Dziewczyna z nagietkowym szalem

Tłumaczenie: Karolina Łachmacka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
A Fall od Marigolds

Wrzesień, rok 1911. W porcie na wyspie Ellis Island przebywa pielęgniarka Clara Wood. Nie jest w stanie zmierzyć się z wizją powrotu do rodzinnego Manhattanu, bo właśnie tam w pożarze szwalni Triangle Shirtwaist zginął jej ukochany. Opiekując się ciężko chorą osobą, która również doświadczyła podobnej tragedii, zauważa ozdobny szal przyozdobiony wzorem nagietków. Kobieta jest zaintrygowana historią tego przedmiotu i postanawia odkryć jego tajemnicę. Czy to, czego się dowie zburzy jej światopogląd czy, wręcz przeciwnie, wyzwoli ją?

Wrzesień, rok 2011. Na Upper West Side, Taryn Michaels oszukuje samą siebie, wmawiając sobie, że jest w pełni spełnioną kobietą. Lubi swoją pracę w sklepie i uwielbia spędzać czas z córką, którą wychowuje samodzielnie. Wszystko zmienia się, kiedy natrafia na wiekowe zdjęcie opublikowane w czasopiśmie. Wówczas mierzy się z bolesnym wspomnieniem – jej mąż zginął podczas ataku na World Trade Center. Co to ma wspólnego z tajemniczym szalem? Jak ta historia wiąże się z wspomnieniem roku 1911?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2017-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Ostatnio mam szczęście do powieści, których wydarzenia rozgrywają się na dwóch planach czasowych. Tak też jest w przypadku "Dziewczyny z nagietkowym szalem".

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, lecz przedstawione paralelnie wydarzenia dzieli ponad sto lat. Motywem łączącym oba światy jest tytułowy szal, który od początku staje się intrygującym motywem i - jak nietrudno się domyśleć - kryje w sobie tajemnicę.

Tak jak w przypadku ostatnio czytanej powieści, bardziej zainteresowały mnie zdarzenia z odległej przeszłości. Dlaczego? Pewnie dlatego, że ta historia wypada znacznie lepiej, jest bardziej klimatyczna i wciągająca. Na jej tle współcześnie rozgrywająca się opowieść wypada dość blado, chociaż nie jest nudna albo zła, raczej przewidywalna, a tego nie lubię.

Całość czyta się szybko i z emocjami. Kilka tajemnic i fabularnych niespodzianek na pewno buduje napięcie i sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

Kolejnym plusem jest kreacja bohaterki z przeszłości - młodej,...

Gąska | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Piękna, piękna, piękna! Ta niepozorna książka, którą prawdopodobnie minęłabym w księgarni, nawet tego nie zauważając, podbiła moje serce. To opowieść o dwóch dzielnych kobietach, które wiele łączy, choć ich pobyt na tym świecie dzieli całe sto lat. Clara w pożarze budynku, w którym pracowała, traci kogoś bliskiego, kogo tak naprawdę jeszcze nie zdążyła poznać. Nie mogąc otrząsnąć się z tragedii, której była światkiem, przenosi się na wyspę, na której pomaga wyzdrowieć ludziom, którzy zapadli na choroby zakaźne. Sto lat później Taryn zostaje wdową, po tym, jak jej mąż ginie w zamachu terrorystycznym na World Trade Center, w dzień, w którym miała mu zakomunikować, że zostanie ojcem. Wokół obu kobiet dużą rolę odgrywa tajemniczy szal w nagietkowy wzór. Jakie niesie za sobą tajemnice?

Pełna uroku, nadziei i smutku opowieść o głębokim uczuciu, stracie i skrytych lękach. Każda strona tej książki została przepełniona bólem, który odciska piętno nie tylko na życiu głównych bohaterek....

ula | 2017-06-15
Przeczytana: czerwiec 2017

Piękna opowieść o losach dwóch kobiet żyjących w odległym dla siebie czasie, które łączył właśnie nagietkowy szal oraz tragiczne wydarzenia.
Polecam.

