Igraszki z losem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
giovanna

Czterdziestoletni Leszek prowadzi sklep z ciastkami i pieczywem w hali targowej. Jest kawalerem, mieszka sam, wiedzie proste życie. Uznaje, że dla niego widocznie przewidziano taki właśnie plan. Jest szczery i otwarty, serdeczny. Wrodzona życzliwość sprawia, że na powiernika wybierają go znajome kobiety: Ada – nieco sfrustrowana brakiem partnera trzydziestoletnia singielka, marząca o rodzinie...

Ada – nieco sfrustrowana brakiem partnera trzydziestoletnia singielka, marząca o rodzinie i miłości rodem jak z komedii romantycznych. Czterdziestoletnia Mirela – żona zapracowanego męża, matka idealna i kobieta realizująca się zawodowo. Wreszcie Irena – pięćdziesięcioletnia gospodyni domowa, nieszczęśliwa z powodu syndromu pustego gniazda.
Leszek nie próbuje ich zbywać. Interesuje się ich życiem i służy dobrym słowem. Pewnego dnia spotyka Cygankę, która nieproszona mówi mu o Przeznaczeniu. Mężczyzna orientuje się, że staje przed nim odpowiedzialne zadanie. Jednak życie bywa przewrotne. Czy igraszki z losem wyjdą wszystkim na dobre? Czy sami decydujemy o własnym życiu, czy możemy jedynie reagować na następujące w nim zmiany?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Igraszki_z_losem-p-34609-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Igraszki_z_losem-p-34609-1-30-.html

Gosia | 2017-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 lipca 2017

Czytałam już inną powieść Agaty Kołakowskiej "Płótno". Już wtedy uznałam ją za jedną z moich ulubionych polskich pisarek (obok Joanny Bator i Hanny Cygler). Po drugiej książce tylko potwierdziłam swoje przekonanie.
"Igraszki z losem" to lekka, ale równocześnie bardzo ciepła powieść z przesłaniem, która łagodnie skłania do refleksji.
Leszek - główny bohater - zwyczajny spokojny mężczyzna, bez większych ambicji zawodowych, wraz z matką prowadzi sklep z ciastem i pieczywem. Chociaż ma 40 lat jeszcze nie ułożył sobie życia osobistego. Jest jednak bardzo empatyczny i zawsze stara się pomóc w miarę możliwości. Po zawodzie miłosnym, pogodzony ze swoim losem właściwie niczego już nie oczekuje.
Tu wkrada się pewien wątek na poły magiczny. Wszystko kończy się prawdziwie, jak w życiu a nie w bajce.
Książka jest lekka, ale równocześnie prawdziwa i mądra. Uświadamia nam, że wcale nie trzeba tak wiele, by sprawić komuś radość i poprawić humor.
Wystarczy uśmiech, dobre słowo, miły gest. Tylko...

Beata | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Ciepła i tkliwa powieść o przyjaźni, miłości, życiowych wyborach i ludzkich tęsknotach. Magiczna powieść, która łagodzi serce i duszę. Warto mieć w swoim życiu takiego Leszka, który doda otuchy, wesprze słowem i uśmiechem, miłym gestem i doda sił odrobiną troski. Świetna, lekka powieść obyczajowa, doskonała na lato – znakomicie odpręża:)

Gala | 2017-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Tytuł skojarzył mi się z czymś rozrywkowym i wesołym a dostałam nostalgiczną i nieco smutną historię o prawdziwym życiu.
Urzekł mnie ładny i poprawny język literacki ale początkowo niechęć budziły we mnie postaci , wiecznie niezadowolone i narzekające , chociaż w gruncie rzeczy są to dobrzy ludzie.
Czułam się trochę zawiedziona , ponieważ szukałam odskoczni od codzienności ale w miarę zagłębiania się w fabułę, losy bohaterów zaczęły mnie wciągać i koniecznie chciałam się przekonać jak potoczą się ich losy. Każdy z bohaterów boryka się z innymi problemami życiowymi i na swój sposób każda postać jest bardzo ciekawa i do samego końca nie potrafiłam odgadnąć jakie decyzje podejmą.
Czy Leszek faktycznie ma magiczny wpływ na ich życie , czy to tylko taki zabieg autorki, który ma uzmysłowić jak pokrętne mogą być ścieżki ludzkiego życia.
Autorka pokazuje w powieści sytuacje znane nam z życia codziennego i pokazuje w jaki sposób można zrujnować życie sobie lub innym.
Nie zawsze uśmiech...

