Krwawa droga do śmierci

Tłumaczenie: Igor Murawski
Wydawnictwo: Erica
The bloody road to death
978-83-89-700-68-1
wojna, Wermacht, Grecja, Bałkany, partyzanci
historyczna

Kolejny tom przygód żołnierzy pułku karnego. Okupowana Grecja, wstrząsane partyzanckimi walkami Bałkany i pełen wojennej zaciekłości front wschodni są tłem przeżyć bohaterów kolejnej powieści Svena Hassela. Machina wojenna bezlitośnie odziera walczących z poczucia godności i humanitarnych odruchów współczucia, zaufania i szacunku wobec współtowarzyszy. Rozkazy przełożonych, nawet najbardziej absurdalne, zmieniają żołnierzy w bezduszne automaty.

Meszuge | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Głównymi bohaterami powieści wojennych Svena Hassela są przede wszystkim: oberst Hinka, Porta, Mały, Stary, Legionista, Heide, Barcelona, Sven (autor-narrator), żołnierze niemieckiej karnej kompanii. Oparte na osobistych przeżyciach autora, Duńczyka, który wykorzystał pochodzenie matki, by dostać się do niemieckiego wojska – najpierw wojska pancerne, później karna kompania – i wraz z nim walczył na wszystkich chyba frontach drugiej wojny światowej.

„Krwawa droga do śmierci” wydana prawie ćwierć wieku po pierwszej książce Hassela („Legion potępieńców”), nie dorównuje już pierwszym pozycjom. Mocno przesadzona, pisana jakby na siłę, przypomina „Przygody kanoniera Dolasa” – tu także bohaterowie miotają się po całej Europie, od okupowanej Grecji przez Bałkany do sowieckiej Rosji i frontu wschodniego.

Okrucieństwo, brutalność, flaki i mózg, śmierć, zobojętnienie, cynizm, czarny humor.

Michał | 2012-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

"Krwawa droga do śmierci" to powieść wojenna, oparta na doświadczeniach wojennych autora, który służył w karnej jednostce. Jednak nie jest to powieść historyczna, ale luźno oparta na historii.
Autor ukazuje wojnę bez upiększania, taką jaką jest, brutalną, pozbawioną skrupułów i patosu. Walka ma tutaj zapach potu, krwi, oraz zwęglonego ciała. Głównymi bohaterami są Porta, Mały, Stary, Legionista, Heide, Barcelona - Blom, Sven, weterani tej wojny, zaprawieni w zabijaniu. Wstrząsające jest podejście żołnierze do zabijania i śmierci, pełne zobojętnienia, traktujące okrucieństwo jako coś normalnego.
Akcja dzieje się w okupowanej Grecji, oraz w Rosji na froncie wschodnim. Ten pierwszy teren działań jest nawet ciekawszy szczególnie dla czytelników którzy zapoznali się z wcześniejszymi przygodami wojennymi Svena.

Jednak ta książka to nie tylko groza, znajdziemy tutaj także sporą dawkę czarnego humoru, doprawioną wojskowym absurdem i pruskim drylem.

Polecam zapoznać się z obliczem wojny...

Sławomir | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 maja 2015

Zachodzę w głowę skąd ten tytuł ponieważ wcale dużo krwi jak na twórczość Hassela w tej książce akurat się nie przelewa a i drogi specjalnie jakiejś nie ma. Jak zawsze kilka ciekawych epizodów. I to wszystko czego mogę się czepić:)
Czytało się jak zawsze, szybko, lekko i z przyjemnością.

Iwona | 2014-07-07
Przeczytana: 30 maja 2014

Książkę oceniam bardzo pozytywnie ,choć nie jest to literatura dla wszystkich.Typowo męski język i brutalność w opisach sprawiają że książka jest bardzo realistyczna .Nie brak również opisów męskiej przyjaźni i czarnego humoru.Wszystkim lubiącym literaturę wojenną (i nie tylko )polecam tą pozycje.

deprywacja | 2012-05-27

dobre, ale tłumaczenie, które miałem w ręku, było bardzo złe.

Aamator | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017