Mój bliźni, mój bracie. Listy 1950-1998

Okładka książki Mój bliźni, mój bracie. Listy 1950-1998 Tadeusz Chrzanowski, Zbigniew Herbert
Okładka książki Mój bliźni, mój bracie. Listy 1950-1998
Tadeusz ChrzanowskiZbigniew Herbert Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2016-10-24
2016-10-24
Zbigniew Herbert Tadeusz Chrzanowski korespondencja

Okładka książki Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967 Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki
Pisanie to bar... Zbigniew Herbert, H...
Okładka książki Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, Andrzej Busza, Zbigniew Herbert, Mateusz Pieniążek, Piotr Prachnio, Redakcja miesięcznika Twórczość, Leszek Siemiński, Xawery Stańczyk, Julian Stryjkowski
Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, An...

Zapis wymiany korespondencji dwóch przyjaciół, a przy tym wybitnych erudytów. Ciekawa perspektywa, móc "zajrzeć" w ten sposób w czyjeś życie, choć przy tym również odrobinę przerażająca ("Pan Cogito doznaje uczucia jakby spotkał kogoś dawno zmarłego lub niedyskretnie czytał cudze pamiętniki"). Herbert jak zwykle genialny, z postacią Chrzanowskiego zapoznałem się po raz pierwszy - mogę jedynie skonkludować, że po lekturze nie dziwi mnie bliska więź, która ich łączyła - podobny humor, ironiczne podejście do otaczającej rzeczywistości, jak i do samych siebie.
Dodatkowo otwiera furtkę do poznania wielu interesujących osobistości, aktywnych wówczas w szeroko pojętym środowisku artystycznym.

Listy Chrzanowskiego i Herberta pisane na przełomie prawie połowy wieku . Po pierwsze - jak przystało na wieloletnich przyjaciół - bardzo osobiste, zawierające kawał historii rodzinnych, ale również wiele ciekawych anegdot, wspomnień i opowieści z życia twórczego obu panów, a było ono bardzo bogate. W tle przemiany ustrojowe, relacje z zagranicznych podróży i barwne grono znajomych non stop gdzieś się tam przewijających. Jednak co najlepsze - są to listy pisane znakomitym językiem dwójki poetów (Chrzanowski wiersze pisał, nawet były publikowane, a sam Herbert bardzo pozytywnie je oceniał),to literacka mini-uczta - elokwencja, wzajemne przekomarzanie się, zabawy językowe, fonetyczne, słowotwórstwo w języku ojczystym i obcym. Na wielu poziomach bardzo satysfakcjonująca lektura.

• Piąte:10
  • Culture - posiadam