W ciemność

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Outer Dark
978-83-7469-643-2
Ag2S

Południe Stanów Zjednoczonych, początek XX wieku. Straszna, okrutna baśń o dziecku porzuconym w lesie. O grzechu, kazirodztwie, tragicznej nieuchronności losu. Druga chronologicznie powieść w dorobku Cormaca McCarthy’ego (1968). Jej filmowa adaptacja weszła na ekrany kin w USA w 2009 (reż. Stephen Imwalle). "Ta powieść nawiązuje do tradycji literatury egzystencjalistycznej w szerokim sensie...

"Ta powieść nawiązuje do tradycji literatury egzystencjalistycznej w szerokim sensie tego pojęcia – od Księgi Koheleta przez Króla Leara, aż do Obcego Alberta Camusa. Mamy tu świat pozbawiony Boga, celu i przyczynowości; świat, w którym ludzie są pół-analfabetami i istotami na półzwierzęcymi. Tę ponurą rzeczywistość autor konstruuje, nanizując na siebie motywy ciemności, ślepoty, bezimienności, choroby oraz przemocy. Przewijają się one przez całą narrację. To piekło, Hades, ziemia jałowa Eliota. Pełno tu aluzji do greckiej mitologii i chrześcijańskich wierzeń. Mimo wyrazistej warstwy realistycznej, jest to świat przynależny bezgranicznej krainie wyobraźni". (Dan Geddes, „The Satirist")

źródło opisu: Opis wydawcy

Joanna | 2013-08-04
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Dla mnie była to powieść magnetyzująca, obrazująca realia nieistniejącego już minionego świata ludzi prymitywnych, analfabetów, żyjących w ścisłej symbiozie z naturą, o nie zawsze poprawnych moralnie poglądach. Przewijają się postacie sklepikarzy , mieszkańców maleńkich miejscowości południa Ameryki, druciarzy – wędrownych handlarzy starzyzną, którzy przez ponad czterdzieści lat w zakładanej uprzęży ciągną swój wózek trudniąc się handlem obwoźnym. Złodzieje, często jedynie z potrzeby ( kradzież butów) , myślący inaczej jak bracia trudniący się spędem stada świń i obwiniających o śmierć najmłodszego z nich - biernego obserwatora wypadku , ludzi wrogo nastawionych do obcych przybyszy. Brutalnie odmalowanym postaciom przeciwstawiona zostaje uczciwość oraz intuicja uczuć macierzyńskich Rinthy, jej determinacja w odnalezieniu dziecka, głębokie przekonanie, że maleńki syn żyje, mimo, że nigdy go nie widziała.
Malowniczo przedstawiona sceneria dzikiej przyrody potęguje w...

ChicaDeAyer | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Kolejna pozycja spod ręki McCarthy'ego, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Jednakże uważam ją za ciut gorszą od fenomenalnego, w moim przekonaniu, dzieła "To nie jest kraj dla starych ludzi", co przełożyło się na moją ocenę.

Jestem ogromną fanką stylu autora: w dobie pisarzy, którzy mają ogromny problem z oddaniem duszy książki, gdzie brak jest atmosfery, a efekty ich pracy są skupiskiem nic nie wnoszących opisów(które czasem są umieszczane chyba tylko po to by zwiększyć objętość książki, a nie niosą za sobą tak naprawdę nic), McCarthy uzyskuje ogromną przewagę. Jego styl pisarski jest raczej oszczędny, ale ta surowość stanowi właśnie jego ogromny atut. Po raz kolejny stworzył dzieło mroczne, specyficzne, bijące metafizyką i wielopłaszczyznowością. Znów tu nie ma rzeczy oczywistych, a fabuła jest jedynie pretekstem do głębszych rozważań.

Jestem pod wielkim wrażeniem i z pewnością nie jest to moja ostatnia książka tego autora!

jamczyk | 2016-10-19
Przeczytana: 18 października 2016

Hipnotyczna podróż przez krainę skażoną szarością, pełną pleśni, zgnilizny, zbutwienia, skarłowaciałych charakterów. Świat pełen mroku, okrucieństwa i najniższych instynktów, gdzie ludzkie życie,warte jest tyle, co para butów. Literatura, która pozostanie długo w pamięci.

Roland | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Wśród leśnej głuszy

Powieści Cormaca McCarthy’ego nie należą do łatwych pozycji czytelniczych i to nie tylko z powodu specyficznego stylu, czy też gorzko-ironicznego wydźwięku, ale swej otwartości i mnogości interpretacji. W swoim wymiarze pesymistyczna książka, a jednak McCarthy'emu udała się rzecz niebywała – pod warstwą okrucieństwa, odnajdujemy nutkę sentymentalizmu i specyficznego, wręcz magnetycznego piękna (malowniczo przedstawiona sceneria dzikiej przyrody). Jak stwierdził pewien amerykański dziennikarz: „Autor sprawił, że to co niezwykłe staje się realne, a to co powszednie – tajemnicze”

Przełom wieków, gdzieś w zakątkach Appalachów. W zgrzebnej chacie, na skraju lasu żyje rodzeństwo: Rinthy i Holme. Gdy młodziutka Rinthy rodzi dziecko, jej brat zabiera malca do puszczy i pozostawia go tam na pastwę losu, a siostrze mówi, że niemowlę zmarło. Dziewczyna jednak odkrywa prawdę i w tajemnicy przed bratem wyrusza na poszukiwanie swego synka …

Na początku trzeba...

Visenna | 2014-04-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

„W ciemność” to mroczna przypowieść o beznadziei, pustce i jałowości ludzkiej egzystencji. Przez amerykańskie miasteczka i pustkowia kroczy upiorna trójka wędrowców: brodacz, szaleniec i niemowa bez imienia, kto wejdzie im w drogę, straci coś cennego: życie, godność, poczucie bezpieczeństwa, człowieczeństwo… Culla Holme natknął się na nich dwukrotnie…
Culla Holme to młody człowiek, który wędruje wytrwale, poszukując swej zaginionej siostry, Rinthy. Dziewczyna niedawno urodziła dziecko, jest osłabiona i niedożywiona, mimo to opuściła ich nędzne schronienie i wyruszyła w drogę, gdy tylko nogi mogły ją ponieść.
Rinthy musiała urodzić swego syna sama, brat zawinął go w jakąś szmatę i wyniósł z chaty. Culla oświadczył jej, że chłopiec był słaby i nie przeżył. Gdy dziewczyna zyskuje pewność, że w grobie nie ma ciałka dziecka, wyrusza na poszukiwanie. Szuka pewnego handlarza staroci, który dotarł do ich samotni akurat w dzień narodzin dziecka. Rinthy jest przekonana, że Culla oddał...

VenusInFur | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

"Południe i powieść gotycka"

Nie bez przyczyny Charlesa McCarhty’ego znawcy jego twórczości nazywają następcą Williama Faulknera – bodaj najwybitniejszego pisarza północnoamerykańskiego. Czytając „W ciemność” nie mogłam się opędzić od narzucającego się z każdą przewróconą stroną skojarzenia – sposób konkretyzowania się w mojej wyobraźni opowiedzianej przez Cormaca historii nachalnie kierował mnie ku „Światłości w sierpniu” noblisty z Missisipi.

Fabuła „W ciemność” nie jest skomplikowana. Miejscem akcji jest bliżej nieokreślone miejsce położone, jak dowiadujemy się z ust Rinthy i Culli, w okręgu Johnson nad Chicken River. Akcja powieści rozkręca się od momentu, gdy ciężarna Rinthy rodzi dziecko, którego przeznaczeniem wydaje się być śmierć z głodu i wyziębienia – Culla Holme wynosi je bowiem do lasu, by tam umarło. Nie wiadomo, co kieruje postępowaniem Culli, czy pewność mężczyzny, że wraz z siostrą nie będą w stanie zapewnić maleństwu godnej egzystencji, czy też świadomość, że...

