Okładka książki Sira María Dueñas Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sira
María Dueñas Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Sira Quiroga (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sira Quiroga (tom 2)

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 1464 napisanych opinii 1144

Cudowna. Podobnie jak pierwsza część tj. Krawcowa z Madrytu. Gorąco polecam

Cudowna. Podobnie jak pierwsza część tj. Krawcowa z Madrytu. Gorąco polecam

Mniej wciągająca niż pierwsza część, brakowało mi w niej nieoczekiwanych zwrotów akcji i bardziej rozbudowanego wątku szpiegowskiego, który tutaj ograniczono do absolutnego minimum. Niemniej fabuła trzyma w napięciu do ostatniej strony. Pozycja warta polecenia osobom zainteresowanym dalszymi losami krawcowej z Madrytu.

Ciekawie się czytało.Brakowało mi jednak trochę więcej akcji,adrenaliny.

Ciekawie się czytało.Brakowało mi jednak trochę więcej akcji,adrenaliny.

Nie tylko z powodu swej objętości "Sira" pozostanie najdłużej czytaną przeze mnie książką. Co chwilę odkładałam ją na później, by odpocząć od wielkich spraw tego świata: polityki, historii, tego jakże trudnego czasu tuż po drugiej wojnie światowej, gdy cała ludzkość podnosiła się z kolan. Odbudowa zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi, to zaiste ciężka praca i cóż, lektura ta również do lekkich nie należała.

Młodzieńcze, dość zawiłe losy Siry poznaliśmy w słynnej "Krawcowej z Madrytu". Po ponad dziesięciu latach Maria Dueñas powraca do nas z ich kontynuacją. W pierwszych latach po wojnie przystanią Siry i Marcusa stanie się miasto trzech religii, Jerozolima. W tym niespokojnym mieście kobieta zajdzie w swą pierwszą ciążę, wraz z mężem przeżyje zamach terrorystyczny, by za moment stracić go na zawsze podczas innego zamachu. Jako młoda wdowa z dzieckiem w ramionach przyjeżdża do Londynu, gdzie czeka na nią teściowa, z którą nie może znaleźć wspólnego języka. Tam przypomina sobie o niej brytyjski wywiad i wysyła ją na tajną misję do Madrytu...

Niebezpieczeństwo, przygoda, działania na rzecz kraju, szpiegostwo, podróże to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tej pełnej emocji powieści. Napisana została niezwykle barwnym i bogatym językiem, spektakularnie oddając klimat, sytuację społeczno-polityczną i opisy wszystkich tych cudownie egzotycznych miejsc, które odwiedzamy wraz z główną bohaterką. To fascynująca opowieść o wplątanej w machiny wielkiej historii nietuzinkowej kobiecie, jaką niewątpliwie była Sira.

Po wojnie wielu ludzi poszukuje swojego miejsca na ziemi. Podobnie jest z główną bohaterką książki. Sira wraz z mężem zamieszkuje w Palestynie. Po wyczerpujących czasach wojny i pracy jako brytyjski wywiadowca oczekuje teraz już tylko spokoju. Niestety życie jest przewrotne i im bardziej pragniemy spokoju, tym bardziej się komplikuje. Podobnie jest w życiu Siry.
Po śmierci męża gdy w Jerozolimie robi się coraz niebezpieczniej, dla własnego bezpieczeństwa i dziecka, postanawia wróci do Wielkiej Brytanii. Po raz kolejny ciąży na niej ogromna odpowiedzialność.
Książki nie da się przeczytać w jeden wieczór, nie tylko dlatego, że ma wiele stron ale czytając trzeba się skupić, jest wiele opisów i wątków historycznych, jednak zdecydowanie warto poświęcić jej czas.

Po śmierci...

