Za Kresoborem

Okładka książki Za Kresoborem Chris Riddell, Paul Stewart
Okładka książki Za Kresoborem
Chris RiddellPaul Stewart Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Kroniki Kresu (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Kresu (tom 1)
Beyond the Deepwoods
Egmont Polska
2008-01-01
2003-01-01
1998-10-01

Okładka książki Pirate Stew Neil Gaiman, Chris Riddell
Pirate Stew Neil Gaiman, Chris ...
Okładka książki Gwiezdny zegar. Cienista Ćma Francesca Gibbons, Chris Riddell
Gwiezdny zegar... Francesca Gibbons, ...
Okładka książki The Descenders Chris Riddell, Paul Stewart
The Descenders Chris Riddell, Paul...

Tak wysoka ocena wynika oczywiście częściowo z nostalgii, ale też z niezaprzeczalnych obiektywnych zalet "Za Kresoborem". Niesamowity, niebezpieczny, oszałamiająco barwny i krwawy świat pełen różnorodnych istot - i bohater, który rozpaczliwie szuka w nim miejsca dla siebie. Ilustracje na zawsze zapadły mi w pamięć i tworzą integralną część książki. W dzieciństwie przewrócenie każdej strony wiązało się z pełnym napięcia pytaniem - "co za groza czeka na kolejnej stronie?". Nawet i dzisiaj przygody Strużka budzą dreszczyk emocji.
Ośmielę się stwierdzić, że po olśniewającym fajerwerku, jakim były dwa pierwsze tomy "Kronik Kresu", autorzy nigdy już nie zdołali wzbić się równie wysoko, ale za te dwa pierwsze tomy, które wprowadzają w niezwykły świat Kresu, chylę przed nimi czoła. Na uwagę zasługuje też polski przekład Maciejki Mazan, która bardzo twórczo poradziła sobie z nazwami kresowej flory i fauny. Mąciwodziciel, mordrzew, ptasiennica... Doskonałe.

"On ci nie odpowie. - szepnął - Już nigdy."

Kresobór jest straszny i pełen zagrożeń. Żyją w nim dziab-dziaby, które niczym stado piranii w parę minut ogryzą ciało do kości, gnilne ropuchy, zabijające swymi wyziewami... Są wysysacze, szkieletressy, jędzuny, a także drapieżne mordrzewie. Najgorszym zaś postrachem jest mąciwodziciel, który omami cię i zaprowadzi na skraj świata, by doprowadzić cię do zguby i strącić w otchłań...

Właśnie tutaj znalazł się Stróżek, samotny, odtrącony przez bliskich. Zgubienie się w Kresoborze może skończyć się dla niego śmiercią lub - odnalezieniem swojej właściwej drogi.

"Za Kresoborem" to książka oszałamiająca, stworzona przez niezwykłą wyobraźnię. To nie tylko prosta bajeczka, ale też opowieść o odrzuceniu, samotności, inności, poszukiwaniu swojej ścieżki, odwadze, a także o przyjaźni, miłości i stracie.

To jedna z moich ulubionych książek, wzruszająca i momentami trochę okrutna. Może beksa ze mnie, ale jeden moment zawsze doprowadza mnie do łez i nieutulonego żalu. Warto zagłębić się w straszliwy Kresobór razem ze Stróżkiem.

"On ci nie odpowie. - szepnął - Już nigdy."