Co Pan mi zrobił, panie McCarthy? Kolejny raz podziurawił Pan moją duszę.
Przedstawiona przerażająca, oburzająca, ciężka, ciemna i pełna symboliki historia nie pozostawia obojętnym, ja czytałam ją jak skamieniała, a już po skończeniu długo trwałam bez ruchu.
Autor jest dla mnie bezkonkurencyjnym, wybitnym mistrzem słowa, mówię to kolejny raz, ale mogę mówić nieskończenie. To w jaki sposób opisuje krajobraz, nie znalazłam u nikogo innego, niektóre fragmenty czytałam oczarowana kilkukrotnie. Na pewno do niej wrócę, aby odkryć to, czego nie dostrzegłam teraz i jestem przekonana, że za każdym następnym razem odkrywałabym coś nowego.

Warto przyjrzeć się okładce.

„Okrutne czasy to okrutne ludzie. Ja żem widział takie okropności, że nie wiem, jak Bóg na ich widok nie zgasił słońca i nie odwrócił się od nas.”

lapsus | 2011-03-27
Przeczytana: 27 marca 2011

Myślę, że to jedno z arcydzieł literatury. Trudno mi na razie coś napisać, bo zanadto jestem oszołomiony. Ciężka od ciemności i mrocznej symboliki powieść metafizyczna.

Leeloo_Dallas | 2013-12-05
Przeczytana: grudzień 2013

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Wszystko to za sprawą przedstawionego świata, z którego jakby odessane zostało całe człowieczeństwo, sens życia i nadzieja.
Jest to powieść drogi, ponieważ przedstawia wędrówkę siostry i brata. Każde z nich idzie swoją drogą, szukając czegoś innego. Na swojej drodze napotykają różnych ludzi, jakby wyjętych z koszmarów sennych: złych, brzydkich, prymitywnych, samotnych, wędrujących znikąd donikąd. Nawet jeżeli nie przejawiają złych intencji w powietrzu unosi się aura zagrożenia. Drogą biegnie wychudzony koń z szaleństwem w oczach i resztkami siodła na grzbiecie. Ogromne stado świń nagle rzuca się w przepaść. Nad okolicą panuje wybujała przyroda, ciemny las, paprocie z liśćmi jak włosy czarownicy, ulewne deszcze i burze, rozszalała rzeka. Tajemniczy trzej jeźdźcy podążają tropem rodzeństwa. Kim są? Ludźmi? Pewne sceny z początku i końca książki dla niektórych mogą okazać się wstrząsające.

Książka przyciąga mrocznym klimatem, niesamowicie...

macierzanka | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

O C. McCartharthy’m pisze i mówi się jako o jednym z najlepszych pisarzy amerykańskich. Jego dorobek literacki uchodzi za ambitny na tyle, że jego nazwisko wymienia się w kontekście godnego następcy Faulknera oraz pretendenta do Literackiej Nagrody Nobla.

„Outer dark” jest drugą w kolejności powieścią w dorobku Amerykanina, wydaną w 1968 r. Sama fabuła jest nieskomplikowana. Oto rodzeństwo Rinthy i Holme (wołany przez siostrę jako Culla) żyją w rozpadającej się ruderze na pustkowiu. Z dala od ludzi i w zapomnieniu Boga klepią skrajną biedę. Ich kazirodczy związek powołuje do życia dziecię, które rodzi się w niewymownym cierpieniu młodziutkiej kobiety. Holme zabiera noworodka i porzuca je w lesie tłumacząc siostrze, że chłopiec był słaby i umarł. Jako dowód pokazuje dziewczynie miejsce pochówku. Jednak silny instynkt macierzyński nakazuje Rinthy nieufność wobec Holma. Drogi rodzeństwa muszą się rozejść. Rinthy wyrusza na poszukiwanie tajemniczego druciarza będącym obwoźnym...

Przeprawa przez McCarthy’ego

Kradł forsę mafiosom, uciekał aniołowi śmierci, wędrował z trójką kanibali w ciemności lasów Tennessee. Walczył na noże, skalpował Indian, w biblijnym kataklizmie niszczył cały świat. A my wraz z nim. Przygoda z prozą Cormaca McCarthy’ego to literackie doświadczenie ekstremalne.

Wydawnictwo Literackie z wyłącznością na McCarthy'ego

Od dzisiaj Wydawnictwo Literackie jest wyłącznym wydawcą dzieł Cormaca McCarthy’ego w Polsce. Do tej pory nakładem Wydawnictwa ukazało się 9 powieści amerykańskiego pisarza.