Czasami jedyne, czego pragniemy, to spokój. Zwłaszcza, kiedy mamy za sobą bujną przeszłość. Chcemy mieć możliwość złapania oddechu, zasmakowania normalnego życia, bez pośpiechu i konieczności spełniania obowiązków narzuconych nam przez zobowiązania zawodowe. Gdy w końcu otrzymujemy dar od losu i wydaje nam się, że taka szansa jawi się na horyzoncie i jest na wyciągnięcie ręki, okazuje się, że była to jedynie ułuda, okrutna fatamorgana, a nam znów przyjdzie walczyć o przetrwanie.
Wiele osób czekało na kontynuację „Krawcowej z Madrytu”, ale, choć słyszałam o tej powieści, czytając „Sirę”, miałam okazję pierwszy raz zetknąć się z historią o tej wyjątkowej kobiecie, co jednak nie przeszkodziło mi się odnaleźć w snutej przez autorkę opowieści. To, co z całą pewnością mogę powiedzieć, to to, że nie jest to książka na jeden wieczór. I nie mam na myśli wyłącznie tego, że jest to dosyć obszerna, bo licząca sobie ponad 500 stron, lektura. To powieść, którą się zgłębia, niezwykle drobiazgowa, jeśli chodzi o realia historyczne, którymi autorka się dzieli, kreśląc tło powieści. María Dueñas niczym wprawna krawcowa skroiła swoją opowieść z niezliczonej ilości elementów, sprawną ręką zszywając je w wielobarwny patchwork historyczno – społeczno – obyczajowy. Doceni ten kunszt czytelnik wnikliwy, który lubuje się w mnogości opisów dotyczących zarówno miejsc, w których toczy się akcja, jak i przedstawionych z dbałością o szczegóły wydarzeń takich jak rauty, wystawy czy różnego rodzaju spotkania towarzyskie. Momentami czułam się nieco przytłoczona tą dokładnością, co nie zmienia faktu, że jej lektura była naprawdę ciekawa.
Autorka zabiera nas w literacką podróż śladami Siry, dzięki czemu odwiedzamy Palestynę, Wielką Brytanię, Hiszpanię oraz Maroko, stając się niemymi świadkami, często trudnych, wydarzeń z życia tej nietuzinkowej postaci. Akcja powieści toczy się po II wojnie światowej, jednak świat wciąż nie wrócił do równowagi, a na każdym niemal kroku czyha wiele niebezpieczeństw. Podobnie postaci, wykreowanej przez Maríę Dueñas, nie będzie dane zaznać spokoju, kiedy przewrotny los zada cios, jakiego się nie spodziewała… To obudzi w niej pokłady odwagi i determinacji, które zdawały się uśpione. Będzie ona zmuszona zmierzyć się nie tylko z pułapkami, jakie czają się na nią, w związku z wykonywaną pracą, ale także stawić czoła demonom przeszłości, które pewnego dnia znów pojawią się w jej życiu. Zwłaszcza że teraz nie odpowiada wyłącznie za swoje życie, ale jest również… matką. To wszystko sprawi, że kobieta będzie musiała się zmierzyć także z samą sobą, znaleźć balans pomiędzy miłością do dziecka a poczuciem obowiązku i odpowiedzialności za powierzone jej zadania.

Podsumowując:

Powieść Maríi Dueñas to pasjonująca podróż literacka, która dostarczy Wam nie tylko wielu emocji i wrażeń, ale będzie także skondensowaną porcją wiedzy historycznej. I choć akcja książki otulona mnogością opisów może wydawać się niespieszna, to główna oś fabuły jest bardzo dynamiczna, podyktowana zmieniającymi się miejscami – obiektami podróży tytułowej Siry. To stanowczo opowieść dla czytelnika uważnego, który pragnie smakować ją strona po stronie, z wypiekami na twarzy czekając na kolejne wydarzenia z życia bohaterki. Zwłaszcza że przyjdzie się jej zetknąć ze znakomitościami ze świata polityki i ówczesnej socjety. Opowieść o kobiecie, która w obliczu osobistej tragedii potrafiła odnaleźć w sobie wystarczające pokłady siły i odwagi, aby zawalczyć o lepsze jutro, mimo wszelkich przeciwności losu.

Pasjonująca pod względem językowym „Sira” jest kontynuacją bestsellerowej już „Krawcowej z Madrytu”, ale już śpieszę z wyjaśnieniem, że sprawi Wam wiele radości również wtedy, gdy nie znacie pierwszego tomu o Sirze Quiroga. Autorka podzieliła powieść na 4 części, a każdą z nich umiejscowiła w innym miejscu, poczynając od Palestyny, przez Wielką Brytanię i Hiszpanię, po barwne Maroko.

Maria Dueńas wykreowała postać Siry w niesztampowy, oryginalny sposób. Nie da się podejść obojętnie do losu kobiety, która była krawcową, szpiegiem oraz żoną i matką, chciała odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Niewyobrażalna tragedia, która dotknęła ją w chwili, która powinna być przepełniona szczęściem postawiła ją na moim prywatnym piedestale, ale Sira nie należy do osób, które się poddają. Biorąc los w swoje ręce powraca do szpiegostwa, kładąc na szali swoje bezpieczeństwo.

