Tytus sam

Tłumaczenie: Jadwiga Piątkowska
Cykl: Gormenghast (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Titus alone
fantastyka, cykl
Oceansoul

Trzecia część klasycznego cyklu Mervyna Peake'a! Tytus Groan, jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów literatury fantastycznej, opuścił zamek Gormenghast. Złamał odwieczne obyczaje swego rodu i wędruje przez świat. Po pokonaniu pustyni i przepłynięciu rzeki Tytus staje u bram miasta. Nie jest to jednak miasto, jakiego czytelnik oczekuje. W przeciwieństwie bowiem do zamczyska...

Trzecia część klasycznego cyklu Mervyna Peake'a!

Po pokonaniu pustyni i przepłynięciu rzeki Tytus staje u bram miasta. Nie jest to jednak miasto, jakiego czytelnik oczekuje. W przeciwieństwie bowiem do zamczyska Gormenghast, które przypominało średniowieczne budowle, miasto jest jak najbardziej współczesne! Drapacze chmur i nieustanny tumult przerażają Tytusa. Ale i fascynują.

Jakie przygody czekają na Tytusa? Czy młodzieniec odkryje w końcu swe prawdziwe przeznaczenie?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2353/1-tytus-sam

Meowth | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Po ucieczce ze swej rodowej siedziby, Tytus Groan, siedemdziesiąty siódmy hrabia Gormenghast, wędruje przez całkiem obcy dla niego, wrogi i pełen nikczemności świat, odbywając swoistą odyseję w poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i własnej tożsamości.

Ostatnią część trylogii Marvyna Peake'a czytałam bardzo długo, choć jest ona znacznie mniej opasła od swych poprzedniczek. Myślę, że spowodował to fakt, iż "Tytus sam" jest tak bardzo różny pod względem stylistycznym od wcześniejszych tomów. Brakowało mi w nim tego wręcz przytłaczającego bogactwa opisów i metaforyki oraz literackiej urody, które tak olśniły mnie przy lekturze "Tytusa Groana" i "Gormenghast". W zwieńczeniu tego dzieła zdają się przeważać dialogi, które niekiedy nie wnoszą nic konkretnego do fabuły, stając się jedynie sposobem na scharakteryzowanie postaci i przedstawienie ich poprzez to, o czym i w jaki sposób mówią. Niewątpliwie jest to jakiś pomysł stylistyczny, przyznam jednak, że dla mnie było to męczące....

Marta | 2015-02-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Część 3 bardzo mi się podobała, co prawda klimatem jak dla mnie zdecydowanie odbiega od części 1 i 2, ale to idzie dla niej na plus. Książka nagle przemienia się jakby w SF, który to bardzo bardzo lubię. Klimat robi się mniej mroczny,a świat z leksza absurdalny, to jest właśnie to co mi się podoba. Szczerze polecam!!

MarlaMarvel | 2012-06-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiele myśli pełnokrwistych, albo zgodnie z krajobrazem Peake'a, o konsystencji ducha, przelewało się przez moją głowę kiedy skończyłam czytać ostatni dostępny tom o Groanach. Jedna, zdaje się najzwięźlej podsumowywać moje zrozumienie tomu, w którym Tytus dojrzewa- to co było nieznośnym aż do mdłości, wciąż powtarzającym się absurdem w domu rodzinnym kiedy byliśmy dziećmi, może stać się śmiertelnym niebezpieczeństwem poza nim, kiedy staniemy się dorośli. Jest to oczywiście straszliwe spłaszczenie całego splendoru piękna i cierpienia jakie bije z tej powieści, tak jak i z wszystkich innych tego autora. Bardzo mnie dziwi, a także jako zakochanej w Peake'u- nawet boli, że wiele osób pisze o ostatnim tomie trylogii Gormenghast jako nieudanym, powstałym w umyśle przeciążonym chorobą i nie w pełni sił. Wydaje mi się to straszliwym przeoczeniem budowanej skrupulatnie przez ponad tysiąc strom poprzednich dwóch tomiszczy intencji- aby świat widziany spoza Gormenghast wydawał się nam...

ale_thru | 2018-01-04
Zashxiath | 2017-02-10