Liście dębu

Oparte na autentycznych wydarzeniach i dziejące sie w autentycznej scenerii mają niezwykle bogato rozbudowaną fabułę, w której miłość przeplata się z nienawiścią, dochodzą do głosu wielkie namiętności ludzkie.

teri | 2012-05-11
Przeczytana: 11 maja 2012

Zbigniew Nienacki jest jednym z moich ulubionych autorow.Lubie go za styl,za nastroj ktory wprowadza,za piekny opis wsi,takiej naszej,swojskiej ze wszystkimi jej urokami i przywarami.Za piekne opisy natury.Z wielka przyjemnoscia przeczytalam ta ksiazke.Kawal dobrej historii z wojennej i powojennej Polski.Polecam goraco.Bellissima....
Serdeczne podziekowania dla mojej Malgosi!

Beata | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Łęgy Chłopskie to niewielka wieś w centralnej Polsce. Marcin i Michał to przyjaciele, którzy wychowywali się razem. Wybuch II wojny światowej zmienił ich życie zmuszając do niełatwych wyborów. Obaj podjęli walkę z okupantem. Michał w AK, Marcin w AL. Książka opowiada o ich losach w ostatnich latach wojny i w pierwszym roku po wojnie. Walczyli z jednym wrogiem, lecz po dwóch stronach barykady. Ich losy przeplatały się, zmuszając do wartościowania podjętych decyzji. Chociaż każdy z nich nie wątpił w słuszność podjętej decyzji, która ze stron walczy w słusznej sprawie, wątpliwości co dalej? cały czas ich nie opuszczały.
Nienacki pisał tę książkę w latach 1960-1965, a więc już po „odwilży”, echa tamtych lat są wciąż żywe. Mimo okrucieństw jakie niesie ze sobą każda wojna, w powieści nie drastycznych opisów. Poznajemy Michała i Marcina jako młodych chłopców skazanych na trudne wybory, pragnących normalnie żyć, każdy w swojej wolnej Polsce.
Czytałam „Liście dębu” prawie 50 lat od ich...

Gosia | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Smutna historia dwóch przyjaciół, których los ustawił po różnych stronach na polu walki. Z przyjaciela stajesz się zwierzyną, żeby za chwilę znowu być myśliwym.
Przeraża mnie to w jakich czasach żyli ówcześni, jak na każdym kroku czaił się strach, jak władza potrafiła zamieszać w głowie, jak żądza walki zaślepiała nie bacząc na miłość i przyjaźń, jak traktowano kobiety stawiając wyżej idee niż rodzinę. Jeszcze bardziej przeraża mnie to, że jest to historia powstała na faktach, dlatego polecam - naprawdę warto przeczytać.

koemata | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

lata 40te -wojna w Łęgach na wschodzie Polski, dużo o biednej wsi, partyzantach, okupantach, dobrze napisane i nawet z pewnym dystansem, Marcin i Michał, AK i AL, zło i dobro, walka o miejsce dla siebie

leszel | 2015-09-09
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawa lektura dotycząca lat powojennych. Bardzo odważna także jak na tamte czasy.

Paweł | 2016-11-18
havrankowa | 2016-06-02