Gniew i świt

Cykl: Gniew i świt (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
The Wrath and the Dawn
9788380752023
kasiaptk25

Epicka historia miłosna inspirowana „Księgą Tysiąca i Jednej Nocy”. Jedno życie, jeden świt. W krainie rządzonej przez młodego, żądnego krwi władcę, każdy poranek przynosi cierpienie kolejnej rodzinie. Khalid, osiemnastoletni kalif Khorsanu, jest potworem. Co noc bierze sobie nową małżonkę, by o poranku owinąć jedwabny sznur wokół jej szyi. Kiedy ofiarą Khalida pada szesnastoletnia...

Epicka historia miłosna inspirowana „Księgą Tysiąca i Jednej Nocy”.

Jedno życie, jeden świt.

W krainie rządzonej przez młodego, żądnego krwi władcę, każdy poranek przynosi cierpienie kolejnej rodzinie. Khalid, osiemnastoletni kalif Khorsanu, jest potworem. Co noc bierze sobie nową małżonkę, by o poranku owinąć jedwabny sznur wokół jej szyi. Kiedy ofiarą Khalida pada szesnastoletnia przyjaciółka Shahrzad, dziewczyna poprzysięga mu zemstę i zgłasza się na jego kolejną oblubienicę. Shahrzad zamierza nie tylko ujść z życiem, ale też raz na zawsze zakończyć okrutne panowanie kalifa.
Noc za nocą, Shahrzad mami Khalida, snując zachwycające historie i odwleka swój koniec, choć doskonale zdaje sobie sprawę, że kolejny świt może okazać się jej ostatnim.

Z czasem dziewczyna zaczyna rozumieć, że w pałacu z marmuru i kamienia nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. Shahrzad zamierza odkryć prawdę. Jest gotowa odebrać życie Khalida i tym samym odpłacić mu za tak wiele skradzionych istnień.

Czy miłość zwycięży w świecie pełnym niesamowitych historii i mrocznych sekretów?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

książek: 1937

"Miłość jest siłą samą w sobie […]. Z miłości ludzie doświadczają tego co niewyobrażalne… I często dokonują niemożliwego".

Czytelnicy, którzy zdążyli odrobinę poznać moje upodobania czytelnicze, pewnie będą zaskoczeni, że sięgnęłam po książkę należącą do nurtu Young Adults. A jednak bywają takie momenty, kiedy kieruję swoją uwagę na publikacje dedykowane tak zwanej dorosłej młodzieży. Zwykle przyciąga mnie intrygujący opis, bądź olbrzymia popularność danej powieści. Czasem kończy się ogromnym rozczarowaniem, ale zdarza się, że książki z tej serii po prostu kradną moje serce, jak Eleonora & Park Rainbow Rowell, czy Oddam ci słońce Jandy Nelson.

W przypadku powieści Gniew i świt Renée Ahdieh moją uwagę przyciągnęła sentencja na okładce książki: "Poruszająca wyobraźnię historia inspirowana Księgą tysiąca i jednej nocy". I o tę księgę chodzi! Wychowałam się na baśniach Hansa Christiana Andersena i Braci Grimm, jako nastolatka z wypiekami na twarzy śledziłam losy bohaterów...

Nie rozumiem zachwytów nad tą książka. Mnie osobiście ona rozczarowała. Liczyłam na coś podobnego w klimacie "Zakazanego życzenia" a tu tak klapa. Po prostu zabrakło mi jakiejś magii i tego gorącego uczucia między głównymi bohaterami. Główna bohaterka MEGA wkurzająca i nie tylko ona. Zachowywała się tak jakby pozjadała wszystkie rozumy i wszystko wiedziała lepiej. Mam wrażenie, że ta książka powstała jakby na siłę. Te sekrety, intrygi, wkurzające postacie - nie przemawia to do mnie. Ledwo dobrnęłam do końca i na pewno nie sięgnę po kolejne tomy.

Ligeria | 2017-03-01

Czy życie można przemienić w baśń?

