Adwokat diabła

Wydawnictwo: POLWEN
literatura piękna

Decyzją Watykanu do Kalabrii jako promotor wiary, zwany inaczej adwokatem diabła , zostaje wysłany ksiądz Blaise Meredith. Jego pobyt w Gemello Minore gdzie mieszkał i został zamordowany Giacomo Nerone w zasadniczy sposób wpływa nie tylko na przebieg śledztwa, ale również na losy ludzi powiązanych bezpośrednio z osobą Sługi Bożego oraz przede wszystkim na zmianę stosunku adwokata diabła do samego siebie, do ludzi, z którymi się zetknął, do własnego życia i przeżywania wiary. Meredith poznaje, co to jest przyjaźń, oddanie, współczucie, miłosierdzie i łaska. Ksiądz doświadcza miłości bliźniego i na nowo odkrywa głęboki sens wiary.

Raf_fa | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Bardzo dobra literatura. Świetnie napisana, momentami błyskotliwie. Mnie osobiście trochę znużyła w końcówce, zwłaszcza przy czytaniu listów Giacomo.
Pomimo tego, że traktuje o sprawach związanych z wiarą a sam jestem bardziej agnostykiem niż wierzącym, jest bardzo ciekawym spojrzeniem raczej na świeckość wiary niż na jej mistycyzm. Ożywają tutaj konflikty ludzkie, różne filozofie i różne spojrzenia na świat, przy czym autor w żaden sposób nie próbuje oceniać tych filozofii, wręcz przeciwnie w wypowiedziach bohaterów: księży, chłopów, komunistów, Żyda, czy w końcu altruistów i pragmatyków można znaleźć wiele dobrego. Co pokazuje, że to nie sama wiara jest wyznacznikiem dobra, lecz człowiek i jego życie. I dlatego tą książkę może przeczytać każdy, ponieważ autor nikogo nie osądza, nikogo nie stawia na świeczniku, nikomu nie schlebia. Z tej powieści bije przesłanie: możesz być człowiekiem jakim zechcesz - bądź tylko dobry dla innych w swym człowieczeństwie.

Edyta Zawiła | 2015-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Pasjonująca książką o prawdzie, którą się odkrywa w trakcie poznawania życia innego człowieka.Chętnie sięgnę po następne pozycje tego pisarza.

Marago | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Bardzo dobra pozycja australijskiego pisarza - Morrisa Westa. Rzecz o przychodzeniu do Boga, odchodzeniu od Niego, szukaniu człowieczeństwa w sobie i w innych, o świętości, wreszcie o śmierci - dobrej i złej. Książka tak pasjonująca, że trudno się od niej oderwać. Doskonale napisana, poruszająca tematy egzystencjalne dotyczące nas wszystkich. Polecam.

Patrycja Jabłońska | 2014-02-25

Niesamowicie wciągające mimo ze myslalam ze nie bedzie zbyt ciekawa przez tematyke,nie moglam sie oderwać.polecam zdecydowanie

Fragile | 2011-12-07

mocna książka

Ewelina Kwaśniewska | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!
Przeczytana: 03 maja 2008

Blaise Meredith w miarę odkrywania historii życia Giacomo Nerone i powiązanych z Nim ludzi, na nowo odkrywa siebie. Został wysłany z ciężką misją, jaką jest przeprowadzenie śledztwa mającego na celu ustalić, czy Nerone istotnie zasługuje na miano świętego czy też błogosławionego. Na pierwszy rzut Meredithowi wydaje się, że zna odpowiedź i nie spodziewa się zmienić zdania. Przez cały pobyt zmaga się z chorobą, która prowadzi go do grobu.

Wystarczył mi majowy weekend przed maturą, żeby ją przeczytać. Kilka godzin w pociągu do i z Krakowa, kilka na tamtejszych Plantach. Mogę ją z czystym sumieniem polecić jako ciepłą i dobrą lekturę.