Allegro - kampania grudzień kat. romans

Dziewczyna z nagietkowym szalem

Tłumaczenie: Karolina Łachmacka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
A Fall od Marigolds

Wrzesień, rok 1911. W porcie na wyspie Ellis Island przebywa pielęgniarka Clara Wood. Nie jest w stanie zmierzyć się z wizją powrotu do rodzinnego Manhattanu, bo właśnie tam w pożarze szwalni Triangle Shirtwaist zginął jej ukochany. Opiekując się ciężko chorą osobą, która również doświadczyła podobnej tragedii, zauważa ozdobny szal przyozdobiony wzorem nagietków. Kobieta jest zaintrygowana historią tego przedmiotu i postanawia odkryć jego tajemnicę. Czy to, czego się dowie zburzy jej światopogląd czy, wręcz przeciwnie, wyzwoli ją?

Wrzesień, rok 2011. Na Upper West Side, Taryn Michaels oszukuje samą siebie, wmawiając sobie, że jest w pełni spełnioną kobietą. Lubi swoją pracę w sklepie i uwielbia spędzać czas z córką, którą wychowuje samodzielnie. Wszystko zmienia się, kiedy natrafia na wiekowe zdjęcie opublikowane w czasopiśmie. Wówczas mierzy się z bolesnym wspomnieniem – jej mąż zginął podczas ataku na World Trade Center. Co to ma wspólnego z tajemniczym szalem? Jak ta historia wiąże się z wspomnieniem roku 1911?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Miłość to najpewniejsza inwestycja w kruchym świecie

W powieści Susan Meissner zakochiwałam się coraz mocniej z każdą przeczytaną stroną. Po jej lekturze bez wahania okrzyknę ją książką genialną, przepiękną i idealną. Taką, która zostaje w pamięci na całe życie. Taką, w której fabule jeszcze długo będzie tkwić mój umysł i dusza. Co stanowi o jej mistrzostwie? Przepięknie opowiedziana historia dwóch kobiet żyjących w różnych planach czasowych, które dotknęła ogromna tragedia i które przekonały się jak smakuje rozpacz, strata, ale też rozczarowanie. W tle fabuły jest Nowy Jork. Miasto, które ma własny klimat i w którego nazwę wpisana jest nadzieja na lepszą przyszłość. Czytając odkrywamy tę metropolię współcześnie i na początku ubiegłego stulecia. Miasto się zmieniło, ale ludzkie dusze i uczucia pozostały nadal te same.

Rok 1911 – przełom lata i jesieni. Clara Wood pochodząca z Pensylwanii pielęgniarka poznaje młodego mężczyznę. Ich znajomość trwa krótko, zaledwie dwa tygodnie. Edward ginie na oczach zakochanej w nim kobiety w pożarze budynku, w którym oboje pracowali. Clara widzi jak otulony szalem płomieni skacze z okna i umiera na miejscu. Po tym zdarzeniu kobieta zapada się w rozpaczy i żałobie. By zapomnieć podejmuje pracę na wyspie Ellis, gdzie opiekuje się przybywającymi licznie chorymi emigrantami, którzy wymagają leczenia szpitalnego. Tak mijają jej dni i tygodnie. Praca zapełnia jej cały czas, a wyspa staje się zamkniętym światem.

Rok 2001 – jedenastego września świat Taryn Michaels wali się wraz z wieżami World Trade Center i śmiercią jej męża. Ten dzień nie tak miał wyglądać. Para była umówiona w restauracji, by celebrować radosną wiadomość – wyczekiwaną od czterech lat ciążę. Tego dnia, gdy Taryn uciekała wraz z przypadkowo poznanym mężczyzną spod tumanu gruzu, płomieni i walących się budynków ktoś zrobił jej zdjęcie. Fotografia ujrzała światło dzienne po wielu latach zupełnie przypadkowo i zmieniła rzeczywistość kobiety.

