Wyzwanie czytelnicze LC

Templanza znaczy umiar

Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Wydawnictwo: Muza
La Templanza

Nic nie zapowiadało, że fortuna, którą Mauro Larrea zgromadził przez lata wytrwałej pracy, przepadnie. Przygnieciony przez długi i dręczony niepewnością Larrea gromadzi ostatnie środki i decyduje się na ryzykowny krok, który otwiera przed nim nowe perspektywy. Wtedy zaś na jego drodze pojawia się niepokojąca Soledad Montalvo, żona londyńskiego kupca winnego, by poprowadzić Larreę ścieżką, której nigdy by się nie spodziewał.

Z młodej republiki meksykańskiej do olśniewającej kolonialnej Hawany; z Antyli do XIX-wiecznego andaluzyjskiego Jerezu, który dzięki eksportowi win do Anglii stał się legendarną kosmopolityczną enklawą – taką drogę przebywa bohater tej książki, opowiadającej o sukcesach i klęskach, rodzinnych intrygach, kopalniach srebra, winnicach i wspaniałych miastach, których świetność z czasem zagasła. To historia męstwa w obliczu przeciwieństw losu i historia życia, które zmieniło się za sprawą niepowstrzymanej namiętności.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

angelika | 2016-09-21

Maria Duenas to znana pisarka mieszkająca w Cartagenie.Swoją popularność zdobyła dzięki powieści „Krawcowa z Madrytu” i „Olvido znaczy zapomnienie”.Drugi tytuł miałam okazję jakiś czasem temu czytać. Link do recenzji :)Czy byłam zadowolona po przeczytaniu powieści? Miałam mieszane uczucia. Autorka zbytnio mnie nie przekonała do stylu pisania,który jest dla mnie trudny. Stwierdziłam jednak,że nie warto spisywać autorki na straty i zrobiłam kolejne podejście to twórczości Mari Duenas.
Główny bohater Mauro jest osobą żyjącą w najniższej klasie społecznej, wszystko się zmienia, gdy postanawia wyjechać do Meksyku. Nagle zostaje majętnym bogaczem, jednak nie trwa to długo. Wybuch wojny sprawia,że traci wszystko, nad czym pracował prawie całe swoje życie.Na swojej drodze poznaje kobietę, do której zaczyna czuć coś więcej. To dla niej Mauro Larrea zmienia swoje życie.
Templanza znaczy umiar to idealny tytuł,który określa stan i mentalność Mauro. Bohater to osoba,której życie wciąż...

Książkowe_Wyliczanki | 2016-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Ta historia pachnie meksykańskim skwarem, kubańskimi plantacjami kawy, hiszpańskim winem. Damy ubrane w krynoliny, przechadzające się po rozgrzanym mieście z parasolkami. Autorce udało się świetnie rozdzielić te trzy światy, tak podobne, a jednak tak bardzo różne. Niebezpieczny, trochę dziki Meksyk, Kubę w rozkwicie jej kolonializmu, oraz Hiszpanię, gdzie rody plantatorów wina trwają od pokoleń. Pośród tego żyje Mauro, mężczyzna który wszystko zawdzięcza swojej ciężkiej pracy, śmiałym decyzjom i odrobinie szczęścia. Po latach, kiedy uzyskał ustabilizowaną pozycję, odchował dwoje, teraz już dorosłych, dzieci, nie spoczywa na laurach, chce się dalej rozwijać i spełniać marzenia, których wcześniej nie miał możliwości. Jedna błędna decyzja niweczy wszystko co ma i zmusza go do poszukiwania rozwiązań. To mężczyzna, który nie poddaje się, do ostatniej chwili szuka sposobu na wyjście z trudnej sytuacji.

Historia, którą popełniła autorka bardzo mi się podoba i myślę, że znajdzie spore...

Asia | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Może to i nie jest obiektywne, ale dla mnie - jako osobie zakochanej w języku hiszpańskim i kulturze meksykańskiej - każda książka, która w jakiś sposób zahacza o Meksyk jest cudowna ;) Pomijając już aspekty terytorialne - historia porywająca od pierwszej strony! Z każdym kolejnym rozdziałem chciało się więcej.

Catalina | 2018-09-20
Przeczytana: 2018 rok

Trudno było mi "wgryźć się" w tę powieść, ale kiedy już mi się udało, nie mogłam się oderwać.Piękny język hiszpański przypominający trochę powieści Isabel Allende.Lektura w oryginale niezapomniana.

Magdalena | 2016-10-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Templanza znaczy umiar" to moja piątkowa propozycja autorstwa Marii Duenas od Wydawnictwa MUZA.

Głównym bohaterem jest Mauro, mężczyzna pochodzący z najniższej klasy społecznej. Jego życie jednak diametralnie odmienia wyjazd do Meksyku, gdzie staje się bogaczem. Jednak ten uśmiech losu nie trwa długo, bowiem wybuch wojny sprawia, że wszystko traci. Czy pojawienie się na jego drodze kobiety zmieni jego życie? Czy miłość pokona wszelkie bariery i trudności?
"Templanza znaczy umiar" ten tytuł idealnie opisuje charakter Mauro. Ma on dość specyficzne i beztroskie podejście do życia, w jego przypadku jak się wali to się wali wszystko. Czy życie zmieni jego charakter, a może pomoże mu w tym prawdziwa miłość?

Autorka w swojej historii przenosi nas do XIX wiecznej rzeczywistości, pełnej walki o własne szczęście i miejsce w życiu. Ta historia pokazuje, że zawsze jest czas aby zacząć wszystko "na nowo", że nigdy nie jest na to zbyt późno. Nigdy nie możemy być pewni niczego na 100%, nie...

Aneta | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018