Dollbaby

Wydawnictwo: Świat Książki
Dollbaby
historyczna
Ag2S

Akcja debiutanckiej powieści Laury Lane McNeal rozgrywa się w Nowym Orleanie w latach 1964 – 1972. Jest to naznaczona tragedią historia białej rodziny, której losy splatają się – nie tylko w warstwie duchowej i uczuciowej – z losami pewnej czarnej rodziny. W Ameryce są to czasy segregacji rasowej, protestów i demonstracji czarnej ludności, ale także czasy Lyndona B. Johnsona, 36. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zapisał się w pamięci przede wszystkim czarnych Amerykanów wprowadzeniem ustawy o prawach obywatelskich.

Wątek współczesny przeplata się z retrospekcją o charakterze wręcz sensacyjnym.

Vidrine po tragicznej śmierci męża przyjeżdża z małego miasteczka Olympia w stanie Waszyngton do Nowego Orleanu. Przywozi ze sobą swoją jedyną dwunastoletnią córkę Ibby, by ją na bliżej nieokreślony czas zostawić u znienawidzonej teściowej, ekscentrycznej starszej pani, której przerażona dziewczynka w życiu nie widziała na oczy. Babka, Fannie Bell, mieszka w starym domu, zwanym przez Vidrine wiktoriańskim monstrum. Dziewczynka przywozi jej osobliwy prezent: prochy swojego ojca, a jej pierworodnego syna, Grahama Bella. Przerażonemu dziecku twarde lądowanie ułatwi rodzina Troutów, czarnoskórej służby.

Oczami Ibby poznajemy Nowy Orlean lat 60. i wczesnych 70. ubiegłego wieku, z jego atmosferą, obyczajami i pełnymi napięcia stosunkami między czarną a białą ludnością. Powoli też plecie się historia rodziny Bellów. A wszystko na lekko zarysowanym tle historycznym, z bogatym, barwnym i ciekawym materiałem obyczajowym zaczerpniętym z folkloru Afroamerykanów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 67

Tajemnice Starego Południa

Ibby Bell właśnie straciła ojca. Co więcej obwinia się o jego śmierć. Nie tylko ona, jej matka również obwinia ją o wypadek, który rozbił ich rodzinę. Teraz nastolatka ma zamieszkać na pewien czas z babcią, o której istnieniu nie miała pojęcia. W drodze do Nowego Orleanu pociesza ją jedynie towarzystwo urny z prochami ojca.

Dom babci Fanny jest stary, odrapany i brzydki. Przypomina nawiedzone domostwo pełne duchów i tajemnic z przeszłości, w którym każda skrzypiąca deska w podłodze zwiastuje coś mrocznego. Babci Ibby jest jednak daleko do wizerunku starej wiedźmy, straszącej małe dziewczynki. To dama, w dodatku wyjątkowo ekscentryczna. Dziewczynka jest nią zafascynowana, co nie znaczy, że w nowym domu czuje się komfortowo. Wszystko jest nowe, inne, dziwne, włącznie ze służbą babci – czarnoskórą Queenie i jej córką Dollbaby. Obie kobiety, ciepłe i żywotne, otaczają opieką małą mieszkankę siedziby Bellów, pokazując jej tajemniczy nowoorleański świat. Starą Amerykę, pełną jazzowych dźwięków, pachnącą potrawami południa, naznaczoną segregacją rasową i kapryśną pogodą.

Kilka tygodni pobytu Ibby u Fanny zamienia się w lata. W Nowym Orleanie wrze – czarna społeczność starego południa walczy o swoje prawa, walczy z segregacją, walczy o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Ibby zaprzyjaźnia się córką Doll, Ptaszyną. Wspólnie spędzany czas otwiera nastolatce oczy na świat podzielony na białych i kolorowych. Na lepszych i gorszych. Uprzedzenia, niesprawiedliwość, strach, niebezpieczeństwo – to wszystko znoszą w milczeniu pokolenia Murzynów, z którymi tak zżyła się dziewczyna. Na domiar wszystkiego pomiędzy nią a pewnym czarnoskórym chłopcem rodzi się fascynacja, z góry przecież skazana na niepowodzenie. Związek białej nastolatki z dobrego domu i kolorowego chłopaka byłby nie do pomyślenia…

Babcia Ibby, prócz swojej ekscentryczności ma jeszcze kilka tajemnic w zanadrzu, tajemnic, które są powodem jej wielokrotnych pobytów w szpitalu dla nerwowo chorych. Mroczne wydarzenia z przeszłości powoli odkrywają się przed dziewczyną, gdy ta poznaje pochodzenie babki i wydarzenia, które rozegrały się w jej nowoorleańskim domu. Wydarzenia, które oprócz cienia rzucają też zagrożenie na życie wszystkich jego mieszkańców. Czy Ibby jest gotowa na ich poznanie i zaakceptowanie przeszłości swojej rodziny?

