Chłodny dotyk

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La pell freda
83-7392-148-6
literatura hiszpańska

Na zagubioną wysepkę w rejonie Antarktydy przybywa z roczną misją meteorolog - irlandzki bojownik, który pragnie uciec od przeszłości. Jedynym jego towarzyszem ma być na wpół zdziczały, wrogo nastawiony latarnik. Nadchodzi noc i obaj mężczyźni muszą się jednak stać sprzymierzeńcami, jeśli chcą przeżyć. Z wody wyłaniają się bowiem wodne stwory, Citaukowie, przypuszczając okrutny atak.

Rozpoczyna się walka na śmierć i życie. Tymczasem w latarni pojawia się przedstawicielka krwiożerczego plemienia, Aneris. Nienawiść, strach i namiętność splatają się ze sobą w scenerii zimnej, nagiej, atlantyckiej wyspy. Zacierają się granice między barbarzyństwem a cywilizacją, tracą wyrazistość utarte pojęcia obcości i bliskości, rozumu i pasji. Na nowo trzeba określić cechy, które przesądzają o ludzkiej kondycji i zrewidować swój sposób postrzegania rzeczywistości.

Powieść tę krytyka próbuje zaliczyć do gatunku fantasy lub szuka jej korzeni w dziewiętnastowiecznej literaturze przygodowej, sam autor zaś odżegnuje się od pochopnych klasyfikacji, podkreślając pierwszorzędne znaczenie motywu obcości, niezrozumienia, niemożności nawiązania relacji między ludźmi. Ostatecznej oceny dokonają czytelnicy, którym lektura dostarczy bez wątpienia intensywnych doznań. Z wrażenia chłodnego dotyku naprawdę trudno się otrząsnąć.

Paweł Flisiński | 2015-05-22
Przeczytana: 10 września 2014

Historia lubi się powtarzać. Historia lubi zataczać koło niczym promień świetlny z latarni morskiej na której toczy się akcja 'Chłodnego dotyku'.

Złowieszcza i budząca trwogę opowieść sprawia, że podczas czytania odczuwa się głęboko w sobie przenikliwy chłód. Chłód myśli i rozterek nad samotnością, obcością, chęcią przeżycia, granicą człowieczeństwa i szaleństwa. Każda składowa powieści w jakiś sposób buduje to przejmujące zimno - osamotnienie, wyspa, Antarktyda, ocean, wiatr, pojedyncza latarnia morska, niezrozumienie oraz Citaukowie - zimnokrwiste istoty, które chcą śmierci bohaterów. Jednak w pewnym momencie podczas lektury nasuwa się pytanie - czy ich motywy nie są w pewien sposób słuszne?

Bardzo ciekawa i interesująca książka, mocno refleksyjna, zmusza by zastanowić się nad sobą i nad naturą każdego człowieka.

Pinol jest bezkonkurencyjny, jeżeli chodzi o horrory przygodowo-fantastyczne, które są jednocześnie pastiszem tradycyjnych powieści przygodowych. Uwielbiam te jego historie, ten klimat i puszczanie oka do czytelnika.

Naturalnie | 2015-05-08

Ta książka to perełka , to majstersztyk.

Od początkowych stron zostałem "połknięty" , oderwany od rzeczywistości , to była magia , czułem się tak jakbym tam był, jakbym widziałem to wszystko na własne oczy.

Ta opowieść to abecadło ludzkiej natury, napisana tak jakby "nie było liter" , jest wielowymiarowa , cudowna alegoria naszego życia, nie chce zdradzać fabuły ale drogi czytelniku sięgnij po to bo warto.

Matylda Saresta | 2017-04-21

Dość wymagająca narracja, trzymająca klimat.
Polecam

Marcinos | 2013-01-09

Zacząłem trochę nie po kolei, od "Pandory w Kongo". a teraz porwał mnie "Chłodny dotyk". To jest pisarz!

Kamila | 2011-01-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2001-2006

Niepokojąca, tajemnicza, wciągająca. Więcej takich skarbów!

Mateusz | 2016-05-03

Mało wymagająca historia wyrosła na prościutkich ideach z trójstyku psychologii, socjologii i antropologii.

Dzieło pomyślane jako oskarżenie myśli europejskiej, a nawet Zachodu w ogóle - raczej śmieszy niż pobudza do refleksji. Pod wieloma względami jest to kolejna wariacja legendy Pocahontas i czytana jako jej parodia, jako pastisz opowieści romantycznej, udanie zabawia czytelnika. Gorzej jeśli idzie o psychologię postaci, choć trzeba przyznać, że nie jest to zupełna "kartoniada".

Autor świadomie umieścił w tekście wiele wskazówek (choćby częste nawiązania do Frazera), które każą przypuszczać, iż chciał stworzyć dzieło poważne, mające wywoływać konkretne przeżycia filozoficzne, chyba nawet mistyczne. Zabieg ten wielce się nie udał, a przecież potencjał był niemały. Stąd rozczarowanie.

Patryk | 2017-05-13
Przeczytana: 14 maja 2017