„Dziewczyna z nagietkowym szalem” to przepiękna i napisana z rozmachem historia dwóch kobiet, w rękach których znalazł się szal ozdobiony wzorem nagietków. Każda z nich poczuła co znaczy kochać i utracić. Każdą z nich mocno doświadczył los. Każda z nich zasmakowała ogromnego cierpienia i musiała nauczyć się żyć dalej i na nowo. Obie bohaterki są niezwykłe. Mają wyrazistą osobowość i niosą ogromne brzemię. Ich losy wzruszają i wyciskają łzy. Autorka opisała je wspaniale a w fabułę umiejętnie wplotła wydarzenia z historii amerykańskiego miasta. Powieść czyta się niezwykle przyjemnie, a jej akcja jest wartka i niejednokrotnie zaskakuje czytelnika. Nieoczekiwane zwroty wydarzeń sprawiają, że lektura jest nieprzewidywalna i mocno przykuwa uwagę. Jej treść skutecznie wyłącza z rzeczywistości. Czytając nie usłyszycie dzwonka telefonu, nie zobaczycie, że za oknem zapadł zmrok czy zmieniła się pogoda. Oczami, uszami i duszą znajdziecie się w miejscu rozgrywania się opisanych przez Meissner wydarzeń. Poczujecie zamach środków do dezynfekcji w szpitalnych salach, usłyszycie gwar miasta w którego życie wkradł się jęk syren, które rozdźwięczały się po terrorystycznym zamachu, a Wasz nos podrażni woń spalenizny charakterystycznej dla pożaru. Będziecie tam i tylko tam, bo Wasz umysł z łatwością przeniesie Was w powieściową rzeczywistość. Tak jak łatwo wniknąć w tę książkę tak też trudno wrócić z niej do realnej rzeczywistości. To wspaniała i piękna pozycja obyczajowa, którą ocenię jako jedną z najpiękniejszych książek jakie dane mi było kiedykolwiek czytać. To lektura, która udowadnia siłę prawdziwego uczucia, która pokazuje, że nawet najgorsze koszmary można oswoić i ujarzmić. Warto kochać, choć miłość czasem boli. Warto przeczytać ten tytuł, który gwarantuje niesamowite emocje i mocno chwyci za serce. To książka jedyna w swoim rodzaju, którą z serca polecam. Osobiście nigdy jej nie zapomnę.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

allison | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Ostatnio mam szczęście do powieści, których wydarzenia rozgrywają się na dwóch planach czasowych. Tak też jest w przypadku "Dziewczyny z nagietkowym szalem".

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, lecz przedstawione paralelnie wydarzenia dzieli ponad sto lat. Motywem łączącym oba światy jest tytułowy szal, który od początku staje się intrygującym motywem i - jak nietrudno się domyśleć - kryje w sobie tajemnicę.

Tak jak w przypadku ostatnio czytanej powieści, bardziej zainteresowały mnie zdarzenia z odległej przeszłości. Dlaczego? Pewnie dlatego, że ta historia wypada znacznie lepiej, jest bardziej klimatyczna i wciągająca. Na jej tle współcześnie rozgrywająca się opowieść wypada dość blado, chociaż nie jest nudna albo zła, raczej przewidywalna, a tego nie lubię.

Całość czyta się szybko i z emocjami. Kilka tajemnic i fabularnych niespodzianek na pewno buduje napięcie i sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

Kolejnym plusem jest kreacja bohaterki z przeszłości - młodej,...

Jolka | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Kiedy zobaczyłam okładkę "Dziewczyny z nagietkowym szalem " stwierdziłam,że muszę mieć tą książkę.Przyciągnęła mnie jak magnez i rzeczywiście jest w niej coś ,że po prostu zakochałam się w tej książce.Co o niej sądzę?
To przepiękna powieść o historii dwóch kobiet,kobiet,które dzieli prawie 100 lat a jednak łączy jeden przedmiot..jest nim szal z nagietkowym wzorem,który przechodzi niesamowite historie,dramatyczne wspomnienia od roku 1911 by dotrzeć do odpowiednich rąk w 2011 r.Książka ta jest napisana lekkim i prostym piórem,nie ma tu niepotrzebnych opisów,nie ma nawet dużo dialogów są natomiast wspaniale opisane uczucia jakimi borykają się główne bohaterki.Jest to książka o miłości,która jest trudna ,gdyż jak żyć gdy traci się ukochana osobę..

