ROZWIŃ ZWIŃ

2006-01-01
Anna Sawicka
literatura hiszpańska literatura katalońska Anna Sawicka

więcej Więcej

Jeśli lubisz magiczny realizm to warto sięgnąć i przeczytać jak wygląda on w wersji europejskiej. Porównałbym tą lekturę do kryminałów skandynawskich. Niby kryminał ale wyraźnie skandynawski duch. Podobnie z tą powieścią. Jakby jej nie określać to na końcu i tak wyjdzie nam magiczny realizm made in EU :) Całkiem udany 👍

Arturo-Perez Reverte, Italo Calvino, Alejo Carpentier plus szczypta... Gaimana... to jest dopiero pisarstwo! "Chłodny dotyk" to zdecydowanie więcej niźli zwyczajna powieść grozy - to filozoficzny traktat o człowieczeństwie utkany z niesamowitej narracji. Książka zdecydowanie godna uwagi, choć w Polsce niemal nieznana.

dobra, klimatyczna opowieść o tym jak to człowiek widzi czasem tylko swoją perspektywę odrzucając wszystkie inne.

Wyspa bezludna o uroku Mordoru. Bezludzie wyspy brukają straceńcy, ludzie bezdomni, bez przeszłości, z marnym teraz. Dla nich ta zagubiona kraina to eden, upragniona przystań bez powrotu. Bilet już został zużyty, na drugi nie starczy waluty.

Wyspę zamieszkują zjawy. Zjawy z aktem własności, z glejtem gwarantującym nieograniczone władanie. To ich mała ojczyzna, niepiękna...

Dość wymagająca narracja, trzymająca klimat.
Polecam

Mało wymagająca historia wyrosła na prościutkich ideach z trójstyku psychologii, socjologii i antropologii.

Dzieło pomyślane jako oskarżenie myśli europejskiej, a nawet Zachodu w ogóle - raczej śmieszy niż pobudza do refleksji. Pod wieloma względami jest to kolejna wariacja legendy Pocahontas i czytana jako jej parodia, jako pastisz opowieści romantycznej, udanie zabawia...

Historia lubi się powtarzać. Historia lubi zataczać koło niczym promień świetlny z latarni morskiej na której toczy się akcja 'Chłodnego dotyku'.

Złowieszcza i budząca trwogę opowieść sprawia, że podczas czytania odczuwa się głęboko w sobie przenikliwy chłód. Chłód myśli i rozterek nad samotnością, obcością, chęcią przeżycia, granicą człowieczeństwa i szaleństwa. Każda...

Ta książka to perełka , to majstersztyk.

Od początkowych stron zostałem "połknięty" , oderwany od rzeczywistości , to była magia , czułem się tak jakbym tam był, jakbym widziałem to wszystko na własne oczy.

Ta opowieść to abecadło ludzkiej natury, napisana tak jakby "nie było liter" , jest wielowymiarowa , cudowna alegoria naszego życia, nie chce zdradzać fabuły ale...

Na półkach: , , , , , ,

Pinol jest bezkonkurencyjny, jeżeli chodzi o horrory przygodowo-fantastyczne, które są jednocześnie pastiszem tradycyjnych powieści przygodowych. Uwielbiam te jego historie, ten klimat i puszczanie oka do czytelnika.

• Z obcych półek
  • Zekranizowane