Klimatyczna debiutancka powieść Laury McNeal niesie ze sobą zapach dawnego Nowego Orleanu, dźwięki nocnych klubów jazzowych i moc rodzinnych tajemnic do rozwikłania. Jeśli zatem szukasz powieści na szary zimowy wieczór, jest to coś dla Ciebie. Szczególnie polecam wielbicielkom „Smażonych zielonych pomidorów” czy „Sekretnego życia pszczół”, sugestywność i specyficzny koloryt Stanów Zjednoczonych lat 60. i 70. gwarantowany!

Joanna Jurzyk

Mollinka_90 | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Nowy Orlean, lata 60' XX wieku. USA przeżywa kryzys związany z segregacją rasową i marzeniami czarnoskórych o pełni praw społecznych. Fannie, właścicielka majątku, zatrudnia Queenie i jej córkę, Violę, zwaną Dollbaby - czarnoskóre służące i bardzo dobrze je traktuje. Kobieta cierpi na napady nerwicowe i depresję, ale sprawia wrażenie zupełnie opanowanej i zwyczajnej starszej pani. Tylko stary dom i związani z nim ludzie, znają wszystkie jej tajemnice. Wkrótce część z nich odkryje też Liberty Bell, 11-letnia wnuczka Fanny, która z dnia na dzień pojawi się w Nowym Orleanie.

Zagubiona po śmierci ukochanego ojca i porzuceniu przez matkę, ciepło i wsparcie odnajdzie w nowoorleańskiej społeczności czarnych, muzyce i ekscentrycznej babce. "Dollbaby" to historia o dojrzewaniu, dorastaniu, ale również o cierpieniu. Niech tytuł nas nie zmyli, podczas lektury wcale nie jest tylko słodko. Życie bohaterów jest słodko-gorzkie, a przez to ludzkie.

Jak na debiut, powieść jest udana. Od połowy...

allison | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

Debiutancka powieść "Dollbaby" amerykańskiej pisarki Laury Lane McNeal zadziwia dojrzałością treści i formy. To piękna, wzruszająca historia rodzinna, pełna zaskakujących zdarzeń i tajemnic sprzed lat.

Akcja zaczyna się w latach sześćdziesiątych minionego wieku i już od pierwszych stron wyczuwa się klimat typowy dla amerykańskiego Południa. Nowy Orlean jest miastem pełnym kontrastów, podziałów i rasistowskich uprzedzeń. Coraz częściej jednak słyszy się głosy rozsądku, które nawołują do równouprawnienia. Wyrazem tego są uliczne manifestacje i zmiany ustawowe wprowadzane przez prezydenta Lyndona Johnsona.

Do tego barwnego świata trafia nagle dwunastoletnia Ibby, którą matka obwinia za śmierć ojca i zostawia u swojej znienawidzonej teściowej. Ma to być krótki pobyt, lecz trwa latami. Zagubiona dziewczynka szybko odkrywa, że jej zamożna babka Fannie jest osobą zaskakującą i ekscentryczną. Nie mniej dziwi ją zatrudniona przez...

Monka | 2017-01-20
Przeczytana: 05 stycznia 2017

... Książka Laury Lane McNeal to bardzo udany debiut literacki ... czytając ją ma się wrażenie, że została napisana przez wprawnego, doświadczonego prozaika ... "Dollbaby" wzrusza i nie pozostawia czytelnika obojętnym ... to powieść niezwykle emocjonalna i klimatyczna ... przywołuje obrazy, zapachy, dźwięki oraz nastroje Nowego Orleanu lat sześćdziesiątych XX wieku ... porusza temat bardzo poważny, trudny i bolesny ... przypomina o segregacji rasowej, nietolerancji, niesprawiedliwości i dyskryminacji ... jest równocześnie urzekającą opowieścią o miłości, przyjaźni i dorastaniu ... tak naprawdę jest w niej wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej powieści - ciekawi bohaterowie, świetny styl, prawdziwa historia w tle, odrobinę sensacji, rodzinne tajemnice, intrygi no i szczęśliwe zakończenie ... jej główną bohaterką jest Ibby, dziewczynka, która po śmierci swojego taty zostaje oddana pod opiekę ekscentrycznej babci mieszkającej w Nowym Orleanie ... od tego momentu wszystko w jej...

Koralina | 2017-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

„Niektóre rzeczy są zbyt zepsute na to, żeby je można było naprawić. Pozostaje się z nimi pogodzić.”

„Dollbaby” przenosi czytelnika do Nowego Orleanu z lat 1964 – 1972, powoli odkrywając przed nim i dorastającą Ibby Bell, jedną z głównych bohaterek, tajemnice oraz sekrety z przeszłości. To one bowiem splątały z sobą losy dwóch rodzin: ekscentrycznej Fannie Bell, babki Ibby, i jej czarnoskórych służących.

Akcja powieści z umiejętnie wplecionymi retrospekcjami rzucającymi światło (i cień) na bieg zdarzeń stanowią barwną ilustrację amerykańskiego Południa pełnego nie tylko jazzowych dźwięków, ale również rasowych i społecznych podziałów oraz wchodzących w życie przemian, tak bardzo oczekiwanych i pożądanych przez Afroamerykanów i jednocześnie trudnych do zaakceptowania przez wielu białych.

