Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Ryżowy podarunek

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Once Upon Time in Rio
Daria Kuczyńska-Szymala
Ag2S

Urzekająca lekkością i optymizmem saga zaczyna się, kiedy Jose Custodio wraz ze świeżo poślubioną małżonką opuszczają rodzinny kraj w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Nowożeńcy emigrują do Brazylii, a w trakcie całej podróży towarzyszy im ciocia Palma oraz wyjątkowy podarek, który przekazała im w dniu ślubu. Tym szczególnym przedmiotem jest worek ryżu, którym zostali obsypani, wychodząc z kościoła.

Rodzina wierzy, że ów worek ma moc magicznego talizmanu, który zapewni im szczęście i powodzenie, będąc świadkiem najważniejszych chwil w ich życiu.

Ta liryczna opowieść obnaża kruchość, a zarazem siłę ludzkiego charakteru i zachwyca swym pięknym i delikatnym stylem, porównywanym do dzieł Isabel Allende czy Laury Esquivel.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/ryzowy-podarunek/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/ryzowy-podarunek/

Meggie | 2016-11-06

Podarunki bywają różne. Czasem wzbudzają skrajne emocje, innym razem zdziwienie, czy wzruszenie. Czy jeden podarunek może zaważyć na życiu całej rodziny i wpłynąć na losy jej członków? José Custódio i Maria Romana w dniu ślubu otrzymują niezwykły prezent. Nie w pełni rozumieją jego znaczenie, lecz z biegiem czasu i upływem kolejnych wydarzeń ten szczególny dar zaczyna odgrywać istotną rolę. Staje się ogniwem łączącym trzy pokolenia i przekazywanym z rąk do rąk. Antonio, ich syn, w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat rozpoczyna swoją opowieść i ukazuje losy rodziny poprzez podróż w przeszłość, dzięki wspomnieniom i anegdotom, w których przeplatają się barwy i smaki życia. Czy jesteście gotowi na tę piękną i dojrzałą opowieść?

Niektóre historie trafiają prosto do serca i już w nim pozostają. Co jest tego przyczyną? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Klimat opowieści, przesłanie, tematyka, lekki styl. Sięgając po tę książkę oczekiwałam optymistycznej i pięknej opowieści, co sugerują już...

Gąska | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

„Ryżowy podarunek” to ciepła opowieść, w której przeszłość zaciera się z teraźniejszością. Antonio – główny bohater przytacza historię swojego życia. Wspomina rodziców, rodzeństwo, ukochaną ciotkę i żonę. Opowieść zaczyna się w momencie ślubu jego ojca i matki, kiedy to otrzymali oni w prezencie od siostry pana młodego, dwanaście kilo ryżu. Nie był to zwykły ryż, lecz ten, którym zostali obsypani w dniu zawarcia małżeństwa. Rodzina wierzy, że ów podarek ma magiczną moc.

Ta pozycja ma w sobie magię. Opowiada o sile tradycji i miłości. Ukazuje jak ważna jest rodzina i kim byśmy byli bez niej. Czytając ją jesienną porą w towarzystwie kubka herbaty i ciepłego koca zyskuje dodatkowy klimat. Oczami wyobraźni przenosi nas w rejony Portugalii i Brazylii. Antonio – nasz rozmówca, jak gdyby dobry dziadek przytacza nam niczym aktor na scenie, dzieje swojego rodu. Całkowicie zatapiając się w lekturze można poczuć jakby siedział z nami przy kominku.

Ryż jest tu ważnym symbolem, oznacza...

Monika | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Cudny pomysł na książkę, pięknie zrealizowany!
Powieść, której głównym bohaterem jest ryż, to pełna emocji i miłości saga rodzinna. Wszystko w niej bardzo mi się podobało i bardzo ją polecam.

Anna-mojeksiążki | 2017-02-14

„Ryżowy podarunek” to książka, która była dla mnie dużym zaskoczeniem. Patrząc po okładce spodziewałam się lekkiej i niewymagającej myślenia, odprężającej lektury – a znalazłam mądrą, głęboką i pobudzającą do refleksji opowieść o rodzinie, która zrobiła na mnie duże wrażenie.

Prezenty bywają różne – trafione i nietrafione, lepsze i gorsze, te wymuszone i te dane z serca. Wszystko zależy od darującego i obdarowanego. Czasem te symboliczne wręcz prezenty, najdłużej zostają w pamięci. Ważne jest jedno, by były dawane od serca, wtedy są najcenniejsze.

Taki bardzo specyficzny prezent otrzymali na swoim ślubie Jose i Maria Romana Custodio od Palmy, siostry pana młodego. Palma pozbierała cały ryż, którym po ślubie została obsypana para młoda – wyszedł z tego prawie 30 kilogramowy worek, worek pełen miłości i oddania. Jednak stał się on ziarnem niezgody pomiędzy Jose i Palmą, który potraktował ten prezent jak drwinę. Na szczęście jego żona otoczyła worek miłością i przez lata towarzyszył...

Monika KanapaLiteracka | 2017-01-26
Na półkach: Na regale, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Uwielbiam sagi rodzinne. Co w nich takiego wyjątkowego i co znalazłam w tej książce? Można z perspektywy czasu zobaczyć jak życie się układa, jakie płata figle, które momenty są ostatecznie tymi ważnymi i zapamiętanymi, a które tylko pozornie za takie uważamy. Jakie nasze poczynania mają wpływ na przyszłe pokolenia. Ukazuje szczególnie mnie poruszającą przemijalność. W jednej chwili jestem człowiekiem młodym, w pełni sił i wydaje mi się, że mogę wszystko. W następnym okamgnieniu cieszy mnie widok wnuków chwalących się jakimiś nowinkami technologicznymi, za którymi dawno przestałam gonić.