Justyna | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

"Dziewczyna z nagietkowym szalem" - to całkiem sympatyczna powieść obyczajowa o tym, że pomimo ogromu tragedii jaka nas spotkała nie należy zamykać się w szczelnej skorupie własnego bólu, należy oczyścić duszę ze smutku i otworzyć się na życie oraz to co ma nam do zaoferowania każda upływająca sekunda, minuta, każdy kolejny dzień. "Nie rozpaczaj. Bądź szczęśliwa. Wybierz nadzieję".
Książka napisana jest bardzo lekko, czyta się ją bardzo przyjemnie, autorka z łatwością i bardzo łagodnie wciąga nas w opowiadaną przez nią historię. Jest to opowieść o dwóch kobietach naznaczonych tragedią, które dzieli sto lat a łączy szalik. Wątek z 1911 roku dominuje w książce, współczesny jest tylko ledwo muśnięty. Bardzo na plus jest dla mnie przedstawienie wydarzeń z 11 września 2001 roku. Tragedia jaka miała miejsce w Nowym Jorku opisana została w sposób wyważony, z subtelną dawką emocji oraz została pozbawiona zbędnego patosu i tego drażniącego przerostu formy nad treścią.
Nagietkowy szal...

ula | 2017-06-15
Przeczytana: czerwiec 2017

Piękna opowieść o losach dwóch kobiet żyjących w odległym dla siebie czasie, które łączył właśnie nagietkowy szal oraz tragiczne wydarzenia.
Polecam.

IwonaGa | 2018-03-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2018

Ot miła powiastka, taki relaksujący przerywnik między kolejnymi. trzymającymi w napięciu pozycjami. Jeden plus to pogłębienie, przy okazji lektury, wiadomości o wyspie Ellis.

Gąska | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Piękna, piękna, piękna! Ta niepozorna książka, którą prawdopodobnie minęłabym w księgarni, nawet tego nie zauważając, podbiła moje serce. To opowieść o dwóch dzielnych kobietach, które wiele łączy, choć ich pobyt na tym świecie dzieli całe sto lat. Clara w pożarze budynku, w którym pracowała, traci kogoś bliskiego, kogo tak naprawdę jeszcze nie zdążyła poznać. Nie mogąc otrząsnąć się z tragedii, której była światkiem, przenosi się na wyspę, na której pomaga wyzdrowieć ludziom, którzy zapadli na choroby zakaźne. Sto lat później Taryn zostaje wdową, po tym, jak jej mąż ginie w zamachu terrorystycznym na World Trade Center, w dzień, w którym miała mu zakomunikować, że zostanie ojcem. Wokół obu kobiet dużą rolę odgrywa tajemniczy szal w nagietkowy wzór. Jakie niesie za sobą tajemnice?

Pełna uroku, nadziei i smutku opowieść o głębokim uczuciu, stracie i skrytych lękach. Każda strona tej książki została przepełniona bólem, który odciska piętno nie tylko na życiu głównych bohaterek....

elenkaa | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/06/236-dziewczyna-z-nagietkowym-szalem.html

"Dziewczyna z nagietkowym szalem" urzekła mnie początkowo okładką, a później opisem, gdy już go przeczytałam. Byłam bardzo ciekawa, jak tytułowy szal mógł połączyć dwie kobiety, które dzieliło około 100 lat życia i jaką pełni rolę w tej powieści.

