Dziewczyna z nagietkowym szalem

Okładka książki Dziewczyna z nagietkowym szalem Susan Meissner Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna z nagietkowym szalem
Susan Meissner Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
A Fall of Marigolds
Wydawnictwo Kobiece
2017-05-18
2017-05-18
Karolina Łachmacka

Miłość to najpewniejsza inwestycja w kruchym świecie

2099

Dwa zdarzenia, które dzieli okres 90 lat, dwa dramaty, dwie osobiste tragedie, o których chce się zapomnieć, z którymi trzeba nauczyć się żyć. Oba zdarzenia łączy nagietkowy szal, który stanowi zagadkowy element powieści.

Jest rok 1911; Clara Wood jest pielęgniarką w placówce zdrowia na piątym piętrze dwunastopiętrowego Asch Building w Nowym Jorku, gdzie pewnego dnia na przedostatnim piętrze wybucha pożar; ginie w nim wielu ludzi, niektórzy ratując się przed ogniem, skakali z okien budynku. Tak zginął młody mężczyzna, Edward Brim, którego Clara w skrytości kochała.
Minęło 90 lat; jest wczesny ranek 11 września 2001 roku. Taryn Michaels umawia się w World Trade Center z mężem, aby obwieścić mu wspaniałą nowinę o tak utęsknionej ciąży. Jednak jej plany zmienia klientka, która prosi ją o pilne, osobiste spotkanie. Taryn nie ma pojęcia, jak bardzo to niechciane spotkanie zmieni jej cały świat i życie. Bo kiedy podążą na spóźnione śniadanie z mężem, w jedną z wież WTC uderza samolot.

Gdy po dekadzie od tego zdarzenia w jednej z gazet ukazuje się nieznane dotąd zdjęcie, będącej świadkiem tamtych zdarzeń, Taryn w nagietkowym szalu, z mężczyzną, który wtedy jej pomógł, wracają bolesne wspomnienia, wraca cały dramat tamtych chwil i przeżyć. Czy będzie ona w stanie uporać się z tym wszystkim, czy odważy się wreszcie opowiedzieć swojej niemal 10-letniej córce prawdę o zdarzeniach sprzed lat? Czy odnalezienie swego wybawcy ze zdjęcia pomoże jej "przepracować" tkwiący w niej ból i wrócić do normalnego życia? Czym w tej historii jest stary, zdobiony kwiatkami nagietka, szal, jaką rolę odegrał on w życiu obu tych kobiet?

Piękna opowieść o miłości, stracie, potrzebie nadziei, bliskości, duchowego wsparcia; ciepła, wzruszająca i wciągająca.

Dno. Tłumaczenie to jakaś tragedia. Nawet miałam pozakreślane miejsca z błędami, żeby wysłać reklamację do wydawnictwa, ale w sumie nawet porządna korekta nie uratowałaby tego gniotu. Efemeryczne mimozy, które zależą od mężczyzn i nie wykazują się żadnym własnym zdaniem. Bardzo nie lubię, jak książka mnie do tego stopnia zezłości.

Piękna opowieść o losach dwóch kobiet na przestrzeni wieku, które łączy jedna rzecz, ten sam nagietkowy szal oraz dwie przeżyte tragedie. Historia wzrusza i zabiera nas jako obserwatorów w miejsca tragedii, ale pozwala też zobaczyć co dzieje się z ludźmi zaraz po tym.

1964

Dwie historie. Dzieli je niecałe stulecie. Co łączy? Nowy York, traumatyczne przeżycia gównych bohaterek i niezwykła tkanina.
To nie jest łatwa lektura. Jednak przedstawione w niej historie są niezwykle piękne i emocjonalne. Zachęcają do zadumy, wpółprzeżywania z bohaterkami ich bólu, poczucia straty, smutku... Z drugiej strony ukazują siłę miłości, zachęcają do wyrwania się z życiowego marazmu.
Piękna okładka, piękna i mądra treść.

Czytałam tę książkę spory czas temu. Zapadła mi w pamięć. Podobał mi się wątek nagietkowego szala i przemieszczanie się w czasie od lat wojennych do współczesnych, i różne perspektywy z których poznajemy tę historię. Zaskoczyło mnie zakończenie, szczerze - to właśnie dlatego tak zapadła mi w pamięć. Czyta się dobrze, jest to przyjemna lektura dla wrażliwych lub lubiących czytać o takich ludziach. Bardzo polecam 8/10.

Ciepła opowieść utkana na bazie historii pewnego szala, kawałka materiału, który gdyby mógł przekazałby piękne opowieści.
Dwie kobiety, dwie tragedie, dwie odległe w czasie historie.
Pewne fragmenty wzbudziły we mnie irytację, ale powody tego są bardzo osobiste. A to dobrze, bo przecieżby książka powinna zostawiać coś po sobie.
Książki nie czyta się szybko i dobrze, bo jest w niej dużo spraw do przemyślenia i rozłożenie czytania na kilka dni pozwala prawdziwie ją przeżyć
Polecam.

Dwie kobiety, dwie tragedie, dwie odległe w czasie historie.
Książki nie czyta się szybko i dobrze, bo...

