rozwiń zwiń

Ekranizacja „Ma być czysto” Anny Cieplak z datą premiery. Kiedy „Ostatni Komers” wejdzie do kin?

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.05.2021

„Ostatni Komers” na podstawie głośnej powieści Anny Cieplak będzie miał swoją premierę kinową już w czerwcu. W głównych rolach zagrają Agnieszka Żulewska, Sandra Drzymalska i Mikołaj Matczak. Za to datę 21 maja powinny na czerwono w kalendarzach zakreślić dzieciaki! Wtedy do kin wchodzi najnowsza część ich ukochanego cyklu filmowego o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai.

Ekranizacja „Ma być czysto” Anny Cieplak z datą premiery. Kiedy „Ostatni Komers” wejdzie do kin? „Ostatni Komers”. fot. Jakub Socha / materiały promocyjne

„Ma być czysto”, Anna Cieplak (wyd. Krytyka Polityczna)

„Ostatni Komers” oparty na motywach fragmentów powieści „Ma być czysto” Anny Cieplak to pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela, zarazem współautora scenariusza do filmu. Nickel ma już na koncie współpracę z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało” i „Twarz”). Za zdjęcia odpowiada Michał Pukowiec („Maryjki”). W obsadzie: Sandra Drzymalska („Sole”), Mikołaj Matczak („Mowa ptaków”), Michał Sitnicki, Agnieszka Żulewska („Demon”), Nel Kaczmarek („Rojst”), Jakub Wróblewski („Kler”), Zofia Świątkiewicz („O mnie się nie martw”) i Dobromir Dymecki („Nic nie ginie”). Akcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Podstawą dla filmowej opowieści jest wydana w 2016 roku książka „Ma być czysto” Anny Cieplak. Powieść urodzonej w Dąbrowie Górniczej autorki została doceniona przez czytelników i krytykę literacką; „Ma być czysto” zostało uhonorowane Nagrodą Conrada i Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza, jak również znalazło się w finale konkursu Nagroda Literacka Gdynia.

Film Dawida Nickela będzie miał swoją premierę kinową 18 czerwca.

Enola Holmes książka„Enola Holmes”, Nancy Springer (wyd. Poradnia K.)

Będzie sequel filmu „Enola Holmes”! Netflix ogłosił, że powstanie druga część filmu o przygodach młodszej siostry Sherlocka Holmesa. Millie Bobby Brown i Henry Cavill powrócą zatem do swoich ról. Niezmienieni zostali również twórcy: reżyserem pozostaje Harry Bradbeer, a scenarzystą Jack Thorne (na marginesie: współtwórca, wraz z J.K. Rowling, książki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”). 

W zeszłym roku amerykański gigant wykupił od wytwórni Legendardy prawa do dystrybucji pierwszej części filmu; w efekcie, „Enolę Holmes” obejrzano w ponad 70 milionach gospodarstw domowych na całym świecie. Teraz kontynuacja filmu zostanie wyprodukowana już bezpośrednio dla platformy Netflix.

Ten dzień Blanka Lipińska„Ten dzień”, Blanka Lipińska (wyd. Edipresse)

Bezpośrednio dla Netflixa zostaną również wyprodukowane dwa kolejne filmy inspirowane książkami Blanki Lipińskiej. Po niebywałym sukcesie kasowym „365 dni”, które były jednym z najchętniej oglądanych filmów na platformie w całym 2020 roku, Netflix postanowił pójść za ciosem. Kolejne produkcje o Laurze i Massimo będą od razu dostępne dla fanów serii na całym świecie. Reżyserką ponownie będzie Barbara Białowąs wraz z Tomaszem Mandesem, niezmieniona pozostaja również obsada, z Anną-Marią Sieklucką i Michele Morrone na czele; dołączył do nich zajmujący się na co dzień modelingiem pochodzący z Włoch Simone Susinna, który wcieli się w rolę Nacho.

Produkcja filmu rozpocznie się jeszcze w maju w Polsce i we Włoszech, a premiera na Netflix jest zaplanowana na 2022 rok.

