Szóstka Wron

Cykl: Szóstka wron (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Six of Crows
mclena

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków. Jeden niewykonalny skok. Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne: – włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy) – uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały...

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.

– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać)

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

źródło opisu: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Mag-162609416535/?fref=photo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 459

„Mission: Impossible” w nowym fantastycznym wydaniu

Leigh Bardugo, autorka bestsellerowej trylogii „Grisza”, powraca do stworzonego przez siebie świata z zupełnie nową historią. I choć to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością, to wrażenie jest bardzo pozytywne zarówno pod względem zawartości, jak i samej oprawy.

„Szóstka Wron” opowiada o losach sześciu nastoletnich wyrzutków, którzy zwabieni możliwością niebotycznego zysku podejmują się dokonać zadania na pozór niewykonalnego. I choć pomysł na samą intrygę nie jest może specjalnie nowatorski - już w trakcie czytania opisu przyszły mi na myśl dwie grupy stojące przed podobnym wyzwaniem: szajka Kelsiera z powieści „Z mgły zrodzony” i ekipa Ethana Hunta z filmu „Mission: Impossible” – to wyraziste postaci i ich wzajemne interakcje sprawiają, że nie sposób się przy tej książce nudzić. Każdy z bohaterów jest sam w sobie wyjątkowy, posiada niezwykłe umiejętności i cechy charakteru, które zebrane razem tworzą z tej małej bandy siłę z którą trzeba się liczyć.

Przeżyłam niemały szok, kiedy już po przeczytaniu zobaczyłam w empiku „Szóstkę Wron” ulokowaną wśród literatury młodzieżowej. Bo mimo że główni bohaterowie są bardzo młodzi – najstarszy członek grupy ma zaledwie osiemnaście lat – to psychicznie wydają się znacznie starsi. Ich nawyki też nie świadczą o dziecięcej niewinności… Ale ciężko ich za to winić, zważywszy na warunki w jakich przyszło im dorastać.

Rozwój wypadków został przedstawiony z perspektywy piątki z tytułowych sześciu Wron, a także w wyjątkowych przypadkach oczami kilku innych osób. Autorka wykazała się jednak sporym wyczuciem, oszczędzając czytelnikom narracji pierwszoosobowej, co znacznie ograniczyło rozwlekłość opisów rozterek wewnętrznych każdego z bohaterów. Nie ma tu także jakże charakterystycznego dla literatury młodzieżowej miłosnego trójkąta.

„Szóstka Wron” to nie tylko fascynująca historia o pogoni za bogactwem, to również opowieść o brutalności świata, braterstwie i poszukiwaniu nowego celu w życiu, na której finał trzeba będzie jeszcze sporo poczekać.

Natalia Neisser

Villiana | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Z ciężkim sercem dotarłam do ostatniej strony, nie chciałam kończyć, nie tak szybko. Olbrzymią przyjemność sprawiło mi obcowanie z tą książką, pięknie wydaną, która w swym wnętrzu skryła równie piękną opowieść.

Historia o szóstce wyrzutków, którzy przyjmują na pozór niewykonalne zlecenie…

Nie mogłam się oderwać od pierwszej strony. Niby książka dla młodzieży, najstarsza „wrona” w ekipie miała ledwo 18 lat, a czytając odnosiłam wrażenie, jakby każdy z nich był duchem o wiele starszy. Dostajemy nie tylko opowieść o sześciu osóbach, które chcą się wzbogacić, ale autorka stworzyła przecudowny świat, w którym magia przeplata się z rzeczywistością. Dostajemy więc przepychanki gangów, Griszów władających nadprzyrodzoną mocą, a przede wszystkich naprawdę wyraziste postacie, a historia każdego z nich została w trakcie książki bardzo zgrabnie wpleciona w całość i pozwoliła mi się z nimi zżyć. Każdy jest też inny i niebanalny. Przede wszystkim świetna postać Kaza, jego historia i to kim...

mclena | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"-W jaki sposób najłatwiej ukraść człowiekowi portfel?
-Przyłożyć mu nóż do gardła? - zapytała Inej.
-Pistolet do głowy? - powiedział Jesper.
-Wrzucić mu truciznę do kubka? - zaproponowała Nina.
-Wszyscy jesteście okropni - obruszył się Matthias.
Kaz przewrócił oczami.
-Najłatwiej ukraść człowiekowi portfel, mówiąc mu, że zamierzacie ukraść mu zegarek."

Dopiska z 1 października 2016
---------------------------------------------------
Przed przeczytaniem drugiego tomu cyklu "Six of Crows", odświeżyłam sobie fabułę czytając polskie wydanie "Szóstki Wron" - Nadal jest magicznie, fantastycznie... niezapomnianie...
Nadal polecam - jak dla mnie najlepsze fantasy ostatnich miesięcy <3
a ja... zakochałam się ponownie <3
---------------------------------------------------

"Six of crows" od samego początku była dla mnie ogromnym wyzwaniem. Mimo iż czuje się dość swobodnie w książkach anglojęzycznych, to wiedziałam, że dział fantasy to nie jest moja liga. Jednak zachęcona ogromną...

