Black Valley

Wydawnictwo: Pan Books Ltd.

An ingenious thriller whose chills do not stem from conventional horror -but time gone haywire. Whitey Dobbs, a local roughneck laughs while being buried alive on Hawkins Hill. He thinks this is just an initiation, a high-school hazing, the four teenage boys who are busy digging aim to exact revenge for a brutal rape. They soon realise that their hoax has tragic consequences that will haunt them for the rest of their lives... Twenty-two years later, the nearby small town of Black Valley is mys