Ludowy akt miłości

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
The People’s Act of Love
literatura angielska

Rosja, rok 1919. Samarin, uciekinier z obozu pracy, trafia do niewielkiej syberyjskiej wioski. Białogwardziści już opuścili te ziemie, rewolucja jeszcze tu nie dotarła. Okolice zamieszkują sfrustrowani żołnierze czescy i członkowie chrześcijańskiej sekty kastratów, kierowanej przez charyzmatycznego przywódcę. Pojawienie się tajemniczego Samarina intryguje i niepokoi mieszkańców osady, a gdy zamordowany zostaje miejscowy szaman, podejrzenia przybierają na sile...

Bestsellerowy "Ludowy akt miłości" to współczesna epicka opowieść o pragnieniu i poświęceniu. James Meek, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku mieszkał w Rosji, z olbrzymim wyczuciem i wiedzą historyczną opisuje wewnętrznie niejednorodną społeczność, w której fanatyzm, okrucieństwo i terror postrzegane są jako konieczność na drodze do rewolucyjnej odnowy.

Powieść Meeka błyskawicznie odniosła międzynarodowy sukces, przetłumaczono ją na ponad dwadzieścia języków, a jej nakład przekroczył pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy. Książka otrzymała prestiżową Nagrodę Ondaatje, była także nominowana do Nagrody Bookera.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

PMat | 2013-02-18
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2013

Nie jest to może powieść wybitna, ale momentami czuć powiew wielkiej literatury. Zwłaszcza styl utworu budzi uznanie, autor ma filmowy wręcz dar narracji - lektura sprawia ogromną frajdę, mimo że podejmowana tematyka nie należy do najlżejszych.
Mamy tu zagubione w syberyjskiej tajdze miasteczko zamieszkane przez hermetyczną społeczność skopców oraz stacjonujących tu żołnierzy czeskich dowodzonych przez zdradzającego psychopatyczne rysy kapitaną Matulę. Jest też tajemniczy uciekinier z kolonii karnej, tunguski szaman mający niezwykłe wizje, wreszcie piękna wdowa o tajemniczej przeszłości.
Autor precyzyjnie i z wyczuciem prowadzi fabułę, być może sposób rozwiązania wszystkich wątków pozostawia lekki niedosyt, ale to chyba głównie ze względu na rozbudzone wcześniej wysokie oczekiwania. Książka znakomicie nadaje się na świetny film.

goraraah | 2012-09-15

Wciągająca i niepokojąca książka. zostawia jednak niedosyt.

Leszczu | 2015-05-04

Jakkolwiek umieszczony na okładce cytat wydaje się nieco przesadzony, to jednak naprawdę warto. Zastanawiałem się, czy angielski pisarz będzie w stanie napisać coś o Rosji końca I wojny światowej oraz gwałtownych i brutalnych przemian tuż po niej. Moim zdanie, jest. Chociaż takich prawdziwych Rosjan prawie tu nie ma.
Znalazłem w tej książce i nieźle opisane portrety psychologiczne, i opisy prawdziwych emocji. Jeśli czytelnik czuje, że opisywane przeżycia są jego przeżyciami, to chyba jest ok. Tak właśnie uważam. Może nie do końca rozumiem związek powieści z tytułem książki (pojawiający się co prawda raz w książce).
Polecam, zwłaszcza, że w (lokowanie produktu) Dedalusie książka chodzi za śmieszne pieniądze.
Jestem na tak.

ouLIPOgram | 2012-07-11

Dobra książka na wakacje. I nie mówię tego złośliwie a zupełnie poważnie. Czuć epicki rozmach; jest to kawał zbeletryzowanej, co prawda, historii ale takiej, o której nic nie wiedziałem. I już wiem. Ładnie.

malwa | 2016-08-31
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Ciekawa, wciągająca jednak koniec mnie nie zachwycił. Warta przeczytania.

zimt89 | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Ta książka jest niepozorna. Bardzo szanuje swoich bohaterów pomimo nieszczędzącego ich życia i czasów, w jakich się znajdują. Im dalej zagłębiamy się w lekturę, tym bardziej czujemy tu ducha Wielkiej Literatury. Na dodatek, jest to udany mariaż powieści ze wschodu i zachodu.

Anna | 2016-03-21

Nie przypadła mi do gustu. Opis dużo lepszy niż treść i sposób pisania.

ramik200 | 2016-10-09
Na półkach: 2016, Przeczytane