,,Inspirowana "Księgą Tysiąca i Jednej Nocy". Jak Wy rozumiecie ten zwrot? Co on dla Was znaczy? Mi przypomina o czasach dzieciństwa, momentach gdy byłam oczarowana i zaczarowana Aladynem, magicznymi lampami, dżinami oraz niesamowitymi znaleziskami.
Liczyłam, że książka ,,Gniew i świt" pozwoli mi znowu poczuć się jak beztroska dziewczynka, która święcie wierzyła, że przekopanie całego ogródka łopatką dla dzieci sprawi że odnajdzie swoją własną, magiczną lampę. Tak jak jednak nie było cudownego znaleziska wtedy, tak nie ma go również teraz w postaci tej książki.
To właśnie największy minus tej powieści. Marketingowy chwyt, który nie ma nic wspólnego z tym co nas czeka po otwarciu książki. Każda przekręcona strona była bezowocnym pościgiem za pięknymi, cennymi oraz ulotnymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Ktoś może powiedzieć, że to przecież było do przewidzenia, że tak działa marketing, że trzeba czegoś aby przykuć uwagę odbiory. Może to...

Martha Oakiss | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

"Gniew i świt" jest jednym z tytułów, którego wyczekiwałam w Polsce przebierając nóżkami i podśpiewując pod nosem "aaaaraaabska nooooOooOoc".

Powieść Renèe Ahdieh jest retellingiem Baśni 1001 nocy, w których to Szeherezada, wybrana na nową żonę sułtana, musi pogodzić się z jego dziwnym zwyczajem - władca zabija każdą kolejną małżonkę tuż po nocy poślubnej. By przedłużyć swoje życie dziewczyna decyduje się na opowiadanie historii i legend, które kończy dopiero kolejnej nocy, jednocześnie rozpoczynając kolejną.
W "Gniew i świt" na podobne rozwiązanie wpada Szahrzad. Jej opowieści są jednak tylko początkiem książki. Kalif ukrywa pewne tajemnice, a na ratunek młodej dziewczynie ruszą jej najbliżsi.

Pierwsze wyrażenie nie należało do najprzyjemniejszych. Coś nie odpowiadało mi w stylu pisania autorki i nie do końca zdaję sobie sprawę, na co w największym stopniu to zwalić.
■ Czy na wiele arabskich wstawek, dziwnych imion i całkiem obcych mi słów, przez które gubiłam się w akcji (nie...

Daria | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015
ultramaryna | 2016-01-12

Kolejna książka z gatunku dziwię-się-że-tak-mi-się-podobało.

"The Wrath and The Dawn" to retelling "Księgi tysiąca i jednej nocy" - Renée Ahdieh skupia się w nim na wątku Szecherezady. Zatem - władca codziennie bierze sobie nową żonę i każdą z nich zabija o świcie. Przyjaciółka głównej bohaterki padła ofiarą okrutnego kalifa i Shahrzad chce ją pomścić. Zgłasza się więc na ochotniczkę i zamierza nie tylko przeżyć, ale też zabić władcę i zakończyć serię morderstw.

Mogłoby się wydawać, że skoro żadna (żadna!) dziewczyna nie przeżyła pierwszej nocy, to Shahrzad musi mieć w zanadrzu naprawdę genialny plan, żeby tak po prostu zgłaszać się na ochotniczkę. Nie, nie ma. Brawo, Shazi, to najgłupsza samobójcza misja, na jaką można by się wybrać. Naprawdę. Na 99% nasza bohaterka nie powinna nie przeżyć świtu i nie mieć żadnej szansy na pomszczenie przyjaciółki. Ale nie, to nie taka książka. Jasne, że Shahrzad przeżyje tę noc. I następną. I... jeszcze kolejne. I tak, w końcu dojdzie do...

olcik_81 | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Gdy od dwóch miesięcy trwał w najlepsze mój czytelniczy kryzys, gdy wszystkie obyczajówki zaczęły mi się już zlewać w jedną całość i gdy nawet przy bardzo dobrych książkach, po kilku dniach nie byłam pewna, jak nazywali się główni bohaterowie, postanowiłam przeczytać coś z zupełnie innej bajki :)
"The Wrath & the Dawn" = Perełka!
Robiłam wszystko by delektować się lekturą jak najdłużej, choć tak naprawdę najlepiej by było zagrzebać się z nią pod kocem, na kanapie, w piątkowy wieczór i skończyć, gdy za oknem wstanie sobotnie słońce.
Nie będę zdradzała szczegółów :)
Polecam i czekam z utęsknieniem do maja(!!!) by poznać zakończenie.

