Krwawa droga do śmierci

Tłumaczenie: Igor Murawski
Wydawnictwo: Erica
The bloody road to death
978-83-89-700-68-1
wojna, Wermacht, Grecja, Bałkany, partyzanci
historyczna

Kolejny tom przygód żołnierzy pułku karnego. Okupowana Grecja, wstrząsane partyzanckimi walkami Bałkany i pełen wojennej zaciekłości front wschodni są tłem przeżyć bohaterów kolejnej powieści Svena Hassela. Machina wojenna bezlitośnie odziera walczących z poczucia godności i humanitarnych odruchów współczucia, zaufania i szacunku wobec współtowarzyszy. Rozkazy przełożonych, nawet najbardziej absurdalne, zmieniają żołnierzy w bezduszne automaty.

Michał | 2012-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

"Krwawa droga do śmierci" to powieść wojenna, oparta na doświadczeniach wojennych autora, który służył w karnej jednostce. Jednak nie jest to powieść historyczna, ale luźno oparta na historii.
Autor ukazuje wojnę bez upiększania, taką jaką jest, brutalną, pozbawioną skrupułów i patosu. Walka ma tutaj zapach potu, krwi, oraz zwęglonego ciała. Głównymi bohaterami są Porta, Mały, Stary, Legionista, Heide, Barcelona - Blom, Sven, weterani tej wojny, zaprawieni w zabijaniu. Wstrząsające jest podejście żołnierze do zabijania i śmierci, pełne zobojętnienia, traktujące okrucieństwo jako coś normalnego.
Akcja dzieje się w okupowanej Grecji, oraz w Rosji na froncie wschodnim. Ten pierwszy teren działań jest nawet ciekawszy szczególnie dla czytelników którzy zapoznali się z wcześniejszymi przygodami wojennymi Svena.

Jednak ta książka to nie tylko groza, znajdziemy tutaj także sporą dawkę czarnego humoru, doprawioną wojskowym absurdem i pruskim drylem.

Polecam zapoznać się z obliczem wojny...

Sławomir | 2015-05-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2015

Zachodzę w głowę skąd ten tytuł ponieważ wcale dużo krwi jak na twórczość Hassela w tej książce akurat się nie przelewa a i drogi specjalnie jakiejś nie ma. Jak zawsze kilka ciekawych epizodów. I to wszystko czego mogę się czepić:)
Czytało się jak zawsze, szybko, lekko i z przyjemnością.

Iwona | 2014-07-07
Przeczytana: 30 maja 2014

Książkę oceniam bardzo pozytywnie ,choć nie jest to literatura dla wszystkich.Typowo męski język i brutalność w opisach sprawiają że książka jest bardzo realistyczna .Nie brak również opisów męskiej przyjaźni i czarnego humoru.Wszystkim lubiącym literaturę wojenną (i nie tylko )polecam tą pozycje.

deprywacja | 2012-05-27

dobre, ale tłumaczenie, które miałem w ręku, było bardzo złe.

Marduk | 2016-04-02
Minister | 2016-01-22