Klątwa rodziny Palmisano

Wydawnictwo: Albatros
La maldición de los Palmisano
literatura piękna
Ag2S

W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio Palmisano. Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano, Vitantonio, zostaje podmienieno przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny Convertini, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy połudnowe...

Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano, Vitantonio, zostaje podmienieno przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny Convertini, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy połudnowe Włochy powoli odbudowują się po wojnie, bliźnięta zbliżają się do siebie, nie wiedząc, że nie są biologicznym rodzeństwem. Ich polityczna i uczuciowa edukacja latem odbywa się na wsi, a zimą w szkole w Bari. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ich beztroskie dzieciństwo i naukę. Vitantonio, który obiecał matce, że nigdy nie pójdzie walczyć, ukrywa się przed poborem do wojska. Giovanna wyjeżdża do Hiszpanii, a potem do Francji, by walczyć z faszyzmem. Gdy upadek Mussoliniego jest bliski, a wojna zbliża się ku końcowi, Giovanna wraca do Bari, by odnaleźć brata i prawdziwą miłość swojego życia.

"Klątwa rodziny Palmisano" to epicka opowieść o dwóch rodach uwikłanych w trudną historię dwudziestego wieku i o nierównej walce człowieka z przeznaczeniem. Jest to też opowieść o sile przyjaźni i niemożliwej miłości pomiędzy dwojgiem ludzi, przekonanych o tym, że są bratem i siostrą. Sielskie opisy wiejskiego życia w Apulii są tak realne, że trudno uwierzyć, że ich autor nie jest rodowitym Włochem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1660,36...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1660,36...»

elfilka | 2019-09-17
Przeczytana: sierpień 2019

Ciekawa fabuła, rewelacyjne opisy, dzięki którym czułam smak przygotowywanych potraw oraz widziałam piękne krajobrazy. Dzięki lekturze poznałam nieznany dotąd dla mnie rejon Włoch. Nie miałam pojęcia o istnieniu między innymi tzw. trullo. Do tego można poznać inną odsłonę historii II wojny światowej, przedstawionej z punktu widzenia Włochów, ich działań wojennych.

Monika | 2018-09-29
Przeczytana: wrzesień 2018

Ciekawy pomysł na fabułę. Książka sama w sobie jest dobra, chociaż nie rzuca na kolana. Przeczytanie jej to zdecydowanie nie był zmarnowany czas. :)

bajdzio | 2018-07-23

Powieści obyczajowe o wojnie często są monotematyczne i ciężko się je czyta. Tutaj tak nie jest. Pojawia się nowy wątek, którego rozwiązania czeka się niemalże do ostatniej strony.

Miriam Fraser | 2018-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 02 marca 2018

Książka od samego początku mnie zafascynowała. Pierwsze 50str. wprowadziły mnie w zachwyt i wzruszenie. Więc jakie było moje rozczarowanie, gdy okazało się, że na kolejnych stronach jest nudno i nieskładnie. Niestety dopiero po połowie powieści akcja się rozwija i robi się ciekawa.
Historia stworzona przez autora sama w sobie miała duży potencjał, ale pisarz ją zaprzepaścił. Nie polubiłam bohaterów powieści, którzy byli papierowi i sztuczni. Podobały mi się nieznane mi wcześniej wątki historyczne i to one uratowały tą książke.

Dorota | 2018-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2018

Książka mnie nie porwała.

Asia | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Niestety ta książka - choć reklamowana jako kataloński bestseller - okazała się rozczarowaniem. Choć pomysł fabuły ciekawy, to autorowi zabrakło polotu. Postaci papierowe, dialogi miałkie. Akcja poszatkowana na tysiąc rozdzialików, które bardziej przypominają szkice do powieści, niż samą powieść. Zdecydowanie nie polecam.

allison | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

„Klątwa rodziny Palmisano” to budząca wiele emocji opowieść o wojnie, miłości i nienawiści, przyjaźni, lojalności oraz wielkiej historii, która traktuje ludzi jak pionki w grze o życie i śmierć.

Przyznam, że sięgając po książkę Rafela Nadala, miałam wątpliwości – obawiałam się, że okaże się ona przewidywalnym romansem z wojną w tle.
Na szczęście okazało się, że to powieść ciekawa, chociaż nie rzuca na kolana. Niektóre wątki są przewidywalne, ale autor przygotował dla czytelników także kilka fabularnych niespodzianek, więc całość wypada zadowalająco.

Akcja zaczyna się od przypomnienia długiej listy mężczyzn z włoskiej familii Palmisano, poległych podczas pierwszej wojny światowej. Aż trudno uwierzyć, że wśród ofiar znalazło się dwudziestu jeden ojców, synów, braci, mężów, narzeczonych…
Gdy tuż po zakończeniu wojny na świat przychodzi kolejny Palmisano, jego młoda matka i świeżo upieczona wdowa postanawia zrobić wszystko, by przerwać tragiczną passę. Prosi swą przyjaciółkę, by...

Joemka | 2017-09-12

Podczas pierwszej wojny światowej ginie dwudziestu jeden mężczyzn z rodziny Palmisano. Młoda wdowa, Donata, chcąc ocalić przed klątwą swojego synka, oddaje go na wychowanie swojej kuzynce. Vitantonio dorasta jako Convertini, brat bliźniak Giovanny. Mijają lata i nadchodzi kolejna wojna, życie Vitantonia, nieważne pod jakim nazwiskiem jest w niebezpieczeństwie.
"Klątwa rodziny Palmisano" to książka pod pewnymi względami rozczarowująca. Może to z powodu podziału na dużą ilość krótkich rozdziałów, narracja rwie się. Może z powodu zarysowanych grubą kreską postaci- jest dobry, zły a nawet brzydki. Zły jest zły od początku, a szlachetny- szlachetny do końca. Jedyną zniuansowaną postacią wydaje się nonna Convertini. I zgrzytnęło mi, gdy bohater w samym środku wojny, po wielu miesiącach rozłąki ma zobaczyć się z matką, ale szwenda się po okolicy bo "musi poczuć tętno miasta". Nawet nie wiem, jak to nazwać. Największą zaletą książki jest wzbudzenie chęci wyjazdu do Apulii.

paniKa | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 lutego 2017

Czy można wygrać z przeznaczeniem? Czy można zmienić los, który już wcześniej został zapisany w gwiazdach? Nie wiadomo, co zrobił ród Palmisano, że naraził się na tak okrutną w skutkach klątwę. Donata myśli, że uda jej się oszukać los, ale czy nie przecenia swoich sił?
Książka o miłości i nienawiści. Jeżeli lubisz opowieści o wojnie z wątkiem romantycznym w tle to książka dla Ciebie Drogi Czytelniku.
Dla mnie dobra, ale tylko tyle.

grażyna | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 lipca 2016

Vitantonio i Giovana bliźnięta? Niestety nic z tego bo Vitantonio jest synem Donaty i Vita Palmisano, natomiast Giovana jest córką Franceski i Antonia Convertini. Dlaczego uchodzą za bliźniaków? Otóż klątwa, która prześladuje rodzinę Palmisano nie może rozprzestrzenić się na następne pokolenie, więc matka postanawia chłopca uczynić bliźniakiem córki swojej przyjaciółki. Wiedzą o tym tylko trzy osoby obie matki i lekarz, który przyjmuje dzieci na świecie. Wszystko dobrze się układa aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to Vitantonio postanawia wziąć w niej udział.
Polecam wszystkim tym, którzy chcieliby się dowiedzieć co spotka naszych bohaterów Vitantonia i Giovany.