Autorka stworzyła powieść wzruszającą, dramatyczną, bogatą w analizę powojennej polityki. Maria Dueńas była bardzo drobiazgowa w kwestii szczegółów, co sprawiło, że przez książkę nie jest lekko przepłynąć. Fabuła zmusza do wielkiej uważności i śledzenia niuansów, co może być nieco przytłaczające. Zostaje nam to wynagrodzone pięknem języka, jakim posługuje się autorka oraz bardzo plastycznymi opisami. Stłoczone w książce fakty historyczne są istną gratką dla historyków i fanów powieści, w których przeszłość gra pierwsze skrzypce.

Literacka podróż przez poranione wojną państwa zapewni czytelnikom wiele emocji!
„Sira” jest powieścią o ścieraniu się kultur, o powojennej zawierusze, życiu szpiega i o kobiecie, która stoi na rozdrożu i musi wziąć los w swoje ręce. Choć nie jest to łatwa książka, to naprawdę warto po nią sięgnąć i dać się oczarować pięknu pióra Marii Dueñas. Zachęcam do przeczytania.

„Sira” Maria Dueñas, to kontynuacja „Krawcowej z Madrytu”, której jeszcze nie czytałam i wcale nie miałam problemu, aby odnaleźć się w tym tomie. Ale na pewno wrócę do tej powieści, bo kocham książki, które porywaja od pierwszej strony i pozwalają zatracić się w historii.
Akcja tej książki dzieje się po zakończeniu II Wojny Światowej, w różnych miejscach na świecie. Na początku Sira wraz z mężem opuszczają Wielką Brytanię i udają się do Palestyny, gdzie nie są bezpieczni, z racji tego że obydwoje pracują dla brytyjskiego wywiadu. Mąż Siry ginie, a ona zostaje sama z nienarodzonym dzieckiem. Władze Palestyny wprowadzają stan wojenny i dla bezpieczeństwa wszystkich osób z obywatelstwem brytyjskim zostaje wraz z synem ewakuowana do Anglii. Co czeka Sirę i jej syna Victora w Anglii? Czy będzie tam bezpieczna? Czy może los ma dla niej jakieś inne plany i zaprowadził ją do kolejnego kraju?
„Sira” to niesamowita historia, o silnej kobiecie, która musiała poradzić sobie, z wieloma trudnościami, bo samotne macierzyństwo i żałoba po mężu to tylko niektóre przykre fragmenty jej życia jakie tam zdradziłam.
Ta książka to również wspaniała fabuła, która poza niezłomną główną bohaterką, ma również doskonałą oprawę historyczną, niesamowitą akcje, która porywa czytelnika od pierwszej strony.
Ta książka zachwyci wiele osób!

Czytujecie literaturę hiszpańską, bo ja rzadko. Ale obok tej książki nie mogłam przejść obojętnie.
"Sira" to kontynuacja bestsellerowej "Krawcowej z Madrytu", która była literacką perełką. Długo przyszło nam na nią czekać. A czy "Sira jej dorównała"? O tak, jak najbardziej.
Jest to niezwykle piękna, porywająca, intrygująca powieść przygodowo-szpiegowska z niezwykle ciekawą główną bohaterką.
Sira Bonnard to fascynująca, charyzmatyczna postać, prawdziwa kobieta z krwi i kości, której przyszło żyć w ciekawych czasach.
Autorka zabiera nas w niezwykłą podróż od Jerozolimy, przez Wielką Brytanię, Hiszpanię, Maroko, gdzie wraz z główną bohaterką jesteśmy świadkami niezwykłych, bardzo ważnych wydarzeń z historii świata, nie mówiąc już o rodzącym się właśnie konflikcie palestyńsko-izraelskim.
Sira znów będzie rzucona na głęboką wodę, będzie musiała podołać ryzykownym zadaniom, choć chciała już tylko żyć w spokoju przy boku męża. Niestety los miał dla niej inne plany....
Czytając tę książkę czułam się tak, jakbym odbywała podróż, pełną niebezpieczeństw ale w towarzystwie kobiety szpiega. A czytając możemy zrozumieć jak niezwykle trudne i pełne poświęcenia było jej życie.
Autorka wykonała tytaniczną wręcz pracę tworząc tę opowieść. Ile wiadomości historycznych i faktów zostało w nią wplecionych.
Jest napisana takim pięknym językiem, który z przyjemnością się czyta. Choć nie jest to łatwa książka. Ale jest warta by się w nią zagłębić. Bo to historia o wyjątkowej kobiecie, której przyszło żyć w trudnych czasach... Żyć, kochać, cierpieć....
Z całego serca Wam polecam.

„ᴡsᴢʏsᴛᴋᴏ ᴛʀᴡᴀᴌᴏ ᴛʏʟᴇ, ᴄᴏ ᴛʀᴢᴀsᴋ ʙᴀᴛᴀ: ɢᴡᴀᴌᴛᴏᴡɴʏ ᴘᴏᴡɪᴇᴡ ᴡɪᴀᴛʀᴜ, ᴋᴛóʀʏ ᴛᴡᴏʀᴢʏ ᴡɪʀ ᴘɪᴀsᴋᴏᴡʏ ɪ ᴜsᴘᴏᴋᴀᴊᴀ sɪę ʀóᴡɴɪᴇ sᴢʏʙᴋᴏ, ᴊᴀᴋ sɪę ᴘᴏᴊᴀᴡɪᴌ.” 🕊️

„𝓢𝓲𝓻𝓪” 𝓜𝓪𝓻𝓲𝓪 𝓓𝓾𝓮ñ𝓪𝓼

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

Kontynuacja losów Siry, bohaterki bestsellerowej Krawcowej z Madrytu

Sira Bonnard nie jest już niewinną krawcową, która oczarowała czytelników pośród wykrojów i szpiegowskich intryg. Wraca Sira, charyzmatyczna i niezapomniana. Wraca Krawcowa z Madrytu. Cztery miejsca. Dwie misje. Jedna kobieta. Druga wojna światowa dobiega końca i świat rozpoczyna trudną odbudowę. Po wypełnieniu swoich zadań jako współpracownicza brytyjskiego wywiadu, Sira spogląda w przyszłość, pragnąc spokoju. Nie zdoła go jednak znaleźć. Sira znajdzie się w Jerozolimie, Londynie, Madrycie i Tangerze, w samym środku historycznych wydarzeń, które naznaczą całą epokę.

Zanurz się znowu w niezapomnianej epoce. Sira, nowa powieść Maríi Dueñas, autorki Krawcowej z Madrytu.

Mimo iż nie miałam okazji poznać poprzedniej części nie odczułam nieznajomości tej historii. Powieść jest pisana z perspektywy głównej bohaterki Siry, podzielona na cztery rozdziały. Poznajemy świat polityków, krąg ludzi sławnych i bogatych, person od których zależy nowy układ sił.

Bardzo polubiłam bohaterów tej książki, niemalże wszyscy są zostali naprawdę genialnie wykreowani, jednak to główna bohaterka najbardziej zapadła mi w pamięć. Niesamowicie spodobało mi się to, że różni się ona od tak wielu w ostatnim czasie spotykanych przeze mnie postaci literackich. Bardzo inteligentna, ale również zachowawcza Sira ukazuje nam świat widziany z perspektywy szpiega. Świat, w którym nie można być sobą, co bywa czasami bardzo uciążliwe. Zachwyciła mnie jej gotowość do działania, do niesienia pomocy, do walki o swoją odrobinę lepszą przyszłość, choć z drugiej strony zdecydowanie nie jest to postać pozbawiona wad.

Powieść Marii Dueñas czytało mi się fenomenalnie – pod względem językowym i dzięki atmosferze panującej w tej książce jest to kawał naprawdę genialnej lektury. Warsztat historyczny i wiedza jaką posiada ta autorka jest wprost zaskakujący. Jeżeli tylko macie okazję to jak najbardziej zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, która – mam nadzieję – oczaruje Was, porwie Was do swojego świata oraz skradnie Wam serce równie mocno, jak stało się to w moim przypadku. Naprawdę nie spodziewałam się tak udanej powieści, tak dobrze napisanej historii, zachwycającej akcji i dobrze wykreowanych postaci, myślałam raczej, że książka przejdzie obok mnie bez większego echa. Tak się na szczęście nie stało. To bardzo dobra powieść o niezwykłej kobiecie przebywającej w świecie szpiegów i polityków.

Pomimo wielu stron książkę nawet szybko się czytało, więc jeśli lubicie książki z historią w tle to jak najbardziej polecam Wam po nią sięgnąć! 🤎

„𝓢𝓲𝓻𝓪” 𝓜𝓪𝓻𝓲𝓪 𝓓𝓾𝓮ñ𝓪𝓼

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️