Dziennik galernika

Wydawnictwo: W.A.B.
Gályanapló
83-7414-189-1
Luc Wawrzyniak

Muszę być wręcz szalony, żeby myśleć o sztuce. O czym innym zaś myśleć nie warto - pisze Imre Kertesz w Dzienniku galernika, zbiorze esejów obejmującym lata 1961-1991, stanowiącym pisarskie credo, a zarazem klucz do twórczości noblisty. Rozważania nad sensownością uprawiania sztuki i pisarstwa w obliczu doświadczenia Holocaustu są tutaj tylko częścią niestrudzonego, gorzkiego i bezkompromisowego dialogu z Pascalem, Goethem, Schpenhauerem, Nietzschem, Kafką, Camusem, Beckettem, Bernhardem i ogromną filozoficzną tradycją krytyki kultury.
Konfrontacja jednostki z systemem totalitarnym i społecznymi kategoryzacjami, wymiary intelektualnego niewolnictwa, absurd komunistycznej rzeczywistości i zasadniczy rozłam między wschodem i zachodem Europy - dziennik Kertesza to zapis zmagań z barierami systemu, granicami pojęć i własnymi ograniczeniami.

sylabo | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

W krótkich impresjach z podróży przez późny wiek, autor maluje nam własną bezsilność, niewiedzę i wątpienie. Zarysowujące się pomysły, niby wprawki stylistyczne, są zdaje się próbą stworzenia gniazda, szerszej przestrzeni do ujawnienia swoich zamysłów. W jednej z nich: „Pisarzem czyni człowieka bodaj nie żaden talent, tylko to, że nie akceptuje on języka i gotowych pojęć”, ujawnia chyba swój najgłębszy sens: jak doświadczenie pobytu w Auschwitz przekuć na tworzenie języka, jak zredukować treść pozostawiając jego ciężar by dać świeżą formę. Równie ważne wyznanie zjawia się na koniec dziennika: „Zaczynam sobie zdawać sprawę, że mnie przed samobójstwem ( przed pójściem w ślady Borowskiego, Celana, Améry'ego, Primo Leviego i tak dalej ) uchroniło to „społeczeństwo”, które po doświadczeniu obozów koncentracyjnych dowiodło w postaci tzw. stalinizmu, że o żadnej wolności, wyzwoleniu (….) mowy być nie może; które zagwarantowało mi kontynuację życia w niewoli,...

Karolina Lipowska | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Węgierscy pisarze już na dobre weszli mi w krew. Imre Kertesz jest takim właśnie pisarzem w literackim świecie, który konsekwentnie zmienia moje podejście do życia, a sam jest niewątpliwie w tym świecie kwintesencją. Podobnie rzecz dzieje sie z jego książkami.

"Dziennik galernika" jest niewątpliwie autobiografią pisarza. Przyszło mu przecież żyć w epoce Holokaustu i komunizmu, a co za tym idzie w świecie brudu, okrucieństwa i bezwzględności.
Zatem lektura laureata literackiej Nagrody Nobla nie jest łatwa. I wcale nie chodzi tu o język, który utrudniałby czytelnikowi odbiór. Wręcz przeciwnie jego osobliwe eseje skłaniają do intesywnego myślenia, co jest zdecydowanym plusem w książce.
Chodzi tutaj przede wszystkim o zrozumienie człowieka, jego egzystencji przed, w trakcie i po Holokauście. I podobnie jak autor, tak i czytelnik musi poznając "Dziennik galernika" odpowiedzieć sobie na pytanie czy całkowite i prawdziwe życie jest możliwe. Bowiem człowiek, którego większa część życia...

książek: 2064
AnnaSikorska | 2016-11-11