Kudarc
powieść węgierska

Węgry, era breżniewowska: stary pisarz mozolnie przygotowuje sie do napisania drugiej w życiu powieści, która nosić będzie tytuł Fiasko. Wszędzie i nigdzie w Europie Środkowej, era stalinowska: młody bohater Fiaska, błąkajac się po świecie absurdu, dojrzewa wewnętrznie do napisania swojej pierwszej powieści. I tu historia zatacza koło, bowiem stary już kiedyś taką powieść napisał...

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

gwiazdka | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Książka o książce, albo powieść w powieści. Pisarz o pisarzu- może sam o sobie. W jakimś stopniu powieść skojarzyła mi się z Procesem Kafki.

kosterz | 2013-08-21

Ludzie, którzy odrzucają książkę po 1,5 strony są na równi z tymi, którzy odrzucają film po nazwisku kostiumografa czy piosenkę po adresie szefa wytwórni, w której wydaje artysta.

"Fiasko" jest genialnym komentarzem "Losu utraconego" i diabolicznym ciągiem dalszym. Piętno obozów sprawia, że Imre Kertesz, mówiąc o czymś zupełnie innym, i tak mówi o Holocauście. Pierwszy bohater "Fiaska" - Stary - to człowiek, który los już stracił i który nie może odnaleźć się w świecie po napisaniu poprzedniej książki, która była dla niego motorem napędowym. Opis tej rzeczywistości jest po prostu GE-NIA-LNY. W przypływie natchnienia Stary Kertesz tworzy jednak powieść, której bohater - Koves - zostaje rzucony do pewnego miasta w Europie Środkowo-Wschodniej, nad którym krąży widmo. ("Zanim zdążysz coś pomyśleć, widmo zawsze będzie szybsze" cytując Jakuba Sienkiewicza.) Nie będę tłumaczył wszystkiego dokładnie, bo i tak ocieram się już o spoiler.

W każdym razie gorąco polecam. Jeśli ktoś ma ochotę...

Kasia | 2014-01-08

„Fiasko” Imre Kertesza to książka w książce, z zawikłaną fabułą, w której można się pogubić.
Stary to postać mało sympatyczna, szuka pomysłu na książkę, jego rozważania są opisane rozwlekle, co irytuje, ale oddaje wolne, mętne myślenie pisarza. Książka starego to mało zrozumiały świat, rzeczywistość totalitarna, świat absurdu, po którym błąka się bohater, przypomina trochę prozę Kafki, w którym reguły są niezrozumiałe, a jednostka nie liczy się, choć próbuje wpasować się w tę rzeczywistość. Köves jest człowiekiem znikąd, jego działania wydają się bezcelowe, raz pracuje w redakcji, za chwilę w fabryce, następnie w wojsku, jednak jego decyzje mają minimalne znaczenie, ponieważ został wkręcony w jakiś niezrozumiały mechanizm, który determinuje jego aktywność.
„Fiasko” zawiera trudne do wyjaśnienia sytuacje, jednak należy pamiętać, że Kertesz był jako dziecko więźniem Auschwitz, potem żył w komunistycznych Węgrzech, a cała jego twórczość jest tego odzwierciedleniem, dlatego świat...

Karolina | 2010-06-23

Książka uniwersalna, aktualna w każdym czasie w każdym miejscu. Może trochę za długo się rozkręca i początek może zniechęcić ale warto dobrnąć do końca (a przynajmniej do tej 'właściwej' części).

jud123 | 2011-11-15

Książka oryginalna, dla prawdziwych smakoszy. Autor opisując proste czynności zawikłanymi zdaniami doskonale oddaje apatię i wycofanie głównego bohatera, a przy tym paradoksalność życia codziennego Węgier ery komunizmu. Polecam

| 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

Nie przebrnęłam nawet przez pierwsze 1.5 strony! Straszne!!!

leo_alga | 2016-11-30
Przeczytana: 2007 rok