Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 44.91 zł

Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów

Albert Jawłowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Buriacja lamaizm buddyzm duchowość polityka religia reportaż Rosja tradycja

Oficjalne recenzje i

Wiecznotrwałe ciało

Link do recenzji

Podtytuł najlepiej oddaje sens książki. Mimo że napisana nieco chaotycznie, w ogólnym odbiorze raczej na plus

Bardzo dużo historii Buriacji, buddyzmu, Rosji.
Dużo spotkań z autochtonami i rozmowy o Buriacji i buddyźmie oraz o lamach.
Książka przeładowana faktami.
Fakty jak na suwaku przesuwają się w te i z powrotem pomiędzy XVII, XVII, XIX a XX wiekiem.
Fakty wędrują też geograficznie po terenie całej Rosji, terenach okalających Bajkał czy Mongolii.
Za ciężka, po 100 stronach...

"Milczący Lama" to nie jest typowy reportaż. Wstawki reporterskie są dla autora raczej przyczynkiem do snucia opowieści o dziejach Buriacji i buriackiego buddyzmu. Takie rozłożenie akcentów niekoniecznie spodoba się każdemu czytelnikowi, szczególnie takiemu, który bardziej zainteresowany jest współczesnością niż historią.

Historia ta jest jednak wyłożona ciekawie. Główne...

Nic mnie już kurde nie zdziwi, nic jeśli mowa o Rossijjjaaa matiuszka, odkopali chopa, który siedzi sobie już bez mała 100 lat w pozycji lotosu, ale ok, tolerancja,rozumiem wszystko jest możliwe i wg obecnie miłościwie panującego Dalajlamy to nic nadzwyczajnego, oni kapuchę z tego robią i to jaką i jakie show!

Bardzo nierówny reportaż. Jest tu wiedza historyczna oraz obserwacje z podróży i relacje z rozmów z autochtonami. Mam jednak wrażenie, że autor ślizga się po powierzchni i nie może się zdecydować czy chce pisać jak Jacek Hugo-Bader (szacunek do rozmówcy, duch przygody, dezynwoltura narracji) czy jak Ziemowit Szczerek (szybkie i czarno-białe oceny, poczucie wyższości,...

(2016)

Krótka biografia tytułowego duchownego, XII Pandito Chambo Lamy – Daszi Dorżo Itigełowa* (1852–1927) oraz przybliżenie historii buddyzmu na terenach okalających jezioro Bajkał, zamieszkałych przez Buriatów.

Lama Itigełow został pochowany w pozycji siedzącej, w drewnianym sarkofagu. Duchowni kilka razy dyskretnie wydobywali sarkofag i sprawdzali stan ciała,...

• 2017
  • Reportaż
  • 2019
  • Reportaże
  • 2018
  • Azja

Dodaj cytat z książki Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów