Wiecznotrwałe ciało

magdaLena magdaLena
26.01.2017
Okładka książki Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów Albert Jawłowski

Albert Jawłowski w swoim reportażu przenosi nas do Buriacji – autonomicznej republiki Federacji Rosyjskiej, miejsca położonego na pograniczu światów i dość egzotycznego dla Europejczyka. Autor oswaja buriacką rzeczywistość, pisząc o kulturze, mentalności mieszkańców, polityce i relacji religia – państwo w Buriacji. Osią jego opowieści jest postać tytułowego milczącego lamy, Itigełowa, byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów. Co takiego niezwykłego jest akurat w tym buddyjskim mnichu? Otóż w 1927 roku XII Pandito Chambo Lama Daszi Dorżo Itigełow wszedł w ostatnią medytację i został pochowany. W 2002 roku po dokonaniu ekshumacji okazało się, że ciało buddyjskiego mnicha nadal znajduje się w dobrym stanie. Wezwano naukowców, by przyjrzeli się temu niecodziennemu zjawisku. Jednak do tej pory badaczom nie udało się jednoznacznie określić, co jest przyczyną nierozkładającego się ciała Itigełowa. Tak rozpoczął się kult wiecznotrwałego ciała, które zostało wystawione w buriackim klasztorze w Górnej Iwołdze.

Ilość faktów przekazywanych przez autora może nas chwilami przytłoczyć – przede wszystkim dlatego, że nie są to informacje ogólnie dostępne i powszechnie znane. Na szczęście sposób opowiadania Jawłowskiego daleki jest od akademickiego, pełnego skomplikowanych wyrażeń stylu. Niektóre fragmenty zawierają wręcz pewną bezpośredniość, która przełamuje dystans między czytelnikiem i autorem i wzmaga zainteresowanie opowiadaną historią. Do takich fragmentów należą na przykład te, w których reportażysta opisuje swoje perypetie związane ze spotkaniami i rozmowami z różnymi ludźmi lub przywołuje emocje budzące się w nim podczas pobytu w Buriacji – pokazuje niechęć i frustrację, która może dopaść antropologa zbierającego materiał do swojej książki.

Jawłowski przedstawia świat z jednej strony różniący się od naszego świata, a z drugiej pod pewnymi względami do naszej rzeczywistości podobny. Mieszkańcy Buriacji miewają nieobce nam lęki, wątpliwości i problemy, a wśród ich postaw możemy wyróżnić sposoby myślenia i postępowania analogiczne do naszych.

Jawłowski napisał reportaż gęsty od informacji, wciągający i wypełniony klimatem miejsca położonego „na pograniczu światów”. Nie przechodźcie obok tej książki obojętnie, czytajcie.

Magdalena Paździor