Karol | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

"Mission: Impossible" w nieco średniowiecznym wydaniu.

Muszę przyznać że mi się podobało, przypadło mi to do gustu chyba bardziej niż się mogłem spodziewać. Jest to dosyć proste, młodzieżowe fantasy którego pełno na rynku, ale jednak "Szóstka..." potrafiła znaleźć sposób by się z tego tłumu jakoś wyróżnić. Książki którym towarzyszy taki rozgłos często nie dorastają do oczekiwań które mają wobec nich czytelnicy, jednakże tym razem się udało.

Fabuła jest dosyć prosta, młodociana gwiazda świata przestępczego dostaje propozycję której nie można odrzucić i werbuje zespół który w teorii nie ma szans na sukces, jednak pomimo przeciwności losu udaje im się osiągnąć sukces. Przynajmniej w teorii. W samej historii brakowało mi trochę takich porządnych zwrotów akcji, jak na mój gust wszystko idzie trochę zbyt dobrze i zbyt łatwo, nawet gdy coś się dzieje i misja wydaje się poważnie zagrożona to już trzy kartki dalej okazuje się że wszystko jest w porządku.

Pomimo tego jednak autorka...

Natalia-Lena | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

[recenzja + dodatki specjalne: http://room6277.blogspot.ie/2015/11/six-of-crows-leigh-bardugo.html]

Sześć Diabłów

„Żadnych żałobników. Żadnych pogrzebów.”

„Six of Crows” Leigh Bardugo to jedna z najlepszych młodzieżówek fantasy jaką przeczytałam w tym roku. Rywalem co prawda może stać się „Carry On” Rainbow Rowell, ale o tym dopiero przesądzi nadchodząca lektura. Na razie Bardugo dzierży palmę pierwszeństwa i budzi żądzę natychmiastowego posiadania tomu drugiego, jak na razie zatytułowanego „Crooked Kingdom”. To powieść magiczna w każdym calu, choć ta magia często i ochoczo kieruje się w stronę mroku i zepsucia, gardząc słodką baśniowością. Tu nie ma dobrych wróżek i cudownych zaklęć. Są za to niemoralne intrygi i krwawe pojedynki. Powieść poszerza uniwersum znane z Trylogii Griszy, ale nie wymaga jej znajomości. Sześciu indywidualistów, o solidnym zapleczu złożonym z osobistych historii, obnaża intrygi ukryte na ulicach Ketterdamu oraz te, które wykraczają daleko za miasto....

Izabela Pycio | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

"Kiedy wszyscy wiedzą, że jesteś potworem, nie musisz marnować czasu na popełnianie każdej potworności."

Bardzo dobry pomysł na wciągającą przygodową historię utrzymaną w sympatycznym klimacie fantasy. Niemal wszyscy główni bohaterowie obdarzeni niezwykłymi mocami wywodzą się ze świata przestępczego i warstw społecznych niecieszących się szacunkiem społeczeństwa. Rozległe krainy, których lądy i morza, opanowane zostały przez często skłócone narody, podejrzliwe i sceptyczne, nieustannie szpiegujące i infiltrujące się wzajemnie. Nietrwałe sojusze, ciche pakty, tymczasowe porozumienia, niebezpieczne transakcje, oparte na niskim wskaźniku zaufania wymiany handlowe, wszechobecne niewolnictwo, surowe wyroki sądowe. Jednak szeregi biznesmenów, polityków, wojskowych i czarowników, świetnie odnajdują się w tej rzeczywistości, czerpiąc spore zyski i utrzymując dogodne przywileje. Autorka potrafi wspaniale przedstawić powieściową rzeczywistość, scharakteryzować poszczególne narody i trudne...

ryszpak | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Brawo. Dawno nie czytałem równie dobrej książki fantasy.
Nie wiem, czy to głód tego typu literatury, czy jakość dzieła, czy (najprawdopodobniej) jedno i drugie, ale książkę pochłonąłem - jak na dość zajętego człowieka - błyskawicznie.

Szóstka mniej lub bardziej związanych ze sobą wyrzutków zostaje wynajęta do wykradzenia z Lodowego Dworu alchemika-twórcę "dopalacza" dla magów. Dopalacza śmiertelnie uzależniającego. Miedzy szóstką skry lecą, nie tylko te od żelaza i stali, ale i od miłości czy zauroczeń. Połączenie magii z karabinami i mechaniką - to jest to, co lubię od czasów "Arcanum".
Nie wiem, czy to książka dla młodzieży czy dla starszych - niech się młodzież wypowie. Jeżeli jednak tak wygląda przyszłość młodzieżowej fantasy - chapeau bas.

