The Descenders

Okładka książki The Descenders Chris Riddell, Paul Stewart
Okładka książki The Descenders
Chris RiddellPaul Stewart Wydawnictwo: David Fickling Books Cykl: Kroniki Kresu (tom 13) Seria: The Cade Saga fantasy, science fiction
Kroniki Kresu (tom 13)
The Cade Saga
The Descenders
David Fickling Books
2019-03-07
2019-03-07
fantasy literatura dziecięca middle grade young adult gobliny trolle

Okładka książki Pirate Stew Neil Gaiman, Chris Riddell
Pirate Stew Neil Gaiman, Chris ...
Okładka książki Gwiezdny zegar. Cienista Ćma Francesca Gibbons, Chris Riddell
Gwiezdny zegar... Francesca Gibbons, ...

Jakkolwiek rozczarowujący był początek trylogii o Cadzie, finał wynagradza ten zawód. Opuszczamy wreszcie ciasną osadę Farrow Ridges i wracamy do wielkich panoram gospodarczo-politycznych, technologicznych rewolucji, naukowych odkryć i generalnie wielkich zdarzeń na wielką skalę. Nowe Sanctaphrax walczy o przetrwanie, na obrzeżach cywilizacji grasują rabusie ze świecami na kapeluszach, a doborowa grupka bohaterów nareszcie schodzi w dół klifu, na którym znajduje się Kres, aby odkryć tajemnicę zasygnalizowaną pod koniec "The Immortals". Rozwiązanie jest dosyć satysfakcjonujące - sensowne, jasne, a zarazem zachowujące mistycyzm i szczyptę sekretności, dzięki którym świat przedstawiony zachowuje swój urok i wyjątkowość. Bezimienny Tug wciąż jest równie uroczy, Cade niestety równie fajfusowaty, poza tym pojawia się plejada nowych, barwnych, choć przeważnie epizodycznych postaci, w tym również kobiecych - tych ostatnich jest tu prawdziwy nawał (aż trzy kobiety-uczone różnych ras i specjalizacji, Felicia Adereth - albinotyczna strażniczka i prawa ręka złego dyktatora, Eudoxia Prade przez wiele lat władająca Nowym Sanctaphraksem, gdy jej mąż gubi się podczas eksploracji klifu...),w czym dostrzegam znak czasów.
W książce dzieje się bardzo dużo i może to stanowić jej wadę - w recenzjach często można trafić na opinię, że pierwsze dwie części trylogii o Cadzie powinny być jedną książką, a zamiast tego dwa tomy należałoby poświęcić zdarzeniom opisanym w "The Descenders". Trudno się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza końcówka cierpi nieco na wyrazistości ze względu na konieczność zakańczania porzuconych wcześniej wątków. Najgorzej wypada chyba Drax Adereth, który w pierwszym tomie zrobił wielkie wejście jako szef gangu i kolekcjoner palców, w drugim zamajaczył jako potencjalny antagonista-mściciel, a w trzecim snuje się po kilku rozdziałach, dysząc żądzą zemsty i obcinając parę palców, ale ostatecznie robi jedno wielkie nic aż do brawurowego, lecz bardzo krótkiego występu w ostatnim rozdziale. Z drugiej strony dobrze, że trud tego zakańczania został podjęty i wszystko zostaje jakoś zamknięte... Chociaż wątek miłosny Cade-Celestia wypada potwornie niezgrabnie i w tym przypadku naprawdę można by się obejść bez jego małżeńskiego zwieńczenia.
Mimo wszystko takie zakończenie serii jest chyba bardziej satysfakcjonujące niż "The Immortals" - w końcu dzięki dokonanym w tej książce odkryciom nadeszła Czwarta Era Lotu. Historia Kresu toczy się dalej, hura hura.

• Kroniki Kresu
  • Nie posiadam
  • Czytane w oryginale (oprócz książek polskich)
  • Książki

Dodaj cytat z książki The Descenders