Zabójczyni

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Szklany Tron (tom 0.1-0.5)
Wydawnictwo: Uroboros
The Assassins' Blade
9788328020047
szklan tron, Sarah J. Maas
Angelika

Poznaj piękną, bezwzględną i naznaczoną wielkością zabójczynię i zobacz, jak rodzi się legenda. Celaena Sardothien to najgroźniejsza zabójczyni Adarlanu. Jako członkini Gildii Zabójców przysięgła wierność swemu panu, Arobynnowi Hamelowi, ale Celaena nie słucha nikogo i ufa jedynie swojemu przyjacielowi i także płatnemu zabójcy, Samowi. W tych trzymających w napięciu opowieściach, będących...

Celaena Sardothien to najgroźniejsza zabójczyni Adarlanu. Jako członkini Gildii Zabójców przysięgła wierność swemu panu, Arobynnowi Hamelowi, ale Celaena nie słucha nikogo i ufa jedynie swojemu przyjacielowi i także płatnemu zabójcy, Samowi. W tych trzymających w napięciu opowieściach, będących wstępem do bestsellerowej serii Szklany tron, Celaena wyrusza na pięć niebezpiecznych misji. Na odległych wyspach i wrogich pustyniach zabójczyni staje po stronie uciśnionych, których mści z całą bezwzględnością. Działa jednak wbrew rozkazom Arobynna i może ponieść niewyobrażalną karę za taką zdradę.
Tom zawiera wydaną po raz pierwszy po polsku opowieść „Zabójczyni i uzdrowicielka”.

źródło opisu: gwfoksal.pl

źródło okładki: gwfoksal.pl

Po przeczytaniu Szklanego tronu postanowiłam sięgnąć po opowiadania, żeby przekonać się, jaka była Celaena przed zesłaniem do kopalni soli, kim był Sam i jak to się stało, że tak młoda osoba posiada tytuł Zabójczyni Adarlanu, a dźwięk jej imienia i nazwiska budzi powszechną grozę.

Cóż mogę powiedzieć… podobało mi się! Wciąż oczekiwałam czegoś bardziej na ostro, ale i tak o wiele bardziej ta Celaena przypadła mi do gustu i odzwierciedlała moje wyobrażenie o Zabójczyni. Właśnie o taką bohaterkę mi chodziło, rasową, arogancką, zawziętą, porywczą, a przy tym umiejącą współczuć i odróżniać dobro od zła, która nie boi się iść za własnymi przekonaniami i nie zważa na konsekwencje swych czynów. Oczywiście było wiele rzeczy, które mi się w niej nie podobały, ale dodawało jej to wiarygodności.

Dodatkowo postać Sama w historii urzekła mnie strasznie mocno. Nie będę ukrywać, że najbardziej podobały mi się opowiadania, w których właśnie ta postać występowała. Wszystkie natomiast złożyły się...

Karol | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Zastanawiałem się od której książki rozpocząć czytanie serii "Szklany Tron" i ostatecznie postawiłem na zbiór który jest nazywany prequelem do właściwej serii. Z początku obawiałem się że czy aby na pewno to dobra decyzja, bo nie chciałem przegapić jakiś nawiązań do głównego cyklu. Na szczęście okazało się że autorka chyba specjalnie skomponowała te opowieści w taki sposób by nawet nowy czytelnik nie poczuł się zagubiony.

Wszystkie cztery historie są ze sobą powiązane przez co można się naprawdę nieźle wciągnąć i nawet nie zauważyć jak szybko docieramy do ich końca. Pani Maas potrafi stworzyć bardzo interesujący klimat, co w połączeniu z intrygującą Celaeną tworzy naprawdę ciekawą książką. Jako fan gier wyczuwam tutaj lekką mieszankę najlepszych Assassinów i Dishonored, co jest naprawdę interesującą kombinacją.

Główna bohaterka jest zadziorna, pewna siebie i świetna w zabijaniu ludzi. Jej charakter często odgrywa pierwszoplanową rolę w starciu z otaczającą ją rzeczywistością co...

boziaczek | 2016-07-09

"Zabójczyni" to zbiór czterech nowel o historii, pochodzeniu Celaeny i jej życiu w Gildii Zabójców, przed uwięzieniem w kopalni Endovier. Jest to swoiste dopełnienie wszystkich powieści o Królewskiej Zabójczyni, rozwinięcie i uszczegółowienie wątków, które są tak ważne dla późniejszych wydarzeń w życiu Celaeny.
Czyta się świetnie, zresztą to nie jest żadne zaskoczenie, bo wszystko co wychodzi "spod pióra" Sary J. Maas można czytać w ciemno. Te cztery nowele pokazują głębiej co determinowało późniejsze zachowania naszej bohaterki i jej walkę o sprawiedliwość. Widzimy wyraźną "ewolucję" tej 16-letniej dziewczyny, butnej, znającej swoją wartość jako zabójczyni, w twardą i mądrą kobietę, która zaczyna walczyć o wyższe cele...
Fanów nie muszę zachęcać, polecam gorąco!

W końcu po długich cierpieniach od lipca przeczytałam tą książkę. Nie dlatego, że jest ona zła, ale w pewnym momencie główna bohaterka zaczęła mnie niesamowicie irytować z tą swoją megalomanią na punkcie swojego ego: Ja jestem Celaena Sardothien - najcudowniejsza, najwspanialsza, najszybsza, najlepsza i w ogóle najnajnaj. Wspaniała zabójczyni Adarlanu - superwonderkiller.
A wpada w pułapki zastawione na nią jak każdy głupi. Nie słucha, nie obserwuje tak jak powinna i przede wszystkim brak jest jej pokory co do zawodu, który wykonuje.
Ze wszystkich serii dotyczących zabójców, to właśnie jest największą niedopracowaną stroną tej książki - ego głównego bohatera.

