Ma być czysto

literatura piękna
Krytyka Polityczna
2016-10-10
2016-10-10
Cieszyn polska prowincja państwo opiekun dzieci
Inne

Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Ocena 6,5
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 8,5
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...

Oficjalne recenzje i

"Czasy szybkie jak sraczka" – jak żyć?

Link do recenzji

1368 159 87

Wszystkie postaci występujące w tej krótkiej, ale jakże treściwej powieści, mają niełatwo, choć z różnych powodów, ich życie to permanentny, chaotyczny i okraszony instagramowo-snapchatowym sosem bałagan, generowany często przez osoby, które powinny być im najbliższe. Autorka, jako osoba na co dzień pracująca z młodzieżą w świetlicy środowiskowej, w sposób przejrzysty dla czytelnika oddała jakiś kawałek rzeczywistości dzisiejszej młodzieży.

Książka godna polecenia.

"Ma być czysto" Anny Cieplak była bardzo dziwną lekturą dla mnie. Czułam się, jakbym czytała o kimś z innej planety, ponieważ nawet z osobie Magdy, bardziej zbliżonej do mnie wiekowo niż dwie młode bohaterki, nie potrafiłam odnaleźć własnych doświadczeń ani przekonań. Jest to więc książka zdecydowanie uświadamiająca, zmuszająca do wyjścia poza własną strefę komfortu....

Bardzo chciałabym dać jej więcej, ale, niestety, jako że sama wychowałam się na polskim osiedlu, bywała dla mnie miejscami okrutnie żenująca. Ogromny plus za pokazanie niedziałających służb społecznych, wątpliwych pedagogów i piękny pokaz demoralizacji jednostki. mimo, może niezbyt wysokiej noty, bardzo polecam, bo czyta się ją przyjemnie, szybko a swoje można z niej wyciągnąć.

Bardzo poruszający obraz dorastania. Bardzo szczery, brutalny. Obdarty z różu, brokatu i naiwności. Zestawienie Julii i Oliwii, dwóch różnych światów. Dwa różne środowiska, dwa różne wzorce rodziny i dorastania. Codzienne problemy, które w oczach nastolatek urastają do rangi dramatów.
Bardzo prawdziwa, wyzwala dużo emocji. Chociaż czasy nastoletnie dawno mam za sobą, to lektura tej drobnej książki wywarła na mnie duże wrażenie.

Szwagier mnie namawiał na Cieplakówną i zacząłem od "Ma być czysto". Co mi się podobało ? To, że uważałem za babską książkę i zmieniłem zdanie. To, że mnie wkurzała i już chciałem porzucić, a przeczytałem do końca. To, że nie wiem do końca czy jest to książka dla dorosłych czy dla młodzieży. Poza tym BARDZO mi się podoba bohaterka Magda. Cieplakówną chce czytać dalej...

Jest ok

Jest ok

📖🐲
Moim zdaniem bardzo dobra. Szczera i do bólu autentyczna oraz trochę przerażająca, ponieważ odziera wiek nastoletni i młodość z bajkowego ujęcia pełnego zaangażowanych nastolatek walczących z niesprawiedliwością i dzielnych młodzieńców stających w obronie słabszych. W zamian pokazuje brutalną prawdę o nastolatkach epoki Instagrama niemogących liczyć w zasadzie na nikogo i na nic. Dryfujących po płytkich związkach społecznych. Niezrozumianych, ale też niechcących dać się zrozumieć poprzez nawiązanie z kimś głębszej relacji. Wszystko tu jest na pokaz, do zdjęcia, żeby nie odstawać, bo przecież inni tak robią. Grunt, żeby było posprzątane, bo wtedy pomoc społeczna się nie czepia...

📖🐲

Tzw nie moja bajka, ale za to lekki horrorek. Jak dobrze, że moje dorastanie nie było zamroczone fejsbukiem, lajkami, najkami i dopalaczami. Niech żyje wiek Nirvany i elektryczności! Co do tej ksiażki miałabym kilka uwag, ale pominę, bo zalet było 90 %. Autorka to bardzo bystra dziewczyna.

Wiarygodny do bólu i szczery obraz współczesnych nastolatek i ich rodzin. Autorka, na co dzień pracująca z młodzieżą, wie o czym pisze, nie zmyśla i nie ocenia. Lektura w sam raz dla młodzieży, dla ich rodziców i wychowawców.

Problemy rodzinne, rodziny patchworkowe, pierwsze niby-miłości, pierwsze niby-ciąże, pierwsze konflikty z prawem...Nieświadomość, rywalizacja, pęd ku dorosłości, uzależnienie od portali społecznościowych, siła plotki i zazdrości... Wiele trudnych tematów, przy których polegają dorośli, a jednak żyją nimi i utrudniają sobie młodość dziewczynki 13-15 letnie... Czy faktycznie same gotują sobie taki los? Czy wyjazd do pracy za granicę i pozostawienie dziecka pod opieką ojczyma, naprzemienne wychowanie przez matkę i macochę nie pozostaje bez wpływu na dzieci?
Ta książka to bolesne rozliczenie funkcjonowania wielu współczesnych polskich rodzin. Pisna lekko, językiem facebookowym, trywialnym, młodzieżowym, a przecież dotykająca poważnych problemów, które odciskają swe piętno na całym późniejszym życiu..
Lektura obowiązkowa dla rodziców uczniów ostatnich klas podstawówki i pierwszych liceum.

Bardzo udana książka - bez patrzenia z góry na problemy nastolatek czy deptania ich nie zawsze dojrzałych zachowań. Czuć sporą wrażliwość społeczną.

Bardzo mi się spodobał sposób ukazania dzisiejszej młodzieży z ich kompleksami, dążeniem aby nie pozostawać w tyle, żeby rówieśnicy się z nich nie naśmiewali i wytykali palcami. To tytułowe "Ma być czysto" jest idealnie pokazane na przykładzie dwóch nastolatek, jedna z ubogiej rodziny, a druga z bogatszej. Popełniają te same błędy, ale tylko jedna za nie odpowiada, nie trudno domyślić się która. Niby jesteśmy w Europie, ale w pewnych kwestiach jakby dalej "100 lat za murzynami". Nie spodziewałam się, że ta książka aż tak bardzo mi się spodoba i chyba to jeszcze bardziej wypadło dla niej na plus

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to