Monika Hetz | 2017-06-03
Przeczytana: 28 maja 2017

„Dziewczyna z nagietkowym szalem” Susan Meissner stanowi kolejną powieść od Wydawnictwa Kobiecego, która oczarowała mnie i skradła moje serce. Zachwyca już sama okładka, która kusi, aby sięgnąć po powieść, podobnie jak tytuł, który intryguje i rozbudza ciekawość czytelnika.

Jest to barwna opowieść o dwóch niezwykłych kobietach, które łączy ze sobą bardzo wiele. Dzielą je czasy, w jakich przyszło im żyć. Jest rok 1911. Młoda pielęgniarka Clara w wyniku pożaru, w szwalni traci ukochanego Edwarda. Od tamtej pory starając się zapomnieć o stracie i tragicznych wydarzeniach, oddaje się wyłącznie pracy. Zamieszkuje na wyspie Ellis, gdzie opiekuje się imigrantami. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się pacjent Adrew Gwynn. Cierpi on po śmierci żony. Od razu uwagę kobiety zwraca nagietkowy szal, a w rzeczach mężczyzny znajduje ona dokument, który może zmienić jego życie na zawsze. Wobec tego staje ona przed trudnym wyborem. Czy wyjawi ona prawdę choremu mężczyźnie?

Jest rok 2011. Taryn...

Wielbicielka-książek | 2017-06-05

"Dziewczyna z nagietkowym szalem" to powieść, która przyciągała moją uwagę od dnia, gdy ujrzałam jej zapowiedź na stronie internetowej wydawnictwa. Intuicja nieustannie podpowiadała mi, że muszę, po prostu muszę poznać historie zawarte w owej książce. Tym razem, nie urzekła mnie jakoś szczególnie jej okładka, ale tytuł skrywający tajemnicę i losy pewnego nagietkowego szala. Podświadomie czułam, że to będzie niezwykła opowieść z cudownym i cennym przesłaniem. Zdecydowałam się zatem na jej lekturę. Moje przeczucie się nie pomyliło. To jedna z piękniejszych powieści w moim dotychczasowym życiu. Pierwsze, ale zapewne nie ostatnie spotkanie z piórem autorki okazało się ujmujące, poruszające, a przede wszystkim pełne ciepła i miłości. Szkoda tylko, że było tak krótkie... Zapraszam na recenzję.
Susan Meissner - urodziła się w San Diego. Niegdyś pracowała jako redaktor naczelna tygodnika. Jest wielokrotnie nagradzaną felietonistką. Wydała czternaście powieści, które ukazały się nakładem...

elenkaa | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/06/236-dziewczyna-z-nagietkowym-szalem.html

"Dziewczyna z nagietkowym szalem" urzekła mnie początkowo okładką, a później opisem, gdy już go przeczytałam. Byłam bardzo ciekawa, jak tytułowy szal mógł połączyć dwie kobiety, które dzieliło około 100 lat życia i jaką pełni rolę w tej powieści.

Dwie bohaterki połączone szalikiem w nagietki, które dzieli sto lat. Rok 1911, Clara jest młodziutką dziewczyną, która od pięciu miesięcy przebywa na wyspie Ellis i pracuje jako pielęgniarka. Wyspa stała się jej schronieniem przed wspomnieniami pożaru budynku, w którym pracowała wcześniej i w którym zginął jej ukochany. Mimo, że znała go jedynie dwa tygodnie, czuła, że czasem stworzyliby szczęśliwą parę, jednak nie było im to dane. Gdy na wyspie zaczynają zjawiać się pacjenci ze statku, w którym wybuchnęła epidemia szkarlatyny, Clara poznaje Andrew Glynna, którego żona umarła na statku. Pozostał mu po niej...