Alex Ritter | 2016-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2016

Pokochałam serię "Szklany tron", więc naturalne dla mnie było sięgnięcie po ten zbiór opowiadań i się nie zawiodłam. Książkę "pochłonęłam" bardzo szybko.

Wybredna Maruda | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Autorzy mają zwyczaj tworzyć do swoich uwielbianych serii niespodzianki w postaci nowelek. Czasem dzieje się to dla kasy, innym razem pisarz po prostu chce nam pokazać "coś więcej" i pozwolić na spędzenie większej ilości czasu z ukochanymi postaciami. Jak jest z Sarą J. Maas i nowelkami ukrytymi w zbiorze Zabójczyni?

Ta książka pojawiła się u nas w dwóch wydaniach. Możecie kojarzyć ją w białej wersji okładkowej lub ciemniejszej, zagranicznej. Różnica między nimi jest taka, że w tej pierwszej znajdują się cztery nowelki, które można było również zakupić oddzielnie. W wersji najnowszej, niebieskiej, dodano do nich jeszcze jedną nowelę, która nie jest dostępna odrębnie. Każda z nich to pewna historia z życia Celaeny Sardothien, która miejsce miała przed wydarzeniami ze Szklanego Tronu. Mimo to polecam przeczytać je między pierwszym a drugim tomem serii.

Każda z nowel ma około 100 stron, więc, jak można się domyślić, wszystko dzieje się szybko i akcja nie ma czasu zwolnić, co dla...

Justitia | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 maja 2016

Chyba się robię za stara na takie historie… :(
Wszyscy zachwalają serię „Szklany Tron”, więc byłam ciekawa. Nie chciałam jednak zaczynać kolejnego cyklu. A jeśli mi się nie spodoba? Zaczęłam zatem od „Zabójczyni”. I się totalnie rozczarowałam.
Przygody mnie nie wciągnęły, bohaterowie byli nijacy, a wątek miłosny okazał się tak bezbarwny i nieciekawy, że nie mogłam doczekać się końca. Do tego styl pani Maas jest bardzo przeciętny, więc świat przez nią wykreowany nie był dla mnie interesujący. Nie polubiłam Celaeny, nie kibicowałam jej, nie było mi żal dziewczyny. Największa zabójczyni swego świata powinna wykazać się większą inteligencją, tymczasem Sardothien nie potrafi trafnie ocenić ludzi, nie wyczuwa zagrożenia i podejmuje czasem zwyczajnie głupie decyzje. Zatem gdzie tu konsekwencja? Najlepsza z najlepszych nie powinna chyba zachowywać się jak amatorka.
Rozumiem, że więcej nie dało się wcisnąć w te krótkie historie, bo to tylko dodatek do głównej fabuły, ale mogły być one nieco...

Otwarta księga | 2015-10-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Po książkę sięgnąłem, ponieważ o całej serii jest ostatnio bardzo głośno. Czytałem ogromną ilość recenzji Szklanego tronu, w większości były to pochlebne opinie. No więc jak nie sięgnąć po książkę, którą wszyscy polecają? Na dodatek cała seria ma bardzo intrygującą i ciekawą fabułę - kojarzy mi się z ostatnio ukochanym przeze mnie Assassin's Creed.
Przed książką miałem lekkie obawy. Jak wspominałem - prawie wszystkim podobał się Szklany tron, dlatego sądziłem, że Zabójczyni mnie rozczaruje, ponieważ po tylu pochlebnych recenzjach spodziewałem się naprawdę świetnej książki.

Po pierwsze: pochwalę wydawnictwo za wydanie wszystkich nowelek w jednym tomie. Był to świetny pomysł, dzięki któremu nie trzeba kupować wszystkich króciutkich książeczek osobno, a i czytelnik na tym zaoszczędzi. Jeśli chodzi o okładkę książki, to pgrpmnie mi się ona podoba. Bardzo ładnie wygląda biała postać na tle różnych kolorów. Moją uwagę od razu przyciągnęła, a z początku nawet nie wiedziałem, że jest to...

dilbi | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Zestawienie 4 z 5 nowel opisujące losy Celaeny sprzed wydarzeń rozgrywających się w głównej serii. Dla fanów serii polecam, bo wyjaśnia się sporo z rzeczy, które są tylko wspominane.

Book Emperor | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Jeśli wam mało Celaeny i jej przygód, bardzo polecam sięgnąć po zbiór czterech nowelek opowiadających o tym co działo się zanim dziewczyna trafiła w niewolę i w zasadzie zmuszona została do wzięcia udziału w turnieju o tytuł Królewskiego Obrońcy. Książka liczy swobodnie 462 strony i jest zbiorem krótkich novelek:
– Zabójczyni i Władca piratów
– Zabójczyni i Czerwona Pustynia
– Zabójczyni i podziemny świat
– Zabójczyni i imperium Adarlanu

Całość układa się w dobry obraz przeszłości głównej bohaterki, która wydaje się być bardziej ludzka w tych opowiadaniach, niż w samym Szklanym tronie, gdzie na dobrą sprawę poznaliśmy ją najpierw – bo zbiór został wydany już po premierze pierwszego tomu. Jak się okazuje skrytobójczyni potrafi zwiedzić kawałek świata tylko po to, żeby poderżnąć komuś gardło. Brzmi świetnie – przynajmniej dla mnie. Tak Hasacz to miłośniczka takiego krwawego działania ( Może to stąd moja miłość do wikingów?).