Trawa śpiewa

Tłumaczenie: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Świat Książki
The Grass is Singing

Mary Turner, żona farmera z Ngesi w Afryce Południowej, zostaje znaleziona martwa na werandzie swojego domu. Do zabójstwa przyznaje się Moses - rosły Murzyn, służący w domu Turnerów. Co takiego zaszło w zrujnowanym gospodarstwie między panią i jej podwładnym? Ile bólu, niechęci i strachu narosło między nimi? Jaką kobietą była Mary Turner, zanim przybyła na farmę i wskutek upału, biedy i samotności stopniowo zaczęła tracić równowagę psychiczną?
Doris Lessing w przejmujący i niezwykle rzeczowy sposób opowiada o życiu "białej cywilizacji" w Afryce. O świecie czarnych i białych, w którym nie ma miejsca na ludzkie uczucia, ani dobre, ani złe. O kobiecie, która gorączkowo stara się uchronić przed samą sobą.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2008

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

talia44 | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

"Trawa śpiewa" to pierwsza książka Doris Lessing którą przeczytałam i jak dla mnie rewelacja.Swoim klimatem troche przypominała mi "Hańbę" Johna Maxwella Coetzee.
Jest to powieść psychologiczno obyczajowa o kobiecie,która wychodzi za mąz bez miłości za człowieka ,którego dopiero co poznała i osiada z nim na ubogiej farmie z daleka od cywilizacji.Dick okazuje się niezaradnym farmerem a gospodarstwo w szybkim czasie chyli się ku upadkowi.
Dick i Mary żyją w skrajnym ubóstwie a samotność,niezrealizowane marzenia i uczucie ciągłej porażki doprowadzają Mary na skraj obłędu.
Jest też to powieść o życiu białych w Poludniowej Afryce i ich nienawiści do czarnych,o walce i zmaganiu z kapryśną przyrodą z uprzedzeniami rasowymi i z własnym losem.
Na uwagę też zasługują piękne opisy Afryki i doskonale skonstruowane portrety psychologiczne głównych bohaterów.
Bardzo tę ksiązkę polecam

| 2015-05-05
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2015

O wyższości białej rasy nad innymi napisano stosy książek.
Ta jest jedną z wielu,ale wyróżnia ją przede wszystkim sucha,lakoniczna narracja oraz portrety psychologiczne pary bohaterów.Trudno było mi,mimo mojej tolerancji, znaleźć jakąś pozytywną cechę u Mary,a jej mąż wzbudził głównie politowanie.No cóż,nieszczęścia chodzą parami.Być może Lessing prowokacyjnie przerysowała te dwie postaci,aby uwydatnić konflikt,ale również zależność między białymi i czarnymi;jeśli tak,to udało się to znakomicie.
Książka ważna,bardzo realistyczna,a w swym przesłaniu przeraźliwie smutna.

keys | 2013-02-08
Przeczytana: luty 2013

Wspaniała psychologiczna powieść. Autorka w doskonałym stylu ukazuje ludzkie relacje(dobre bądź złe) między białym a czarnym człowiekiem, między kobietą a mężczyzną. Upał południowej Afryki, bieda, rozpacz, samotność, zobojętnienie na świat zewnętrzny, bezradność, gniew, szaleństwo.
Obraz dwóch osób pogubionych wewnętrznie, których losy splatają się, i które po czasie unieszczęśliwiają się wzajemnie w taki sposób, w jaki nauczyło ich dotychczasowe życie.
Do tego wszystkie nie nużące opisy afrykańskiej przyrody.
Myślę, że całość można podsumować cytatem z utworu : "Nawet marzenia potrzebują iskierki nadziei, inaczej nie mają sensu".
Gorąco polecam:)

kroofy | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Jedna historia niesamowicie opisana z kilku perspektyw. Niebanalna główna bohaterka, zagubiona w swoim świecie, kobieta, która nie potrafiła się dostosować. Piękne opisy Afryki południowej, charaktery bohaterów dopięte na ostatni guzik i perfekcyjnie nakreślone.
Pomyśleć, że po zaczęciu pierwszej książki Lessing i porzuceniu jej w połowie, zarzekałam się, że już więcej nie będę jej czytać. Cieszę się, że tak się jednak nie stało. Warto zacząć przygodę z tą autorką właśnie od tej opowieści.

Marzenia | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Poruszająca! Powieść jest głębokim studium uczuć, o determinacji wyborów życiowych ukształtowanych poranionym dzieciństwem. O tłumionych, właściwie przez całe życie, emocjach kobiety pochodzącej z biednej naznaczonej piętnem alkoholizmu, rodziny. Te emocje maja ujście w gwałtownych reakcjach, w nadwrażliwości oraz braku realnego oceniania rzeczywistości, a także samodzielnego podejmowania racjonalnych decyzji. Taka właśnie jest bohaterka, która można rzec, sama "zapracowała " na własne zabójstwo. Przykre. Smutne.