Oto możemy spojrzeć na krainy Kresu jakby z lotu ptaka, ich niezwykłość i barwność jest bardzo zgrabnie opisana. O każdej z nich możemy przeczytać parę zdań, które oddają dobrze wygląd tego miejsca i... Zagrożenia. A najwięcej tychże zdaje się czychać w Mrocznej Puszczy (nie uświadczysz w niej jednak ludu Thranduila czy nawet pajączka) i w tytułowym Kresoborze - prastarym lesie, tak zróżnicowanym i bezkresnym, że nie ma chyba człowieka, który by zgłębił choć połowę jego sekretów.
Głównym bohaterem, którego przygody pomogą nam nieco poznać ludy Kresoboru i sam las, był Stróżek, sierota wychowywana przez leśne trolle. Niestety, poza wyróżnianiem się z powodu niebywałego wzrostu Stróżek odstawał od innych dzieci z powodu łagodnego charakteru i... Skłonności do zbaczania ze ścieżek. A, jak wiadomo, w Kresoborze zejście ze ścieżki mogło się równać śmierci albo czemuś gorzemu.
Niedługo po tym, jak mogliśmy poznać Stóżka, chłopiec został odesłany z domu przez matkę. Miał jakiś czas przemieszkać u krewnego. Dlaczegóż to - jak Strużkowi się zdawało - jedyna szczerze kochająca go osoba w wiosce odesłała go? Otóż chłopiec wpadł w oko jednemu z podniebnych piratów i rodzice obawiali się, że piraci mogliby chcieć go porwać.
Niestety, Stróżek w czasie drogi zboczył ze ścieżki. Najpewniej była to robota mąciwodziciela, najbardziej przerażającej istoty z Kresoboru. Dokąd ta nowa droga zawieść miała Stróżka, kogo spotka na niej i jak nastawieni będą do niego inni mieszkańcy Kresoboru - żeby się tego dowiedzieć musicie przeczytać książkę.
Pomysł z wprowadzeniem latających statków był mi już znany, ale dopiero przy okazji czytania tej powieści przekonałam się do tego środka lokomocji. Poruszali się owymi statkami ludzie, którzy nie daliby rady inaczej przebyć krain między Kresoborem i Podmiastem czy przewozić towarów. Poza Ligą zrzeszającą kupców z takich statków korzystali piraci, którzy wzbogacali się na cennych ładunkach różnych gatunków drzew z Kresoboru i innych dóbr.
Książka jest niezwykle swojska. Dzięki sprytowi tłumacza większość nazw i imion brzmi tak słowiańsko, że aż musiałam się upewniać, czy autor nie jest z Kraju Kwitnącej Lipy. Naprawdę, już dla samego kalejdoskopu niezwykłych istot warto zajrzeć do tej powieści.
Mnóstwo ras i ludów zapełniało ostępy Kresoboru, częśc z nich została postawiona na drodze Stróżka (chociażby jędzuny czy rzeźnicy). Moją ulubioną rasą stały się dębowe elfy na czele z mądrym Czuprynianem, zaraz po nich zaś są... Banderzwierze. Naprawdę, nie spodziewałam się, że tak się przywiążę do banderzwierza, którego spotkał Stróżek.
Nie tylko ludy i zwierzęta mają niezwykłe nazwy, zwyczaje i wygląd, także flora Kresoboru, obszernie opisa, pełna jest egzotycznych roślin takich jak mięsożerne mordzewie, dryfdrzewo czy moje ulubione drzewa kołysankowe.
Stróżek był całkiem miłym chłopcem, miał wiele wad i to czyniło go ciekawszym. Nie był herosem podobnym do Conana, ale miał hart ducha i odwagę, które wraz z jego życzliwością mogły przysporzyć mu przyjaciół. Zaś jego ciekawość i niezgrabność oraz zdolność do pakowania się w kłopoty pchały go wciaż dalej, w ostępy Kresoboru.
Książka uczy, że warto marzyć, poznawać świat i wytyczać nowe ścieżki. Ni, i kolegować się z dębowymi elfami i obłaskawiać banderzwierze. A kolor pomarańczowy to znak ostrzegawczy, którego naprawdę lepiej nie bagatelizować.
Polecam gorąco, bo to kawał bardzo dobrej fantasy, którą świetnie się czyta. Książka przeznaczona jest dla młodzieży, ale dorosły czytelnik też będzie miał niezłą zabawę odkrywając ze Stróżkiem, co też czeka na niego za Kresoborem.
(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2016/02/236-za-kresoborem-chris-riddell-paul.html)

Bardzo spodobał mi się magiczny i niebezpieczny świat, w którym mieszka bohater. Dziab-dziaby, Jędzuny, Banderzwierze, Wysysacze czy sam Mąciwodziciel były dla mnie niesamowite i po prostu inne. Żal mi było Stróżka za to, że nie mógł znaleźć sobie miejsca i jednocześnie czekałam na nowe straszne lub po prosu dziwne istoty stające mu na drodze. Polecam.

Książkę czytałam kilka lat temu, lecz w nudnej codzienności wypełnionej szkołą i nauką to właśnie ona była moją odskocznią :). Książka jest naprawdę bardzo dobra, ciekawa, wciągająca, a wyobraźnia autora jakby nie miała granic. Być może kiedyś znowu do niej powrócę.

2064

Przeczytałam całą serię. Bardzo wciągająca opowieść fantasy dla młodego czytelnika i piękne ilustracje.

Pamiętam, że jak miałem ok. 10 lat przepadłem za ta książką.

Pamiętam, że jak miałem ok. 10 lat przepadłem za ta książką.

Jeden z najbardziej szalonych światów o jakich zdarzyło mi się czytać. Wciągająca lektura, przygody Strużka są pasjonujące

Ale,to cudowne było.Od razu,wypożyczyłem całą serię.
Zakochany jestem po uszy.Te stwory,mam do teraz przed oczami.
Historia pełna,wielkich ptaków.Trolli,dziwnych drzew.
Nie ma co,najlepsze fantasty.Dla młodzieży jakie znam.

Ale,to cudowne było.Od razu,wypożyczyłem całą serię.
Zakochany jestem po uszy.Te stwory,mam do teraz przed oczami.
Historia pełna,wielkich ptaków.Trolli,dziwnych drzew.
Nie ma co,najlepsze fantasty.Dla młodzieży jakie znam.

Cała seria tworzy niesamowity klimat i wciąga, kocham też dokładnie taki styl rysunków. Jedne z moich ukochanych książek. Polecam z całego serca każdemu.

• Kroniki Kresu

Chris Riddell Za Kresoborem Zobacz więcej