Niedziela życia

Tłumaczenie: Hanna Igalson-Tygielska
Seria: Proza
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Le Dimanche de la vie

Niedziela życia to jedna z trzech „powieści mądrości” Raymonda Queneau – bardzo zabawna i poważna zarazem książka o dniach bez jutra, o złu zakorzenionym w człowieku. Otwiera ją motto z Hegla, a sam tytuł powieści stanowi bezpośrednie nawiązanie do dzieła niemieckiego filozofa. Proza Queneau nie ma jednak w sobie nic z suchego traktatu, wręcz przeciwnie: to raczej gotowy scenariusz na film, wartkie i błyskotliwe dialogi, zabawne pomysły i nieoczekiwane zwroty akcji. „Niedziela życia” trafia do polskich czytelników w znakomitym przekładzie Hanny Igalson-Tygielskiej.

źródło opisu: www.poezjem.pl

źródło okładki: www.poejem.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 724

Klasyka, filozofia i HUMOR

„Niedziela życia” to jedna z tak zwanych „powieści mądrości” Raymonda Queneau, francuskiego pisarza i filozofa, komentatora Hegla. Ta napisana w 1951 roku książka długo czekała na swoje polskie tłumaczenie. Autor nawiązuje do filozofii Hegla, łącząc jego przemyślenia na temat ludzkiej naiwności z dużą dozą humoru i ironii. Akcję urozmaicają charakterystyczne dla autora eksperymenty językowe, gdy słów i elementy mowy potocznej.

Po pięcioletniej służbie na Madagaskarze szeregowy Valentin Brû wraca do Francji bez konkretnych planów na życie. Chętnie zostałby zamiataczem ulic, jednak nie dane mu jest spróbować swoich sił w tym zawodzie, bo otrzymuje propozycję małżeństwa od dwadzieścia lat starszej Julii, właścicielki pasmanterii. Wraz z rozwojem akcji poznajemy losy małżeństwa Brû, ich rodziny i znajomych: jednoosobowa podróż poślubna, praca w sklepie z ramkami, polegająca głównie na obserwowaniu mijającego czasu, autokarowa wyprawa szlakiem słynnych francuskich bitew czy wybieranie autorów lektur na postawie nazw ulic. W powieści nie brak komicznych elementów, jednak równocześnie skłania do refleksji.

Eksperymenty stylistyczne Queneau nadają książce dość nowoczesnego charakteru i podkreślają elementy humorystyczne. Wprawdzie niektóre użyte przez tłumaczkę wyrażenia, jak „w porzo”, „wyżerka” czy „hajtnąć się”, lekko rażą w czasie lektury, jednak oddają tym samym zamysł autora, aby wprowadzić do powieści mowę potoczną. Duża część książki składa się z dialogów, dzięki czemu z łatwością można ją sobie wyobrazić wystawianą na scenie, do tego akcja nabiera pewnej dynamiki, a postacie życia. Zresztą, jak uprzedza autor: „Postacie występujące w tej powieści są prawdziwe i wszelkie podobieństwo do osób nieistniejących jest przypadkowe” – jak można zignorować książkę, która tak dobrze się zaczyna?

Agnieszka Kruk

Tomasz Wojewoda | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

„Niedziela życia”, czyli ponowne spotkanie z Raymondem Queneau (1903-1976), chyba mogę powiedzieć, że moim „dobrym znajomym”, bowiem pięć lat temu obroniłem pracę magisterską na temat jego ostatniej powieści „Le Vol d’Icare” („Lot Ikara”).

„Niedziela życia”, opublikowana w wydawnictwie Gallimard w 1952 roku, czekała na polski przekład bardzo długo, bo aż do roku 2016, czyli 54 lata. To osiem lat przed powstaniem grupy OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej), której Raymond Queneau był współzałożycielem. Uważam, że późniejsza działalność pisarza w ramach tejże grupy położyła cień na jego wcześniejszych dokonaniach literackich (wywodzących się przecież z surrealizmu), nieco ją spłaszczając, szufladkując jako jedynie twórczość eksperymentalną, podległą „rygorom formalnym” (fr. contraintes formelles”). „Niedziela życia” to dzieło pośrednie – między surrealizmem a oulipizmem. Queneau nie eksperymentował w niej jeszcze aż tak bardzo, jak chociażby w wydanej siedem lat później i ze...

Kot Astronauta | 2016-11-25

W pięknym slangu i niebystrych bohaterach Queneau umieszcza tyle ciepła i piękna, że nawet pomimo ich bucowości ja kocham tych buców i nikomu nie oddam!

Lena Chaton | 2017-04-29
Mateuszje_Mateuszje | 2016-11-06
Przeczytana: 11 listopada 2016
dzejandzej | 2016-11-01
Nominacje do 12. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.