Karolina | 2013-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2013

Duszna, niepokojąca proza, rozgrzana do czerwoności afrykańskim słońcem, owiana kurzem, pyłem ze spękanej, suchej ziemi. Codzienna walka z niesprzyjającymi siłami natury oraz zażarty mentalny spór pomiędzy czarnymi, rdzennymi mieszkańcami a białymi kolonizatorami . Kto ma prawo do tej ziemi? Kto ostatecznie okaże się silniejszy?

„Większość młodych przyjeżdżających tu ludzi miała dość dziwne poglądy na równość. Przynajmniej przez pierwszy tydzień byli przerażeni sposobem traktowania krajowców. Oburzali się tym, jak się o tubylcach mówi- jakby to był bydło. Oburzali się gdy ich bito, oburzali się tym, jak ich postrzegano. Chcieli traktować tubylców jak istoty ludzkie. Nie mogli jednakże działać wbrew społeczności, do której zamierzali wejść, i bardzo szybko następowała w nich przemiana. Oczywiście, to niełatwe stać się „złym”. Ale też długo nie trwało uważanie tego za „zło” .” (str. 20)

Doris Lessing przedstawia w swojej książce historię Mary Turner- kobiety która nie...

jatymyoni | 2014-09-23
Przeczytana: wrzesień 2014

Jest to powieść, które porywa i wciąga w swój nurt i stawia przed czytelnikiem dużo pytań. W jaki sposób dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe wybory i uczucia? Jaką pustynię w nas tworzy zamknięcie się w sobie, brak komunikacji,brak wyrażania uczuć? Co się dzieje, gdy żądzą nami nienawiść i pogarda? Pokazuje słabość białego człowieka i ukrytą siłę tubylców. Pokazuje też mechanizm precyzyjnej, wyrachowanej zemsty. Mamy obraz myśliwego, drapteżnika, który z zimnym wyrachowaniem osacza zwierzynę i nie pozwala jej uść z życiem. Czy stan psychiczny bohaterki był tylko kosekwencją jej życia, czy metodycznie i celowo nie doprowadził ją ktoś do tego stanu? Na te podstawowe pytania o dobro i złe nakłada się fascynujący opis Afryki.

Małgorzata48 | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Lektura wstrząsająca, pasjonująca, wciągająca, trzymająca w napięciu, choć opisuje zwykłe życie dwojga zwykłych ludzi na zwykłej, afrykańskiej farmie, na przestrzeni wielu lat. Drobiazgowe opisy stanów wewnętrznych bohaterki, proces stopniowej rozpadu jej osobowości i popadania w obłęd, atmosfera izolacji Mary i jej męża Dicka, napisane są doskonale, po mistrzowsku, zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Jedyny mankament: czasem te opisy były zbyt szczegółowe, dosłownie rozszczepianie włosa na cztery, ale ogólnie książka jest świetna. Lessing prezentuje inne spojrzenie na problemy rasizmu, niechęć (łagodnie mówiąc) między białymi i czarnymi, ukazuje problemy współczesnej Afryki w innym, nieznanym mi dotychczas świetle, jakże innym niż opisała je Karen Blixen w Pożegnaniu z Afryką. Dramat rozgrywający się między dwojgiem (raczej trojgiem?) głównych bohaterów toczy się na tle przepięknych zmierzchów, świtów, pór roku, w feerii kolorów, blasków słońca. Afryka jest cudowna, kolorowa,...

Maciej85 | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Interesujące spojrzenie na role, które są nam przypisywane w życiu. Ich konsekwencje mogą być dramatyczne, gdy wypełniamy je wbrew sobie. Nie zawsze jednak możemy, a czasem nie potrafimy, się im przeciwstawić. W takiej sytuacji widzimy Mary: ulega ona presji otoczenia, wychodząc za mąż i godząc się na bycie żoną farmera. Z drugiej strony spotykamy postać czarnoskórego służącego, którego już sam kolor skóry nie pozwala białym kolonizatorom na ludzkie traktowanie. Splot historii obu tych postaci doprowadza do dramatycznego finału. Czarnoskóry bohater przeciwstawia się swojej roli. Jego bunt nie zmieni jednak świadomości białych. Dyskryminujące podziały - w takiej czy innej formie - wciąż powracają również dzisiaj.
Książka Lessing zostawiła trwały ślad w mojej pamięci.

Besia | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Pierwsze spotkanie z tą autorką miałam niezbyt udane książki nie przeczytałam do końca), a tym razem REWELACJA. Nie mogłam się oderwać od książki dopóki całej po prostu nie pochłonęłam.
Napisana z ogromną pasją, kolorytem Afryki, ze znajomością realiów. Bardzo ciekawe studium zagubionej, nieszczęśliwej i chorej z nienawiści kobiety i mężczyzny, który nie umie sobie poradzić z własnym życiem.
Autorka dotyka bolesnej strony dyskryminacji rasowej, nienawiści do człowieka z powodu koloru jego skóry, nie popada jednak w tani sentymentalizm.
Jedynie zakończenie trochę mi tu nie pasuje, ale może to tylko moje oczekiwania.