W czerwieni

1999-01-01
1999-01-01
9788387021986
Inne

Okładka książki Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Jaka piękna il... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdalena Tulli
Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdal...

nie tyle jest to książka, co ładnie namalowany słowny obrazek ponurej scenerii. językowo bardzo estetyczny.

Pięknie napisana powieść rozgrywająca się w międzywojennych Ściegach, poetycko, z pomysłem, odważnie. Nieoczywista, niepokojąca, drwiąca. Zachwycająca!

Przytłoczyła mnie.

Przytłoczyła mnie.

Calvino + Marquez = Tulli

Calvino + Marquez = Tulli

Trudno mi ocenić tę lekturę. "W czerwieni" to książka na pewno intelektualnie interesująca i napisana piękną polszczyzną, ale, niestety, okropnie zmęczyła mnie strategią "lakonicznych wątków". Problem tkwi w fabule. Za dużo się tutaj dzieje, wątki są porzucane lub migawkowe i przez to stają się tylko nieistotnym pretekstem dla intelektualnej wymowy powieści.

Pastisz Italo Calvino.

Pastisz Italo Calvino.

Najbardziej genialna książka, jaką udało mi się przeczytać. Nie ma nic lepszego. Przeczytana wielokrotnie i pewnie jeszcze do niej wrócę.

Ile może się wydarzyć między zupą a drugim daniem?
Po kilku pierwszy zdaniach W czerwieni Magdaleny Tulli zaczęłam się zastanawiać – „chwila, czy ja już nie czytałam tej książki?”Opis miasta, który serwuje autorka na początku swoim czytelnikom odesłał mnie myślami do całkiem niedawno przeczytanego utworu Honoriusza Balzaka Eugenia Grandet. Podobnie jak u Balzacka, (identyczny początek ma również inny utwór Balzaka –Ojciec Goriot)u Tulli od pierwszych linijek tekstu pojawia się motyw miasta.Ściegi i Saumur prezentują miasto, które współgra z mieszkańcami i odnosi się bezpośrednio do ich mentalności, a nawet użyłabym określenia, że ją kreuje. To właśnie w tym mieście może spełnić się swoisty american dream, czyli od zera do milionera. Nie ukrywam, że kartując kolejne strony bałam się o to, kogo następnego uśmierci autorka. Przez ten fakt, ma się odczucie, że w końcu musi nastąpić jakaś katastrofa, skoro każdy z bohaterów po jakimś czasie znika (śmierć lub wyjazd).I w końcu następuje. Jednak w odróżnieniu do innych utworów o tematyce wojennej, ta jest zgoła inna. Nie przedstawia bowiem tragedii po stracie najbliższych (nie zauważyłam, aby ktoś opłakiwał Kazimierza, który zginął w czasie walk),a sytuację ekonomiczną, to jak odwróciły się role – Ci, którzy początkowo nie mieli nic wzbogacili się, a najważniejsze rodowe przedsiębiorstwa upadły.
Magdalena Tulli w rewelacyjny sposób połączyła kilka rodzajów powieści, mamy tutaj bowiem i romans i quasi powieść polityczną, i całkiem interesujący kryminał (mistrzowska zagadka z Natalią Zugoff),a wszystko otoczone wysublimowanym humorem (Rauch noszony wszędzie na swoim pluszowym fotelu rozbawił mnie do łez). Postaci stworzone przez Tulli zostały obdarzone takimi cechami, że nie da się ich jednoznacznie określić. Z jednej strony Stefania wywołuje współczucie („dlaczego nie przyjęła pierścionka od Kazimierza?!”),a z drugiej odrazę, bowiem jak można zostawić swoje dziecko na pastwę losu (skojarzenie z Emmą Bovary) i wyjechać.

Ile może się wydarzyć między zupą a drugim daniem?

Przeczytałam kolejną książkę Tulli, to niełatwa lektura, zupełnie inna niż "Włoskie szpilki".
Na pewno bliżej jej do "Skazy". A jednak warto sięgnąć po te książki.
Niepokojący i niezwykły świat Ściegów wciąga, piękny język każe się rozkoszować każdym zdaniem.
Nic nie jest przewidywalne i oczywiste.

Na pewno bliżej jej do "Skazy". A jednak warto sięgnąć po te książki.
Nic nie jest przewidywalne i oczywiste.

"W czerwieni" jest książką niewątpliwie trudną. Żeby dobrze w nią wniknąć trzeba ją "przetrawić", a nie tylko przeczytać. Urywające się wątki powracają w najmniej spodziewanym momencie. Czytając tę książkę czułem się jakbym wrócił do "Czarodziejskiej góry" "zmiksowanej" ze "Sto lat samotności". Jednak miks ów się nie udał. Uderzył mnie fakt podziału tej książki na dwie części. I "zimową", II "morską". Morze zostaje "uwolnione" przez rozbicie statku w butelce. Tę zmianę można rozumieć dwojako. Po pierwsze, zwykłą, ale zbyt nagłą zmianą klimatu. Po drugie, jako magiczne uwolnienie morza, takie w stylu Marqueza. Książka opisuje również dwa totalitaryzmy. Zarazem komunizm symbolizowany gwiazdą znajdującą się na ratuszowej wierzy, jak i nazizm, delikatnie zaznaczony zmianą kształtu płatka na spodzie talerzy. Subiektywnie rzecz biorąc książka nie podobała mi się. Spodziewałem się czegoś więcej po tej lekturze. Jednak jest to tylko moja osobista ocena i szanuje oceny osób, które były nią zachwycone.

• Seria Archipelagi

Dodaj cytat z książki W czerwieni