Książkę czyta się szybko i płynnie, ale muszę przyznać, że pomimo ciekawej fabuły czegoś mi w niej zabrakło - jakiegoś dookreślenia, wyrazistości, głębi, która sprawia, iż trudno oderwać się od...

Rybana | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Ciepła, klimatyczna opowieść na zbliżające się jesienne szarugi.Nowy Orlean lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku porywa nas swoimi dźwiękami, zapachami, zwyczajami. Książka trochę przypomina mi "Służące" oraz "Lato w Savannach", jakby autorka połączyła te dwie historie w jedną fabułę, dodając jeszcze coś od siebie. Ale dla samego klimatu tamtych lat warto przeczytać. Do tego rodzinne sekrety dodają pieprzyku tej powieści.

anetapzn | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Akcja książki rozgrywa się w Nowym Orleanie w latach 1964 –1972.
Bohaterką jest 12-letnia Ibby, którą matka po tragicznej śmierci ojca oddaje na moment na wychowanie całkowicie nieznanej babki. Jako okrutny, kuriozalny podarunek, Ibby wręcza babce urnę z prochami swojego ojca,syna babki. To ma być okrutny, ponury żart ze strony matki dziewczynki.
Babka mieszka w ponurym, starym domu, jest surowa i ma swoja wizję wychowania nastolatki.
Kilkanaście dni, które Ibby ma spędzić w rodzinnym domu swojego ojca zamienia się w kilka lat.
W tym czasie zarówno sama dziewczynka, jak i jej kontakty z babką, ale także otoczenie, cała Ameryka przechodzą wielkie przemiany.
Ibby z nastolatki, bojącej się własnego cienia, za sprawą pracującej w domu babki czarnoskórej służącej i jej rodziny, staje się kimś zupełnie innym. Jej przemiana ma miejsce na tle wspaniale zobrazowanej kultury Nowego Orleanu lat 60. i 70. XX wieku i zmian społecznych i kulturowych, jakie wtedy zachodziły. To wtedy czarnoskóra...

Ynka | 2017-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2017

Do sięgnięcia po "Dollbaby" zachęciła mnie bardzo pochlebna recenzja w jakimś kobiecym czasopiśmie. Niestety, wraz z lekturą przyszło rozczarowanie, bo książka moim zdaniem jest nieco przereklamowana.
Czytając miałam wrażenie, że autorka bardzo chciała stworzyć coś, co osadzone byłoby w konkretnym miejscu i w określonym czasie, ale nie miała dobrego pomysłu na fabułę. Akcja toczy się w Nowym Orleanie, który jest opisany ze znawstwem i z uczuciem (duży plus!). Tło historyczne to lata 60-70 ubiegłego wieku... ale przedstawione dość beznamiętnie. Główną bohaterką jest Ibby - co kłóci mi się trochę z tytułem. Tytułowa Dollbaby to służąca, której historię również poznajemy, jednak w trochę innym wymiarze; jest postacią stojącą nieco z boku, w tle. Dopiero pod koniec dowiadujemy się o niej czegoś więcej, autorka przybliża nam jej myśli i odczucia. Zakończenie nie zaskakuje - choć w zamierzeniu powinno - i zwłaszcza od pewnego momentu jest łatwo przewidywalne.
I jeszcze błędy językowe......

male22 | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Recenzje odnośnie tej książki były tak pozytywne, że nie mogłam się doczekać, aż zacznę ją czytać. Początek także był bardzo obiecujący, ale gdzieś koło połowy powieść zrobiła się bardzo przewidywana. Najciekawszą postacią jest babka Ibby, ale wydaje mi się, że skumulowanie wszystkich interesujących wątków właśnie na niej to lekka przesada. Książka nawet mi się podobała, ale czuję jednak lekki niedosyt.

Cantata | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Sięgając po tę książkę miałam nadzieję na kolejną fenomenalną powieść w rodzaju "Służących" czy "Sekretnego życia pszczół", niestety troszkę się rozczarowałam. Zamiast dokładnie przemyślanej, dojrzałej powieści, która w końcu porusza trudny temat, dostałam powieść new adult, powieść bez konkretnej struktury, gdzie poszczególne wątki często prowadzą donikąd. Powieść przesączoną dialogami (które uwielbiam), z których to dowiadujemy się całego tła historycznego. Autorka poszła troszkę na łatwiznę. Myślę, że dorośli czytelnicy będą zawiedzeni, jednak dla młodszych amatorów książek może to być uzupełniającą lekcją historii Stanów Zjednoczonych.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/04/dollbaby-laura-lane-mcneal.html

justi94 | 2017-10-16
Patronaty tygodnia

Kolejny poniedziałek, kolejne zestawienie nowości wydawniczych. Kryminały, thrillery, sensacja i coś na ukojenie serc – dla każdego czytelnika coś miłego. Sprawdźcie, jakie tytuły pod naszym patronatem pojawią się w najbliższych dniach w księgarniach.