Przyznam szczerze, że jestem trochę na bakier z typowo obyczajową literaturą i historiami miłosnymi. Jeśli nie dochodzi do tego baśniowy klimat i jakaś tajemnica ciężko jest mi przebrnąć przez kolejne strony, dlatego też bardzo rzadko sięgam po powieści tego typu. "Dziewczyna z nagietkowym szalem" jest jednak dobrze skrojoną książką obyczajową, a składa się na to kilka czynników, które mimo mojej wspomnianej niechęci muszę docenić.

Przede wszystkim bardzo doceniam opis Ellis Island - wyspy, która dla wielu była przedsionkiem do nowego świata i tym samym nowego życia. To tutaj fale imigrantów z Europy przybywały, by osiedlić się w wielkiej Ameryce, kraju, który dla tak wielu szukających szczęścia był uosobieniem szansy na lepsze jutro. Z drugiej strony była to wyspa, gdzie ciężko chorzy po długiej podróży w trudnych często warunkach umierali lub ze względu na zły stan odsyłani byli tam, skąd przybywali. Dla nich Ameryka pozostać miała tylko niezrealizowanym marzeniem. Autorka ciekawie opisała procedury, którym poddawani byli wszyscy podróżni - opisała pierwsze rozmowy z personelem pracującym na wyspie, opiekę, jakiej byli poddawani, zasady ich życia do momentu zapadnięcia decyzji o tym, co będzie z nimi dalej. Czuć było duszną atmosferę wyspy, gdzie mieszały się różne języki, radość przeplatała się z rozpaczą, podziękowania z namowami, by dostać jeszcze jedną szansę... Już jakiś czas temu zerkałam w stronę reportażu na temat Ellis Island, teraz sięgnę po niego jeszcze chętniej.

Sama historia opowiada o losach dwóch kobiet, które łączy jeden jedwabny szalik w nagietki i podobne losy. Kobiety nie znają się i nigdy się poznają, żyją bowiem w różnych czasach - pierwsza opowieść to historia Clary, dziewczyny, która zatrudnia się jako pielęgniarka na Ellis Island po pożarze na Manhattanie, w którym straciła - jak jej się zdawało - miłość życia, a przynajmniej szansę na to, by jej zaznać. Druga to historia kobiety imieniem Taryn, która w zamachu 11 września straciła męża. Obie bohaterki łączy poczucie straty i wycofania z życia, stan zawieszenia, z którego nie potrafią się wyrwać, by móc zacząć pewnie spoglądać w przyszłość. Przyszłość, w której jest jeszcze nadzieja na nowe uczucie.

Niejednokrotnie Clara w swojej naiwności bardzo mnie drażniła. Opowieści o Taryn było w książce znacznie mniej, ale nie przeszkadzało mi to - zdecydowanie czasy dawniejsze jakoś bardziej sobie w tym wypadku upodobałam. Clara mimo zaangażowania przyjaciół w próby wyrwania jej z marazmu, ciągle rozpamiętuje postać mężczyzny, którego znała zaledwie dwa tygodnie, ale który stał się jej bliski. Będąc w swoistej żałobie zachowuje się momentami jak lunatyczka i wariatka, co powodowało moją częstą irytację, jednak uznajmy, że był to ważny element tej historii, bez którego nie mogłaby ona zostać tak poprowadzona jak zrobiła to autorka powieści, Susan Meissner.

Książkę tym samym polecam.

Zapraszam na: https://www.facebook.com/Justyna-czytuje-763113954070746/?modal=admin_todo_tour

Dla mnie rewelacyjna. Mimo, że autorka ciągle 'przenosi' w czasie wątki to czytelnik nie gubi się w powieści jak to niekiedy bywa. Wszystko zostaje dobrze wyjaśnione. Poza tym dobrze się czyta, główne wątki skupiają się na tragicznych wydarzeniach ale nie męczy to czytelnika.
Dodatkowo można się dowiedzieć kilka faktów.
Polecam.

Dodatkowo można się dowiedzieć kilka faktów.
Polecam.

Jest rok 1911, młoda pielęgniarka z Pensylwanii rozpoczyna swoje wymarzone życie w Nowym Jorku. Niestety, plany dziewczyny niszczy pożar, który pozostawia po sobie nieopisane straty i wielką traumę. Clara chcąc zapomnieć o straszliwych doświadczeniach obejmuje posadę na wyspie Ellis. Miejsce to staje się jej bezpieczną oazą do czasu pojawienia się na niej mężczyzny z nagietkowym szalem.
Ten sam szal niespełna sto lat później trafia do Taryn w dniu, który miał stać się najpiękniejszym w jej życiu. Niestety, kobieta odbierając go spóźnia się na spotkanie z mężem. Nieistotny kwadrans ratuje jej życie, a ona sama staje się świadkiem ataku na World Trade Center, gdzie pracował jej ukochany.

Dwie poruszające historie młodych kobiet w kalejdoskopie życia połączone pięknym szalem. Obie obarczone koszmarnymi wspomnieniami i wyrzutami sumienia, ukrywają się przed teraźniejszością. Czy los pozwoli im jeszcze odnaleźć drogę do szczęścia?
Książka jest piękna. Wciąga od pierwszego rozdziału i do samego końca wzrusza i wyciska łzy. Uwielbiam.

Książka dała mi dużo do myślenia na temat miłości. Historię, które są w niej opowiedziane wywarły na mnie duże wrażenie. Historia szalika jest przepiękna. Nie sądziłam, że książka będzie tak ciekawa. Dobra lektura. Polecam.

• 2017
  • Z historią w tle