W czerwieni

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
9788387021986
literatura piękna

świat dławi się dziś poczuciem braku, które zrównuje biednych i bogatych, prześladowców i prześladowanych. Brak nakręca pragnienia. Zaspokojenie pragnień nigdy nie przynosi ukojenia, zawsze pojawia się nowy brak. Stąd cierpienie. O tej nakręcającej się sprężynie cierpienia opowiadają trzy historyjki W czerwieni . W pierwszej bohaterowie zagłuszają cierpienie, uczestnicząc w wojnie. W drugiej zapełniają pustkę życia, gromadząc dobra i pieniądze. W trzeciej poddają się szaleństwu, jakby ono mogło uśmierzyć ich ból. Cierpienie, którego nie chcą przyjąć, zamienia się w nienawiść.

Yuzuki | 2019-05-06
Na półkach: Przeczytane, Na studia, 2019
Przeczytana: 06 maja 2019

Przytłoczyła mnie.

CC3 | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Calvino + Marquez = Tulli

nausea | 2015-09-26

Trudno mi ocenić tę lekturę. "W czerwieni" to książka na pewno intelektualnie interesująca i napisana piękną polszczyzną, ale, niestety, okropnie zmęczyła mnie strategią "lakonicznych wątków". Problem tkwi w fabule. Za dużo się tutaj dzieje, wątki są porzucane lub migawkowe i przez to stają się tylko nieistotnym pretekstem dla intelektualnej wymowy powieści.

Kapitan Human | 2015-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Pastisz Italo Calvino.

Nina | 2014-09-14

Najbardziej genialna książka, jaką udało mi się przeczytać. Nie ma nic lepszego. Przeczytana wielokrotnie i pewnie jeszcze do niej wrócę.

paquerette | 2013-12-15
Przeczytana: 07 października 2013

Ile może się wydarzyć między zupą a drugim daniem?
Po kilku pierwszy zdaniach W czerwieni Magdaleny Tulli zaczęłam się zastanawiać – „chwila, czy ja już nie czytałam tej książki?”Opis miasta, który serwuje autorka na początku swoim czytelnikom odesłał mnie myślami do całkiem niedawno przeczytanego utworu Honoriusza Balzaka Eugenia Grandet. Podobnie jak u Balzacka, (identyczny początek ma również inny utwór Balzaka –Ojciec Goriot)u Tulli od pierwszych linijek tekstu pojawia się motyw miasta.Ściegi i Saumur prezentują miasto, które współgra z mieszkańcami i odnosi się bezpośrednio do ich mentalności, a nawet użyłabym określenia, że ją kreuje. To właśnie w tym mieście może spełnić się swoisty american dream, czyli od zera do milionera. Nie ukrywam, że kartując kolejne strony bałam się o to, kogo następnego uśmierci autorka. Przez ten fakt, ma się odczucie, że w końcu musi nastąpić jakaś katastrofa, skoro każdy z bohaterów po jakimś czasie znika (śmierć lub wyjazd).I w końcu...

wiesia | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 października 2013

Przeczytałam kolejną książkę Tulli, to niełatwa lektura, zupełnie inna niż "Włoskie szpilki".
Na pewno bliżej jej do "Skazy". A jednak warto sięgnąć po te książki.
Niepokojący i niezwykły świat Ściegów wciąga, piękny język każe się rozkoszować każdym zdaniem.
Nic nie jest przewidywalne i oczywiste.

Łukasz Jarmołowicz | 2013-10-13
Przeczytana: 11 października 2013

"W czerwieni" jest książką niewątpliwie trudną. Żeby dobrze w nią wniknąć trzeba ją "przetrawić", a nie tylko przeczytać. Urywające się wątki powracają w najmniej spodziewanym momencie. Czytając tę książkę czułem się jakbym wrócił do "Czarodziejskiej góry" "zmiksowanej" ze "Sto lat samotności". Jednak miks ów się nie udał. Uderzył mnie fakt podziału tej książki na dwie części. I "zimową", II "morską". Morze zostaje "uwolnione" przez rozbicie statku w butelce. Tę zmianę można rozumieć dwojako. Po pierwsze, zwykłą, ale zbyt nagłą zmianą klimatu. Po drugie, jako magiczne uwolnienie morza, takie w stylu Marqueza. Książka opisuje również dwa totalitaryzmy. Zarazem komunizm symbolizowany gwiazdą znajdującą się na ratuszowej wierzy, jak i nazizm, delikatnie zaznaczony zmianą kształtu płatka na spodzie talerzy. Subiektywnie rzecz biorąc książka nie podobała mi się. Spodziewałem się czegoś więcej po tej lekturze. Jednak jest to tylko moja osobista ocena i szanuje oceny osób, które były nią...

Katarzyna | 2013-08-11

Uff, przedarłam się przez toto nie bez cierpienia. Papierowy świat zupełnie. wykreowany, sztuczny, trudno mi weń wejść. Maniera pisania w formie niedokonanej czasownika, co ma zakładać jakąś parabolę/ wieczotrwałą historię, a przypomina mi momentami popłuczyny po Schulzu. Niby jest jakaś historia, ale to sztuczne z wysilonym wdziękiem.

książek: 2066
śnieżkaa | 2012-08-22

Zdumiewająca książka. Wspaniały język opowieści i niezwykłe historie. Porywające.