Za Kresoborem

Cykl: Kroniki Kresu (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Beyond the Deepwoods

Strużek wychowuje się w rodzinie leśnych trolli. Ale nie jest taki jak jego rówieśnicy. A pewnego dnia robi coś, czego nigdy, przenigdy nie zrobiłby żaden leśny troll schodzi ze ścieżki! I wyrusza w niebezpieczną wędrówkę przez świat złoczyńców i potworów, gulgoblinów i jędzunów, mięsożernych drzew i żądnych krwi bestii, by w końcu zmierzyć się z największym wrogiem wszystkich mieszkańców Kresu demoniczną istotą, która wykorzystuje słabości swych ofiar i popycha je do zguby... Pierwszy tom kultowej serii fantasy! Niezwykły duet autorski zaprasza do niezwykłego świata Kresu! świat wymyślony i wyrysowany w tej serii zaskakuje nowymi postaciami i przekształceniami tych już znanych z opowieści fantasy. Czytelnik spotka tu wspomniane już jędzuny, są dziab-dziaby i Banderzwierze, ptasiennice i przedziwne drzewa, na przykład kołysankowe, mruczące do snu czy groźne morddrzewa. Ale są też zwykłe i urozmaicone trolle, elfy i gobliny. Unoszący się świat ma wiele do zaoferowania, ale my, poprzez przygody Strużka zmierzającego do nieznanego nikąd, poznamy tylko Kresobór. W pierwszym tomie ominie nas wycieczka do Podmiasta czy Kamiennych Ogrodów. Tam dotrzemy w swoim czasie.

źródło opisu: Egmont, 2008

źródło okładki: www.egmont.pl

Książniczka | 2016-02-06

"On ci nie odpowie. - szepnął - Już nigdy."

Kresobór jest straszny i pełen zagrożeń. Żyją w nim dziab-dziaby, które niczym stado piranii w parę minut ogryzą ciało do kości, gnilne ropuchy, zabijające swymi wyziewami... Są wysysacze, szkieletressy, jędzuny, a także drapieżne mordrzewie. Najgorszym zaś postrachem jest mąciwodziciel, który omami cię i zaprowadzi na skraj świata, by doprowadzić cię do zguby i strącić w otchłań...

Właśnie tutaj znalazł się Stróżek, samotny, odtrącony przez bliskich. Zgubienie się w Kresoborze może skończyć się dla niego śmiercią lub - odnalezieniem swojej właściwej drogi.

"Za Kresoborem" to książka oszałamiająca, stworzona przez niezwykłą wyobraźnię. To nie tylko prosta bajeczka, ale też opowieść o odrzuceniu, samotności, inności, poszukiwaniu swojej ścieżki, odwadze, a także o przyjaźni, miłości i stracie.

To jedna z moich ulubionych książek, wzruszająca i momentami trochę okrutna. Może beksa ze mnie, ale jeden moment zawsze doprowadza mnie do łez...

arwen_livTyler | 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Niezobowiązujące czytadło o poszukiwaniu własnej tożsamości. Najlepszym elementem powieści jest świat przedstwiony, czyli Kresobór, niezmierzony, niebezpieczny las wypełniony dziwnymi, intrygującymi stworami. Bardzo mi się spodobał motyw podniebnych piratów. Raczej dla dzieci 9 - 12 lat. Jak znajdziecie w bibliotece, to wypożyczajcie, wydawać pieniędzy chyba nie warto.

Shila | 2015-06-14

Bardzo spodobał mi się magiczny i niebezpieczny świat, w którym mieszka bohater. Dziab-dziaby, Jędzuny, Banderzwierze, Wysysacze czy sam Mąciwodziciel były dla mnie niesamowite i po prostu inne. Żal mi było Stróżka za to, że nie mógł znaleźć sobie miejsca i jednocześnie czekałam na nowe straszne lub po prosu dziwne istoty stające mu na drodze. Polecam.

