Motyle i ćmy

Wydawnictwo: Novae Res
LubimyCzytać

Julia stoi u progu wielkiej kariery w świecie mody. Zaprojektowała kolekcję ze złotych pajęczych nici, od której sukcesu zależy to, czy zdobędzie stanowisko, pieniądze i sławę. Tymczasem na miesiąc przed wielkim pokazem Paris Fashion Week ktoś włamuje się do jej pracowni i niszczy bezcenne stroje. Wkrótce okazuje się, że o młodą projektantkę upomina się jej tragiczna przeszłość. Krok po kroku...

Wkrótce okazuje się, że o młodą projektantkę upomina się jej tragiczna przeszłość. Krok po kroku poznajemy mroczne tajemnice i podążamy za Julią próbującą odkryć, kto i dlaczego usiłuje zrujnować jej obecne życie.
Miłość, tragiczna śmierć przyjaciółki sprzed lat, poszukiwanie zaginionej córeczki, siostrzana więź, a także intryga kryminalna. W tle światowa stolica mody – Paryż – a także urokliwa Prowansja, egzotyczna Indonezja oraz… Poznań i jego nieznane zakamarki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

"I zawsze wtedy czuła ten rozdzierający ból, jakby coś bezwzględnym ostrzem wyrzynało jej właśnie kolejny kawał tego, co niegdyś nazywała sercem."

Dobrze czyta się tę książkę, wciąga w świat mody, intrygujących zdarzeń, kryminalnych wątków. Trzyma w napięciu, wprowadza oczekiwany thrillerowski dreszczyk niepewności, zaskakuje zwrotami akcji, obala wytwarzane przypuszczenia i domysły. Chce się dociekać prawdy ukrytej w scenariuszu życia głównej bohaterki, dowiedzieć jak najwięcej o jej przeszłości, zrozumieć dlaczego towarzyszą jej mroczne tajemnice. Od początku czuje się, że są sprawy, które wymagają intensywnej wnikliwości i uszczegółowienia, z zaangażowaniem zdejmujemy kolejne warstwy fałszów i pozorów.

Ewa Przydryga potrafi przykuć uwagę czytelnika, wytworzyć więź między nim a wiodącą postacią, zaintrygować i skłonić do psychologicznej zabawy, głębszych interpretacji czynów bohaterów. Prolog mocno podsyca zainteresowanie, uaktywnia wyobraźnię, podgrzewa emocje. Z każdym...

Pokrecona | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

To powieść, która robi naprawdę duże wrażenie fabułą, bohaterami, intrygą oraz zagadkami, których do końca nie jesteśmy w stanie odgadnąć. Jedna z najbardziej wciągających książek, jakie miałam okazję czytać.
Więcej na http://przystanekszczescia.blogspot.com/2016/10/motyle-cmy-ewa-przydryga-wydawnictwo.html

milla | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

"Czasami świat tak po prostu wypada z rąk. A ty bezradnie zbierasz te jego rozbite kawałki, które już nie chcą się ułożyć. I sama nie wiesz, kim się stałaś, podejmując takie, a nie inne decyzje. Czy nadal niosą cię skrzydła motyla, a może już na stałe wrosły w ciebie te należące do ćmy." (str. 243)

Julia „Juliette” Różańska jest młodą kobietą stojącą u progu wielkiej, międzynarodowej kariery. Mieszkająca w Paryżu projektantka przygotowuje swą debiutancką kolekcję, która może zapewnić jej prestiżową posadę w domu mody Éphémérez. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem Julia zrealizuje marzenie swego życia, niespodziewany telefon z Polski wywraca jednak uporządkowany świat bohaterki do góry nogami. Budzą się wspomnienia, pewnych tragicznych wydarzeń, które rozegrał się dziesięć lat wcześniej w Cannes. Koszmar przeszłości powraca, tajemniczy napastnik obiera sobie kobietę za cel. Ktoś rozpoczyna okrutną, pełną podchodów grę. Czy to przeszłość upomniała się o Julię, a może za...

Monika | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 października 2016

23 maja 2002 – Cannes. Impreza. Narkotyki. Zbrodnia.

29 maja 2012 – Paryż, młoda absolwentka szkoły mody, której dano wielką szansę i grzech, który rzuca długi cień.

"Motyle i ćmy" Ewy Przydrygi to powieść kryminalna mająca za tło światową stolicę mody i jej kulminacyjne wydarzenie: Paris Fashion Week. Julia, główna bohaterka, jest obiecującą młodą projektantką, najlepszą absolwentką, której powierzono ważną rolę: przywrócenie na salony dawniej znamienitego, a teraz podupadłego domu mody. Wszystko idzie jak z płatka, oczywiście do czasu. Na miesiąc przed pokazem następuje włamanie do pracowni dziewczyny, a cała, przygotowana w pocie czoła kolekcja, zostaje zniszczona. Początkowo Julia nie wiąże wydarzenia z pamiętną nocą 23 maja 2002 roku, wszak świat mody jest zawistny i każdy chciałby się pozbyć konkurencji. Wszystko się zmienia, gdy Julia wysiadając z metra dostrzega bilbord jednoznacznie wskazujący, że koszmar z przeszłości powraca, a dotąd skrzętnie skrywane tajemnice mogą...