Elwira | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Podczas lektury tej powieści przyłapałam się na tym, ze jest to moja pierwsza książką traktująca o wydarzeniach z 11 września i choć minęło juz tyle lat, wciąż jak większość z nas mam przed oczyma kadry newsów z tego dnia.
W książce emocje gonią emocje, są tajemnice i głęboko skrywane sekrety, nie wszystkie też wychodzą na jaw. Świetnym zabiegiem literackim jest dwutorowa fabuła, którą dzieli sto lat, a łączą podobne watki, m.in poczucie straty, czy umiejętność przebaczania (przede wszystkim sobie)…
Były momenty dłużyzn, czy przegadania, ale może to znamienne do czasów w których działa się akcja – mam na myśli tę starszą sprzed stu lat. Ale z drugiej strony ktoś mógł odebrać to inaczej.

Piękno i głębia opowieści zostaje jeszcze z nami długo, długo po zamknięciu książki.

Biały_Notes | 2017-06-11

Czy posiadacie jakąś rodzinną pamiątkę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie? W gronie moich bliskich jest to bardzo stary zbiór baśni polskich, wydanych w przepięknej materiałowej oprawie. Czytała je moja babcia, czytała mama, czytałam ja i mam nadzieję, że w niedługim czasie poznają je także moje dzieci. Na sprzedaży tej książki zapewne nie zbiłabym majątku, ale dla mojej rodziny przedmiot jest niemal bezcenny. Na jego kartach kryją się nie tylko wspaniałe opowieści, ale również potężny ładunek dziecięcych emocji – radości, śmiechu, łez wzruszenia. Sentymentalna wartość księgi wielokrotnie przewyższa jej wartość materialną. Podobnie jest w przypadku szala barwy nagietków, niezwykłej pamiątki przechodzącej z rąk do rąk w książce Susan Meissner „Dziewczyna z nagietkowym szalem”.

Rok 1911. Pielęgniarka Clara Wood pracuje na nowojorskiej wyspie Ellis. Pół roku wcześniej dziewczyna straciła w pożarze ukochanego Edwarda i do tej pory nie potrafi otrząsnąć się po jego śmierci....

Krainaksiążek | 2017-06-14

Pierwsze co niezwykle mocno urzekło mnie w książce? Okładka. Zakochałam się w
niej od pierwszego spojrzenia i nadal nie mogę przestać podziwiać. Drugą rzeczą jest opis oraz tytuł. Obie te rzeczy ogromnie mnie zaintrygowały. Wszystko skończyło się tym, że książkę po prostu musiałam przeczytać.

Muszę przyznać, że mam wielką słabość do książek od wydawnictwa kobiecego. Wszystko to jest spowodowane tym, że jeszcze na żadnej się nie zawiodłam. Ta z kolei pozwoliła mi zapomnieć o całym rzeczywistym świecie na dwa dni i zagłębiać się w ten książkowy, który tak wspaniale wykreowała nam pisarka.

Autorka ukazuję nam losy dwójki kobiet. Ich historię dzieli wiele lat i mogłoby się wydawać, że zupełnie nie mają ze sobą nic wspólnego, gdyby nie on. Nagietkowy szal.

Pierwszą kobietą jest Clara. Straciła ukochanego w tragicznym wypadku i od tamtej...

Guzikowianka | 2017-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy po przeczytaniu książki, to ta, o szybkim upływie czasu. Amerykańska tragedia dwóch bliźniaczych wież zdarzyła się przecież tak niedawno - przynajmniej tak myślimy - a tu już powstają książki, w których to wydarzenie jest tłem wspomnień.
Tytułowa dziewczyna z charakterystyczną apaszką nie jest tak naprawdę jedna. Są one dwie - tak jak dwie bohaterki książki Susan Meissner. Dzieli ich stulecie, a łączy szal i uczucie. Przyszło im żyć w zupełnie odmiennych realiach i warunkach ale czują i kochają tak samo. Doświadczyły podobnej tragedii, która życie każdej z nich zmieniała na zawsze, a co ciekawe - odcisnęła też piętno na historii Nowego Jorku.
Brak dwóch gwiazdek, za zbyt ograniczone tło.

Patronaty tygodnia

Nowa książka Jaume Cabré, kolejna część smoliście czarnego kryminalnego cyklu Jakuba Ćwieka „Grimm City”, mistrzowska opowieść z suspensem autorstwa J.C. Oates – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!