Ciągle łapałem się na tym, że o głównych bohaterach nie myślałem jako o nastolatkach. Zbyt wiele emocji jak na tak młody wiek. Ale to przecież świat Leigh Bardugo, zaakceptujesz lub nie. Problemów większych (jak widać po ocenie) z tym...

książek: 2044
ZaaQazany | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 25 stycznia 2017

GOFRY I WHISKY
Odruch pierwszy. Miałem ironiczny uśmiech na twarzy. Bohaterowie w wieku lat 16 – 18, prowadzą życie zarezerwowane typowo dla dorosłych w stylu sex, drugs and rock’n’roll. Przy tym pozostają dzieciakami, marzącymi o gofrach.
Odruch drugi. Olśnienie, spadające na mnie mimo zapadającego szybko zmierzchu. Wynikało ono z poszukiwania racjonalnego wytłumaczenia takiego a nie innego zachowywania się bohaterów. Jak to w jednej z piosenek: „Za starzy na grzech, za młodzi na sen”. Przecież to już było i ma uzasadnienie. Historia z początku XIX wieku, która przeszła do kanonu literatury klasycznej czyli „Oliver Twist”. Młody chłopak z grupą przyjaciół stawia czoło przeciwnościom losu. Sama sceneria powieści bardzo podobna do Europy z okresu początku XIX wieku, połączenie karabinu i sztyletu. Jak też, gdyby wyłączyć względnie znikomy wątek Griszów, tych powieściowych magików o względnie wąskich specjalizacjach – mamy typową powieść awanturniczą ze świata płaszcza i szpady....

Virginia | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 04 listopada 2016

"Wanden olstrum end kendesorum. Isen ne bejstrum." -
"Woda słyszy i rozumie. Lód nie wybacza."

WOW. Jestem pod ogromnym wrażeniem, nie podejrzewałam, że ta książka okaże się czymś tak oryginalnym i uzależniającym. Przyznam szczerze, że moje wymagania względem tej pozycji były bardzo duże. I całe szczęście książka nie tylko podołała, co raczej rozłożyła na łopatki moje, teraz już mało znaczące wymogi.

Kaz Brekker otrzymuje ofertę nie do odrzucenia. Wystarczy, że wykona jedno niewykonalne zadanie, a niewyobrażalnie się wzbogaci. Jednak nie podoła temu sam. Potrzebuje ludzi, by wraz z nim podjęli się samobójczej misji.

Kaz, Inej, Jasper, Nina, Matthias i Wylan - szóstka najbardziej niebezpiecznych przestępców wyrusza, by wejść tam skąd nikt nie wychodzi.

Już dawno w moje ręce nie trafiła taka perełka. Cieszę się, że uległam modzie (bądź wroniej infekcji), gdyby nie rozgłos, który zawdzięcza pięknemu wydaniu dzisiaj nie miałabym o czym pisać. Nie miałabym się czym zachwycać, bo...

Serenity | 2016-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2016

Pełna recenzja znajduje się na stronie: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Kaz Brekker ma zaledwie 17 lat, a ma na swoim koncie tyle przestępstw, że ciężko byłoby je zliczyć.
W Ketterdamie każdy zna nazwisko chłopaka, który zrobił z Szumowin liczący się gang.
Pewnego dnia Kaz otrzymuje ofertę, która może nieść ze sobą wielkie pieniądze. Problem w tym, że zadanie, które należy w tym celu wykonać, jest praktycznie niewykonalne. Wymaga ono bowiem napadnięcia na Lodowy Dwór, niezdobytą dotąd twierdzę wojskową. Ale czy jest coś, z czym Kaz Brekker, przestępczy geniusz, największa szumowina w Ketterdamie by sobie nie poradził? Dla niego słowo "niewykonalne" istnieje tylko w teorii. Będzie jednak potrzebował ludzi, którzy dorównują mu umiejętnościami i podejmą się razem z nim skoku. Wkrótce już wie, kogo zwerbuje do swojej misji.
Szóstka kryminalistów razem to istna mieszanka wybuchowa, która ma szansę wykonać zadanie z powodzeniem.

„ O ile wcześniej nie pozabijają się...

Anastazja | 2017-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Do zakupu tej książki skusiło mnie piękne wydanie i jestem wdzięczna wydawcy bo poza wyglądem książka zawiera świetną, wciągającą fabułę.

Bohaterami książki są członkowie gangu złodziei, ich przywódca okryty czarną sławą Kaz zbiera ekipę do włamania do jednej z najlepiej zabezpieczonych twierdz. Skok jest niezwykle niebezpieczny, niemal niemożliwy do wykonania ale czekającej nagrodzie nie sposób się oprzeć.

Książka zaciekawiła mnie już od pierwszych stron, autorka świetnie prowadzi akcje, dozując informacje, co jakiś czas wplatając wątki z przeszłości bohaterów, co pozwala czytelnikowi lepiej poznać poszczególne postacie. Każdy z bohaterów jest inny, każdy ma inną historię, każdy jest na swój sposób interesujący, choć muszę przyznać, że moi faworyci to Kaz i Inej. Całość przeczytałam z zapartym tchem, wartka akcja, relacje między bohaterami zapewniły mi porządną dawkę świetnej rozrywki. Jestem pod wrażeniem Leigh Bardugo, po przeczytaniu "Szóstki..." z chęcią...