Powieść „Ryżowy podarunek” ukazuje te wszystkie etapy. Wszystkie potknięcia prowadzące do rozłamów i scalające uściski dłoni. Obnaża rodzinę jako danie wymagające specjalnej uwagi kucharza, które drugi raz przyrządzane nigdy nie wyjdzie takie samo. Opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, szacunek jakim darzeni są starsi i mądrość, którą chcą przekazać. Błahość, z jaką traktują...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

"Ryżowy podarunek" - to tytuł książki i jej okładka przedstawiająca dwa drewniane krzesła zaintrygowały mnie i zachęciły do sięgnięcia po powieść brazylijskiego pisarza Francisco Azevedo. Zagłębiając się w lekturę książki dosłownie do pierwszych stron mogłam się rozkoszować piękną, liryczną opowieścią o rodzinie, która niczym najbardziej wyrafinowana i smakowita potrawa zawsze jest jedyna i niepowtarzalna. Stworzenie takiego unikalnego dania wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania, a bez miłości, oddania i zrozumienia na pewno nie będzie doskonała.

"Rodzina, nawet jeśli nie wygląda apetycznie, nawet jeśli nie smakuje najlepiej, jest potrawą, której musicie spróbować i którą na prawdę powinniście zjeść."

Tytułowy ryżowy podarunek to niecodzienny prezent ślubny jaki w dniu ceremonii otrzymali Jose Custodio i Maria Romana. Był to sporych rozmiarów worek pełen ryżu, który siostra Pana młodego Palma zebrała z przykościelnej posadzki, po tym jak goście obrzucili nim młodą parę na...

Bonia | 2017-04-20
Przeczytana: kwiecień 2017

Ciepła, refleksyjna opowieść 88- letniego Antonio o życiu własnym i jego rodziny. Snuje wspomnienia i rozważania na temat przemijania, relacji rodzinnych, miłości, niezrozumienia, tolerancji, tego co w życiu ważne a co tylko takim się wydawało. Optymistyczna saga rodzinna w którą wplata się niecodzienny podarunek ślubny dla rodziców głównego bohatera- worek ryżu. Ten talizman stanowi w przekonaniu rodziny czynnik wywierający wpływ na ich życie i koleje losu. Staje się elementem łączącym kolejne pokolenia rodziny. To piękna opowieść dojrzałego człowieka, która wzrusza i napawa optymizmem, jest bardzo klimatyczna, pozwala się nam przenieść na chwilę w opisywany świat.

Monika | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 listopada 2016

Czy worek ryżu może zawierać w sobie miłość i powodzenie? Czy może wpłynąć na los kilku generacji jednej rodziny? Czy może stanowić przyczynę kłótni, ale też być podwaliną szczęścia i powodzenia? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w opowieści Antonio, głównego bohatera powieści "Ryżowy podarunek" Francisco Azevedo.

Rodzice Antonio: Jose Custodio i Maria Romana wraz z ciotką Palmą opuszczają rodzinną Portugalię i wyruszają do Brazylii, by tam rozpocząć nowe życie. W dniu ślubu dostają od Palmy prezent: worek ryżu, który staje się przyczyną ich kłótni. Jose uważa, że taki prezent im uwłacza i pragnie się go jak najszybciej pozbyć, wywołując przy okazji karczemną awanturę z wylatującym przez okno krzesłem. Jego żona ma zgoła odmienne myśli. Uważa, że ryż zawiera miłość i będzie przyczyną ich szczęścia. Ostatecznie podarek zostaje schowany, by ujrzeć światło dzienne w najtrudniejszych życiowych momentach. To dzięki niemu na świat przychodzą Antonio i jego rodzeństwo. To on staje się...

WMagdalena | 2017-07-04

Ta powieść napisana jest dosyć specyficznym rodzajem narracji, językiem, który na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć prosty. Jednak szybko okazuje się, że zawiera elementy wiersza, przepiękne metafory, które są synonimem prawdziwej. Niektóre historie trafiają prosto do serca i już w nim pozostają.Fabuła jest wielowątkowa, ale wątkiem prowadzącym i spajającym wszystko jest szczególny podarunek, który otrzymali nowożeńcy.

Wybebeszamy_książki | 2016-10-27

"...przepis na rodzinę to nie jest coś, co można skopiować, tylko coś, co trzeba wymyślić. Ludzie uczą się z dnia na dzień.(...) Rodzina nawet jeśli nie wygląda apetycznie, nawet jeśli nie smakuje najlepiej, jest potrawą, której musicie spróbować i którą naprawdę powinniście zjeść."

Ta recenzja powinna być zbiorem cytatów, ponieważ nawet znając je wszystkie, wciąż bylibyście głodni tej książki. "Ryżowy podarunek" swoim nieoczywistym tytułem wzbudził moją ciekawość. W końcu - jak stworzyć historię opartą na ryżu?

Otóż ryż... ryż jest, mogę śmiało powiedzieć, nie tylko jednym z filarów przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rodziny, ale samym jej fundamentem.

Symbol

Ryż to symbol. Dla każdego z nas przybiera inną postać, ale każdy w swoim ryżu odnajduje szczęście, spokój... nieopisaną wiarę.
To on łączy dusze, spaja rodzinę, wprowadza ostateczny spokój. Ryż jest ponadczasowym elementem, którego trzeba używać ostrożnie. W odpowiednich momentach. Jest szczęściem, a wszyscy...