Panika Lauren Oliver„Panika”, Lauren Oliver (wyd. Otwarte)

Pod koniec maja będzie miała swoją premierę serialowa adaptacja książki „Panika”. Heather, dziewczyna z małego miasteczka w Teksasie, daje się wciągnąć w ryzykowną grę, której uczestnicy mogą wygrać fortunę lub stracić zdrowie i życie. Ta gra to Panika. Nikt nie wie, kim są sędziowie, którzy wymyślają zadania i czuwają nad przebiegiem rywalizacji. Uczestnicy zostają zmuszeni do przesunięcia własnych granic, do wyjścia poza strefę bezpieczeństwa, do stawienia czoła najgłębszym lękom.

Heather od zawsze pogardzała grającymi w Panikę. Ale kiedy jej chłopak odchodzi do innej, pełna wściekłości, bólu i rozpaczy zmienia swoje podejście i decyduje się przystąpić do rywalizacji. Nigdy nie spodziewała się, że to zrobi. Aż do tego lata.

W obsadzie Olivia Welch, Mike Faist, Ray Nicholson. Premiera na Amazon Prime Video już 28 maja.

Zaginiony symbol Dan Brow„Zaginiony symbol”, Dan Brown (wyd. Sonia Draga)

Proza Dana Browna wraca na ekrany. Ekranizacji doczeka się „Zaginiony symbol”, trzecia część kryminalnego cyklu o przygodach harvardzkiego profesora Roberta Langdona. Tym razem na podstawie kontynuacji „Kodu Leonardo da Vinci” powstał serial na potrzeby (niedostępnej w Polsce) amerykańskiej platformy streamingowej Peacock. W rolę młodego Roberta Langdona wcielił się Ashley Zukerman znany z „The Code”, „Pacyfiku” i „Sukcesji”; partnerować na ekranie będą mu Valorie Curry, Eddie Izzard, Sumalee Montano i Beau Knapp. Autor książki Dan Brown jest jednym z koproducentów serialu.

Przypomnijmy, że odpowiedzialny za filmowe adaptacje prozy Browna Ron Howard, na podstawie pozostałych części cyklu o Robercie Langdonie nakręcił dotychczas trzy produkcje z Tomem Hanksem w roli głównej: „Kod da Vinci”, „Anioły i demony” i „Inferno”. Kinowa adaptacja „Zaginionego symbolu” ciągle nie powstała.

Najpierw książka, później film

„Tajemnica filmu”, „Tajemnica pociągu”, Martin Widmark (wyd. Zakamarki)

Przed Lassem i Mają kolejna zagadka, tym razem z fortuną w tle! Gdy z więzienia ucieka złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu, dwójka dziecięcych detektywów włącza się w tropienie mężczyzny. Śledztwo nabiera rozpędu, dowody wydają się jednoznaczne, a Lasse i Maja depczą rabusiowi po piętach. Niespodziewanie pojawia się jednak ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Jako dowód przedstawia list napisany przez rzekomego rabusia…

Lasse i Maja analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości o to, kto tak naprawdę odpowiada za kradzież fortuny. Grono podejrzanych powiększa się, a sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów.

Tymczasem do miasteczka Valleby zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Jedno jest pewne, jak zawsze pozazdrościmy Lassemu i Mai sprytu, odwagi i tego, że bez względu na wszystko potrafią trzymać się razem.

Najnowsze „Biuro” zachwyci miłośników kolejnictwa i żelaznych maszyn parowych z początku ubiegłego wieku. Klimat filmu dopełniają bowiem malownicze trasy kolejowe, urokliwe skandynawskie drewniane dworce oraz klasycznie umundurowani i nieco z przymrużeniem oka sportretowani, pracownicy kolei i służb policji.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” to najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek autorstwa uwielbianego przez czytelników na całym świecie Martina Widmarka.

Premiera filmu już 21 maja. W kinach!

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.05.2021 08:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post