Drzazga: Opowieść o Niej i o Niej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Щепка
rewolucja, zbrodnia, sumienie, czekista
klasyka

Wstrząsająca historia przewodniczącego gubernialnej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Sabotażem i Kontrrewolucją (osławionej Czeki), Andrieja Srubowa. Srubow, inteligent, usiłuje wytłumaczyć sobie i usprawiedliwić masowe mordy wyższą koniecznością i nieubłaganą logiką Rewolucji. Chce być jej nieugiętym strażnikiem, usuwać z jej drogi śmieci. Gnębi go jednak konieczność bezpośredniego kontaktu...

Srubow, inteligent, usiłuje wytłumaczyć sobie i usprawiedliwić masowe mordy wyższą koniecznością i nieubłaganą logiką Rewolucji. Chce być jej nieugiętym strażnikiem, usuwać z jej drogi śmieci. Gnębi go jednak konieczność bezpośredniego kontaktu z krwią i cierpieniem rozstrzeliwanych - snuje nawet marzenia (prorocze!) o zautomatyzowaniu procesu likwidacji wrogów.

Zmagając się z własnym sumieniem i poczuciem przyzwoitości, Srubow stopniowo pogrąża się w szaleństwie. Spadają na niego bolesne ciosy w życiu osobistym: odchodzi żona, ojciec zostaje rozstrzelany z wyroku dawnego kolegi czekisty. Tłem dla przeżyć Srubowa jest "praca" Czeki, procedury zbrodni (donosy, przesłuchania, obławy, rozstrzeliwania), opisane bez osłonek, boleśnie. Wśród czekistowskich oprawców powszechnie występował alkoholizm, epilepsja, a także swoisty wampiryzm, uzależnienie od ludzkiej krwi. Wielu było takich, którym "na krwi" pomieszały się zmysły.

"Drzazgę", napisaną w 1923 roku, zablokowała cenzura, na tyle skutecznie, że została uznana za zaginioną. W 1937 roku, roku czystek i terroru, Władimir Zazubrin został artesztowany i rozstrzelany. Opowieść, w której zajrzał do hal fabryki śmierci, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w roku 1989 na łamach pisma "Sibirskije Ogni". Stała się rewelacją. Literatura rosyjska odzyskała pisarza wybitnego.

Koronczarka | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Niejaki Andriej Srubow jest komendantem Gubczeki (to rewolucyjny skrót guberialnej policji politycznej. Rewolucja była jasna, krótka i stanowcza, więc nie mogła się posługiwać takimi nazwami jak Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem na dodatek oddział Guberni jakiejś tam na Syberii, dlatego stosowała skróty). Prowadzi śledztwa, skazuje, rozstrzeliwuje. Władimir Zazubrin opisuje sam środek, istotę rewolucji - jej narzędzie terroru - z talentem poety, psychologa i myśliciela. Wyszedł z tego portret czekisty wstrząsający, nadrealistyczny, okrutny. "Drzazga" jest w zasadzie dłuższym opowiadaniem, a jej autor wiedział o czym pisze. Żył w tamtych czasach i skończył, tak jak wielu, rozstrzelany.

megiddovl | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Bohaterem powieści Zazubrina jest dowódca gubernialnego oddziału CZEKI. Organizacji, która rozprawiała się z wszystkimi wrogami Rewolucji, zarówno tymi prawdziwymi, jak i urojonymi. Mordując lub przyglądając się licznym egzekucjom, można zwariować lub zobojętnieć. Bohater jest zakochany w Rewolucji i wierzy, że wszystko robi dla Niej. Snuje fantazje o automatyzacji procesu zabijania - my już wiemy, że doszło do tego w trakcie II Wojny Światowej.
Zazubarin został rozstrzelany w trakcie czystek w 1937 roku, a książka początkowo uznana za zaginioną, została wydana w 1989 roku.
Bardzo polecam, mocna pozycja rzucająca światło na działania CZEKI.

Grażyna | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015