Szanghajska kochanka

Wydawnictwo: Świat Książki
海宝贝 / Shanghai baby
literatura piękna
Anna Janczyszyn

Na wpół autobiograficzna powieść młodej chińskiej pisarki, wyklęta i zakazana z powodu swojej zmysłowości i poruszania tematów typowych dla kultury Zachodu, a w Chinach uznawanych za tabu. Porównywana do "Buszującego w zbożu" Salingera i "Na drodze" Kerouaca, po części inspirowana twórczością Henry'ego Millera, stanowi głos młodego pokolenia współczesnych Chińczyków, ukazując ich kraj u progu rewolucji społecznej i seksualnej.

Główną postacią książki jest Coco, kelnerka w szanghajskiej restauracji, niecierpliwa życia, pragnąca lepiej poznać samą siebie. Rozdarta pomiędzy dwoma kochankami - Markiem, żonatym mężczyzną z Zachodu, i Tientianem, samotnikiem i narkomanem, którego darzy miłością - pisze powieść, w której stara się opisać targające nią uczucia i emocje.

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marika | 2019-04-02
Przeczytana: kwiecień 2019

Piękny, poetycki język. Zmysłowa, ekscytująca historia z dramatycznym zakończeniem. Po prostu czysta literacka przyjemność bez ani jednej skazy. Polecam najserdeczniej. ❤️

alphanoir | 2017-12-03

Podobała mi się. Jak miałam 12 lat. Za to jedna dodatkowa gwiazdka.

Daro | 2017-09-03

Książka ta opowiada losy młodej, obiecującej pisarki - Coco. Jest to raczej "wycinek" z jej życia, aniżeli spójna, fabularna pozycja, toteż pewną chaotyczność, brak konkluzji i wyjaśnienia pewnych wątków można tej książce wybaczyć.
Główna bohaterka, będąca poniekąd alter ego samej autorki książki jest to postać wobec której nie można przejść obojętnie. Mój stosunek do głównej bohaterki wahał się od współczucia, do pogardy, momentami bywa wręcz antypatyczna. Denerwuje szczególnie jej stosunek do najważniejszych mężczyzn w jej życiu. Bohaterka jest zawieszona pomiędzy miłością do jednego z nich i chęcią "bzykania się" z drugim, tym samym wyraźnie zarysowując granicę pomiędzy prawdziwą miłością, a cielesnymi uciechami.
Podobać się może zarys i wgląd w duszę kobiety i jej dylematy.
Książka miejscami sili się na zbytnią poetyckość, która po prostu drażni.
Mogę ją polecić fanom/fanką Greya, które szukają czegoś nowego, bardziej autentycznego i życiowego. Jest to lekka pozycja, napisana...

Agnieszka | 2017-08-25

Zmysłowa, chwilami zabawna, chwilami nostalgiczna, świetnie się czyta!

Wiedźma_i_Czarny | 2017-05-13

książka genialna fragmentami, które ma się ochotę wyrwać z kontekstu, czytać raz za razem i absolutnie niestrawna w całości. Rewolucyjny głos młodego Chińskiego pokolenia? Raczej pozbawiona indywidualizmu książka jakich wiele, z garunku "przeczytałeś raz, to jakbyś przeczytał wszystkie".Pięć gwiazdek, bo jakiś urok to ma i z niepojętych przyczyn zachwyciła ukochanego, który czytał mi ją do snu.

Monika | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Po przeczytaniu wielu pozytywnych recenzji postanowiłam sięgnąć do tej pozycji. Niestety zawiodłam się i książka nie przypadła mi do gustu.

książek: 2009
B_ananas | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Książka z cyklu "byle co i byle jak". Nie wiem jakim cudem stała się bestsellerem w 19 krajach, jak napisano na okładce. Historia dziwnej dziewczyny, w dziwnym środowisku, z zakończeniem, które od początku jest do przewidzenia. Miało być odkrywczo, naturalistycznie i wręcz brutalnie miejscami, a jest miałko i nie pasuje w większości akapitów. Metafory bez żadnego sensu, porównania w złych miejscach, a same wątki tragicznie banalne. Nawet jak wezmę poprawkę na to, że pisana jest w 2001, to i tak nie chce mi się wierzyć, że w Chinach ludzie rzucili się na tę powieść, tylko dlatego, że są opisy seksu i niby była zakazana. Nie bardzo wiem czemu, bo nic nadzwyczajnego się tam nie pojawia, wręcz nazwałabym opisy prostackimi i grubiańskimi. Słabo, oj słabo....

Bookwarm7 | 2016-11-06

Dziwi mnie tyle negatywnych opinii na temat tej książki, może nie jest wybitna, ale czytało mi się ją przyjemnie, byłam ciekawa co zdarzy się dalej i nie uważam żeby była tak płytka czy beznadziejna jak inni uważają. Czytałam milion razy gorsze książki.

Anezka | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Bez przesady, książka wcale nie jest taka zła. Jest godna uwagi, chociaż by po to, aby ją raz przeczytać. Są w niej fajne cytaty typu: "Daj kobiecie odpowiednie buty, a ona podbije świat" - Marilyn Monroe. Albo zabawne sytuacje typu wpuściła akwizytora z odkurzaczem, po zakończonej prezentacji i tak nie kupiła produktu, ale ej: "Przynajmniej wyczyścił dywan". Trzeba też cały czas pamiętać że książka była pisana w latach 90-tych.

fairyqueene | 2016-08-05

Jedna z najgorszych książek, jakie czytałam. Nudna, banalna, pseudo poetycka. Według mnie autorka nie ma czytelnikom nic do przekazania, może z wyjątkiem listy najdroższych hoteli/markowych kosmetyków i kreacji/ modnych miejscówek w Szanghaju.