Gosia | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 10 lutego 2017

Leszek - 40 letni kawaler ciągle szuka swojej drugiej połówki. Przyjaźni się z Adą, również poszukującą singielką oraz panią Ireną - sąsiadką z bloku. Dla każdego zawsze ma dobre słowo, każdemu pomoże. Przypadkowo cyganka wróży mu możliwość zmiany czyjegoś życia na lepsze. Na skutek tej wróżby zaczyna wierzyć, że jest w stanie każdemu odmienić życie na lepsze. Nie zawsze się to jednak udaje. Czy Leszek znajdzie swoją połówkę i jak potoczą się losy bohaterów tej książki? Bardzo dobrze się czytało tą książkę, wciąga!

Teresa | 2018-03-27

To ciepła historia o pogmatwanych ścieżkach codzienności.Powieść obyczajowa z wątkiem psychologicznym.Autorka pokazuje że czasem trzeba samemu pokierować swoim życiem a nie być zależnym i podporządkowanym innym ,spełniając ich oczekiwania.Los potafi być przewrotny o czym przekonali się bohaterowie powieści ,to co dostajemy od losu to zostaje nam czasem odebrane żeby budować wszystko od nowa ,pójść innym ścieżkami ,dokonywać nowych wyborów i zadbać o swoje szczęście Polecam.

Czterdziestoletni Leszek poszukuje drugiej połówki serca w swoim samotnym życiu prowadzi sklep z ciastkami w Hali targowej.Jest kawalerem miłym,otwartym na nowe znajomości,serdecznym mężczyzną pragnie znaleźć prawdziwą miłość.Poznaje Adę też singielkę i jest także Irena sąsiadka obie kobiety wybrały go na swojego powiernika.
Urocza,ciepła i dobra książka odprężyła mnie,super lektura dla relaksu.

Biblioteczka Rudej | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Na mojej ulubionej autorce nie mogłam się zawieść, ciągle trzyma wysoko poprzeczkę.Książka jest absolutnie cudowna, ciepła i mądra.W życiu wystarczy czasami drobny gest czy słowo,a czujemy się ważni jak nie najważniejsi,ale trzeba pamiętać,że to działa w dwie strony

Norka_93 | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Bardzo przyjemna lektura. Ciekawa historia zmiennych kolei losów czwórki samotnych osób - w tym dwóch w związku.
Niby lekka, a jednak skłaniająca do ważnych refleksji. Czy mamy wpływ na swój los i czymożemy mieć wpływ na los innych?

Gosik62 | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Ciepła, mądra, refleksyjna powieść o życiu, ludzkich wyborach, szczęściu, miłości, pracy itp. Dobroć głównego bohatera - Leszka po prostu zachwyca, szkoda, że takich "Leszków" wciąż mało jest na tym świecie. A wystarczy czasem jeden uśmiech, gest, dobre słowo aby dzień stał się lepszy! Po raz kolejny przekonujemy się, że jesteśmy tylko ludźmi, że nie wolno nam igrać z losem, do życia trzeba podchodzić z pokorą (nazwisko bohatera), a przede wszystkim - że dobro powraca!!! Radosnych, spokojnych, refleksyjnych Świąt dla zaczytanych !!!

gleism | 2018-03-20

Czuła i ciepła opowiastka. Główny bohater Leszek to trochę taka ciamajda życiowa, ale bardzo życzliwa ciamajda. Kobiety, które spotyka na swojej drodze bardzo różne, ale zawsze z problemami, jak to w życiu. Zakończenie książki otwarte, tak aby każdy mógł sobie dopowiedzieć resztę. Polecam, szczególnie na zimowe wieczory.