Dwie bohaterki połączone szalikiem w nagietki, które dzieli sto lat. Rok 1911, Clara jest młodziutką dziewczyną, która od pięciu miesięcy przebywa na wyspie Ellis i pracuje jako pielęgniarka. Wyspa stała się jej schronieniem przed wspomnieniami pożaru budynku, w którym pracowała wcześniej i w którym zginął jej ukochany. Mimo, że znała go jedynie dwa tygodnie, czuła, że czasem stworzyliby szczęśliwą parę, jednak nie było im to dane. Gdy na wyspie zaczynają zjawiać się pacjenci ze statku, w którym wybuchnęła epidemia szkarlatyny, Clara poznaje Andrew Glynna, którego żona umarła na statku. Pozostał mu po niej...

Wielbicielka-książek | 2017-06-05

"Dziewczyna z nagietkowym szalem" to powieść, która przyciągała moją uwagę od dnia, gdy ujrzałam jej zapowiedź na stronie internetowej wydawnictwa. Intuicja nieustannie podpowiadała mi, że muszę, po prostu muszę poznać historie zawarte w owej książce. Tym razem, nie urzekła mnie jakoś szczególnie jej okładka, ale tytuł skrywający tajemnicę i losy pewnego nagietkowego szala. Podświadomie czułam, że to będzie niezwykła opowieść z cudownym i cennym przesłaniem. Zdecydowałam się zatem na jej lekturę. Moje przeczucie się nie pomyliło. To jedna z piękniejszych powieści w moim dotychczasowym życiu. Pierwsze, ale zapewne nie ostatnie spotkanie z piórem autorki okazało się ujmujące, poruszające, a przede wszystkim pełne ciepła i miłości. Szkoda tylko, że było tak krótkie... Zapraszam na recenzję.
Susan Meissner - urodziła się w San Diego. Niegdyś pracowała jako redaktor naczelna tygodnika. Jest wielokrotnie nagradzaną felietonistką. Wydała czternaście powieści, które ukazały się nakładem...

Elwira | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Podczas lektury tej powieści przyłapałam się na tym, ze jest to moja pierwsza książką traktująca o wydarzeniach z 11 września i choć minęło juz tyle lat, wciąż jak większość z nas mam przed oczyma kadry newsów z tego dnia.
W książce emocje gonią emocje, są tajemnice i głęboko skrywane sekrety, nie wszystkie też wychodzą na jaw. Świetnym zabiegiem literackim jest dwutorowa fabuła, którą dzieli sto lat, a łączą podobne watki, m.in poczucie straty, czy umiejętność przebaczania (przede wszystkim sobie)…
Były momenty dłużyzn, czy przegadania, ale może to znamienne do czasów w których działa się akcja – mam na myśli tę starszą sprzed stu lat. Ale z drugiej strony ktoś mógł odebrać to inaczej.

Piękno i głębia opowieści zostaje jeszcze z nami długo, długo po zamknięciu książki.

Monika Hetz | 2017-06-03
Przeczytana: 28 maja 2017

„Dziewczyna z nagietkowym szalem” Susan Meissner stanowi kolejną powieść od Wydawnictwa Kobiecego, która oczarowała mnie i skradła moje serce. Zachwyca już sama okładka, która kusi, aby sięgnąć po powieść, podobnie jak tytuł, który intryguje i rozbudza ciekawość czytelnika.

Jest to barwna opowieść o dwóch niezwykłych kobietach, które łączy ze sobą bardzo wiele. Dzielą je czasy, w jakich przyszło im żyć. Jest rok 1911. Młoda pielęgniarka Clara w wyniku pożaru, w szwalni traci ukochanego Edwarda. Od tamtej pory starając się zapomnieć o stracie i tragicznych wydarzeniach, oddaje się wyłącznie pracy. Zamieszkuje na wyspie Ellis, gdzie opiekuje się imigrantami. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się pacjent Adrew Gwynn. Cierpi on po śmierci żony. Od razu uwagę kobiety zwraca nagietkowy szal, a w rzeczach mężczyzny znajduje ona dokument, który może zmienić jego życie na zawsze. Wobec tego staje ona przed trudnym wyborem. Czy wyjawi ona prawdę choremu mężczyźnie?

Jest rok 2011. Taryn...