoś wie kiedy wyjdzie trzecia część trylogii Prawo Millenium Trudi Canavan? Po angielsku jest już od września, a tu nawet zapowiedzi nie widzę :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Guzikowianka - awatar
Guzikowianka 04.01.2017 10:59
Czytelniczka

Czekam na Browna, Lackberg i Severskiego; Millenium bez Stiega Larssona jakoś do mnie nie przemawia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Virginia - awatar
Virginia 04.01.2017 10:39
Czytelniczka

Ja na pewno zakupię te pozycje, mam nadzieję, że już niedługo:

Zabójczyni Dwór mgieł i furii


A na te czekam, bardzo, bardzo:
Crooked Kingdom Pieśń jutra Empire of Storms

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Zabójczyni  Dwór mgieł i furii  Crooked Kingdom  Pieśń jutra  Empire of Storms
adora-belle - awatar
adora-belle 04.01.2017 12:37
Czytelniczka

Również nie moge się doczekać "Crooked Kingdom" i kolejnego tomu Czasu Żniw.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się