Ludowy akt miłości

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
The People’s Act of Love
literatura angielska

Rosja, rok 1919. Samarin, uciekinier z obozu pracy, trafia do niewielkiej syberyjskiej wioski. Białogwardziści już opuścili te ziemie, rewolucja jeszcze tu nie dotarła. Okolice zamieszkują sfrustrowani żołnierze czescy i członkowie chrześcijańskiej sekty kastratów, kierowanej przez charyzmatycznego przywódcę. Pojawienie się tajemniczego Samarina intryguje i niepokoi mieszkańców osady, a gdy zamordowany zostaje miejscowy szaman, podejrzenia przybierają na sile...

Bestsellerowy "Ludowy akt miłości" to współczesna epicka opowieść o pragnieniu i poświęceniu. James Meek, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku mieszkał w Rosji, z olbrzymim wyczuciem i wiedzą historyczną opisuje wewnętrznie niejednorodną społeczność, w której fanatyzm, okrucieństwo i terror postrzegane są jako konieczność na drodze do rewolucyjnej odnowy.

Powieść Meeka błyskawicznie odniosła międzynarodowy sukces, przetłumaczono ją na ponad dwadzieścia języków, a jej nakład przekroczył pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy. Książka otrzymała prestiżową Nagrodę Ondaatje, była także nominowana do Nagrody Bookera.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

goraraah | 2012-09-15

Wciągająca i niepokojąca książka. zostawia jednak niedosyt.

Leszczu | 2015-05-04

Jakkolwiek umieszczony na okładce cytat wydaje się nieco przesadzony, to jednak naprawdę warto. Zastanawiałem się, czy angielski pisarz będzie w stanie napisać coś o Rosji końca I wojny światowej oraz gwałtownych i brutalnych przemian tuż po niej. Moim zdanie, jest. Chociaż takich prawdziwych Rosjan prawie tu nie ma.
Znalazłem w tej książce i nieźle opisane portrety psychologiczne, i opisy prawdziwych emocji. Jeśli czytelnik czuje, że opisywane przeżycia są jego przeżyciami, to chyba jest ok. Tak właśnie uważam. Może nie do końca rozumiem związek powieści z tytułem książki (pojawiający się co prawda raz w książce).
Polecam, zwłaszcza, że w (lokowanie produktu) Dedalusie książka chodzi za śmieszne pieniądze.
Jestem na tak.

ouLIPOgram | 2012-07-11

Dobra książka na wakacje. I nie mówię tego złośliwie a zupełnie poważnie. Czuć epicki rozmach; jest to kawał zbeletryzowanej, co prawda, historii ale takiej, o której nic nie wiedziałem. I już wiem. Ładnie.

zimt89 | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Ta książka jest niepozorna. Bardzo szanuje swoich bohaterów pomimo nieszczędzącego ich życia i czasów, w jakich się znajdują. Im dalej zagłębiamy się w lekturę, tym bardziej czujemy tu ducha Wielkiej Literatury. Na dodatek, jest to udany mariaż powieści ze wschodu i zachodu.

malwa | 2016-08-31
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Ciekawa, wciągająca jednak koniec mnie nie zachwycił. Warta przeczytania.

Anna | 2016-03-21

Nie przypadła mi do gustu. Opis dużo lepszy niż treść i sposób pisania.

| 2016-12-08
Przeczytana: styczeń 2013