ZaczytanaMajka | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

„Gniew i świt” to perełka na polskim rynku wydawniczym. Książka nawiązująca do opowieści z Księgi Tysiąca i Jednej Nocy. Historia nietuzinkowa opowiadająca o nienawiści i przeznaczeniu, w której miłość okazuje się być najgorszym błędem.

Każdy świt jest dla nich wyrokiem. W pałacu bezwzględnego władcy Chalida, o tej porze ginie młoda kobieta. Nikt nie wie dlaczego władca jest okrutny i co kieruje jego postępowaniem. Taki sam los czeka Szahrzad, dziewczynę, która obiecała sobie, że zemści się na władcy za to, że właśnie w tak okrutny sposób zabił jej przyjaciółkę. Bohaterka trafia do marmurowego pałacu, by zabić Króla Królów. Jednak, aby wygrać musi przetrwać świt, tylko jak? Skoro żadna ze wcześniejszych dziewcząt tego nie dokonała?

Nawet „nienawiść” nie jest słowem, które wyraziłoby w pełni moje uczucie do tego człowieka.

Autor: Renee Ahdieh
Tytuł: Gniew i świt
Cykl: Gniew i świt #1
Wydawnictwo Filia
Strony: 461

Główną bohaterką „Gniewu i świtu” jest Szahrzad. Młoda kobieta...

Nie wiedziałam tak naprawdę, czego mam od tej książki oczekiwać, czego mam się spodziewać. Dlatego chyba już od pierwszych stron mnie zachwyciła. Od samego początki historia wciągnęła mnie, do tego stopnia, że przeczytałam ją w niecałe 2 dni, a ona ma 460 stron, więc do cienkich nie należy.

Ta historia była dla mnie czymś nowym. Tak naprawdę chyba nie czytałam podobnej książki, w sensie w podobnym klimacie. Skoro jesteśmy przy klimacie, to powiem jedno. Wielkie wow, bo naprawdę klimat jest tutaj niesamowity. Opisy strojów, krajobrazów. Po prostu można to wszystko naprawdę poczuć, nawet jeśli nie mieliśmy nigdy styczności z Bliskim Wschodem.

Ale tutaj pojawia się pewien minus. Pełno jest w tej pozycji różnych nazw strojów, broni itp. To są nazwy, które pierwszy raz widziałam na oczy. Owszem, z tyłu jest słowniczek, który wyjaśnia nam co oznacza dane słowo np. opisuje jak wygląda dany ubiór itp. Ale nadal nie zmienia to faktu, że trochę...

bookmoment | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Niezaprzeczalnym atutem książki jest piękny świat – wszędobylska magia, orientalne bogactwo, niezwykłe ogrody czy architektura. Mnogość fantazji staje się ozdobą niepowtarzalnego i charakterystycznego uniwersum, które skutecznie odrywa Cię od rzeczywistości – zwroty akcji budują napięcie, płomienne uczucie wydobywa się z kart niczym dym, a bohaterowie, żywcem wyjęci z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, zachwycają. „Gniew i świt” to przede wszystkim opowieść o miłości, zdradzie, dylematach czy trudnych wyborach, których konsekwencje nie zawsze są przyjemne. Powieść jest podróżą do magicznego świata, przepełnionego baśniowym klimatem, który pochłonie Cię na długie godziny i pozostawi po sobie niezwykłe doznania czytelnicze. Jeśli zatem chcesz poznać nowe spojrzenie na historię Szeherezady – nie zwlekaj!