AjeśliCiernie | 2014-05-11

Gdy zaczynałam czytać ( jakieś dwa lata temu ) początkowo myślałam że wybrałam coś z literatury dziecięcej... Nic bardziej mylnego. Przepiękna opowieść o m.in przyjaźni , jak dla nie zasługuje na miano bestselleru o wiele bardziej niż niektóre naciągane ,,dzieła "

Karolina Rut | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Oto pierwsza część przygód młodego Stróżka, który wychowywał się w rodzinie Leśnych Trolli. "No tak" - pomyślałam. Sądziłam, że owa książka należy do wielu innych nieudanych i prymitywnych bajek o magicznych stworzeniach rodem "Kraina Baśni". Jednak trochę się myliłam, co ostatecznie podniosło mnie na duchu, gdy z zaciekawieniem przewracałam kolejne strony tej dość ciekawej książki. Nie jest słaba, ale też nie góruje. Nawet szkoda, bo fabuła nawet wciągająca. Opisy krain, tajemniczego Kresoboru, Osiedla krwawoskórych stworzeń zwanych rzeźnikami mile wprowadzał czytającego i zachęcał do dalszego męczenia oczu. ja na tą książkę stawiam - 4,5. Polecam każdemu, nawet tym co za fantastyką nie przepadają...

Ramon | 2011-07-14
Przeczytana: 01 lipca 2011

Średnio. Taka typowa pozycja Egmontu, niby dla dziecka, a jednak jakaś taka młodzieżowa. Bez ducha (jakiego mają Muminki, Ferdynand Wspaniały, czy choćby Paddington lub - dla starszych - Dzieci Lampy). W środku lektury uznaliśmy z dzieckiem, że zbyt nudna i nie kupimy kolejnych części. Druga połowa była jednak ciekawsza i kto wie, może sięgniemy po kolejny tom (jak będzie kolejna promocja w merlinie, po 6 zł/egz.).

Najfajniejsze jest słowotwórstwo autora i w ogóle oryginalne istoty zamieszkujące tę krainę. Ale bogata wyobraźnia to trochę za mało, aby napisać ciekawą, wciągającą i wartościową książkę.

Aiwlys | 2013-01-22
Przeczytana: maj 2008

Zdawać by się mogło, że to bajka dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Mimo bajkowego świata oraz niesamowitych istot go zamieszkujących całość jest niesamowicie prawdziwa, różnorodne przygody spotykające Stróżka niejednokrotnie zmroziły mi krew w żyłach, a nawet doszło do tego, że płakałam jak bóbr. Książka naprawdę warta przeczytania.

Fawellotte | 2012-07-26

wiat leśnych trolli. Doprawdy dziwne miejsce. Stworki dosyć duże silne, a jednak na tyle strachliwe, że boją się nawet zejść z jakiejś byle ścieżki. Dosyć tego "kumple" Stróżka którzy są chyba chorzy na nerwice. Hmmm... aż nie mogłam się doczekać, kiedy Stróżek wreszcie się stamtąd wyniesie.

Gdy Stróżek się wyniósł byłam trochę zdziwiona. Wszyscy mówią mu, że "jemu pisane jest zbaczać ze ścieżki", czy coś w tym guście, a on z tego powodu najzwyczajniej w świecie ryczy! To jest własnie to co irytowało mnie w Stróżku. Jego naiwność bojaźliwość itd. Aż dziw, że pod koniec książki jeszcze żył.

Co do zakończenia. Przewidywalne na maxa! Jedyne co mnie zdziwiło. Czemu Stróżek nie pytał o swoją matkę??? I w ogóle jego końcowe zachowanie było doprawdy baaardzo zaskakujące.

Co mi się podobało? Hmm... szczerze mówiác nie wiem jak to wyjasnic, ale z tá ksiázká jest podobnie jak z 2 czésciá Wédrójácych Jeansów. Niby nudna, nieciekawa, a jednak masz chéc czytac dalej. Dziwne,...

Rever | 2014-03-02

Wciągająca, ciekawa, napisana z pomysłem propozycja nie tylko dla młodzieży. Książkę kupiłam jako nastolatka, ale dopiero po blisko 10 latach po nią sięgnęłam. Książkę reklamowano jako pozycję "dla fanów Pratchetta i Pottera", ale jest kopalnią zupełnie nowych pomysłów, absolutnie nie kopią ;)

konjix | 2010-09-12

Ciekawa książka o Stróżku, który chce poznać swoją przeszłość. Wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw, spotyka przyjaciół i wrogów.