Hovering | 2016-08-17

Lubię sięgać po autorskie debiuty, bo nigdy nie wiem czego mogę się po nich spodziewać. Zawsze czuję się mile zaskoczona, jeśli jakaś książka przypadnie mi do gustu, a kiedy zdarzy się tak, że jednak nie do końca czuję się przekonana do danej lektury to i tak staram się wypatrzyć te malutkie, pozytywne aspekty. Do czego zmierzam? Jak się domyślacie do tego, by przedstawić Wam kolejny polski debiut, ten z pierwszej grupy - bardziej zaskakujący i intrygujący, niż można by pomyśleć.

Julia, główna bohaterka książki, mieszka w Paryżu i dąży do tego, by rozwinąć swoją karierę. Jako projektantka mody przygotowuje się do swojego debiutanckiego pokazu, na którym przedstawi zupełnie niespotykaną kolekcję. I kiedy kobieta jest już u progu swojej kariery jeden telefon wywraca jej życie do góry nogami. Właściwie to można było się domyślić, że nic nie przyjdzie głównej bohaterce tak łatwo, jakby tego chciała, bo jej postać kreowana jest w stronę tych silnych i niezależnych kobiet, które same...

Cyrysia | 2016-09-01

Recenzje Beaty | 2017-07-13

Są takie książki przeczytamy i sami nie wiemy co mamy napisać w recenzji. Choć książka po przeczytaniu wydaje się dość ciekawa ale zostawia w głowie nie dosyt i pustkę którą chcemy uzupełnić a nie wiemy jak. Właśnie taka książka w ostatnim czasie wpadła w moje ręce „Motyle i ćmy” Ewy Przydrygi która namieszała mi w głowie.

Na pierwszych stronach książki dostajemy mocny prolog. Dowiadujemy o tragicznej śmierci polskiej maturzystki w Cannes. Opisuje o dwóch przyjaciółkach które wymknęły się na nocną imprezę. Niestety jedna z dziewczyn Sara dostaje narkotyk i zostaje brutalnie zgwałcona a następnego dnia jej ciało zostaje znalezione przy porcie.

Po tak tragicznym początku przenosimy się o dziesięć lat do przodu. Poznajemy Julię która mieszka w Paryżu i marzy o tym aby zostać projektantką mody. Dostaje propozycje zaprojektowania pokazu. Jej zaprojektowana kolekcja składa się ze złotych pajęczyn nici. Lecz miesiąc przed pokazem Paris Fashion Week ktoś włamuje się do pracowni i...

Alex | 2016-11-19
Przeczytana: 12 listopada 2016

Na początku była przyjaźń, łącząca osoby różniące się od siebie jak woda i ogień oraz dająca wsparcie gdy jest ono potrzebne. Potem zdarzyła się tragedia, niszcząca tak wiele i pozostawiająca w ludziach piętno, przypominające codziennie o tym co miało miejsce kiedyś. Można próbować uciec od wspomnień, ale one i tak znajdą sposób by w najmniej oczekiwanej chwili dać o sobie znać. Jak długo można ignorować ból i oddalać się od tego co jest najważniejsze w życiu? Odpowiedź na to pytanie pada wtedy gdy prawie jest już za późno by uratować przyszłość.

Sukces nie przychodzi łatwo, czasem trzeba przez lata walczyć by zaistnieć w stolicy haute-couture. Juliette Różańska jest u progu wielkiej kariery, jej projekty zdobyły już uznanie, ale przed młodą kobietą jeszcze trochę drogi do sławy, chociaż podąża we właściwym kierunku. Jeszcze kilka tygodni i zabłyśnie na paryskim pokazie, potwierdzi pokładane w niej nadzieje i ziści swoje marzenia. Teraz jedynie musi skupić się na pracy, nie...

Najpierw wady, czy zalety? Zawsze mam problem z zaczęciem.
Fabuła jest dobrze wykreowana, to na pewno. Wchodzimy do Francji, gdzie pokazy mody są w świetle sławy. To właśnie tam poznajemy młodą polkę, Julię, która dostała od życia szansę na spełnienie swojego marzenia zawodowego. Wielki pokaz jest już tuż, tuż, gdy nagle... Przeszłość sprzed 10 lat powraca ze zdwojoną siłą, niwelując jej zamiary.

Julia już nie jest taka, jaką poznaliśmy. Kiedy przylatuje do Polski na zjazd absolwentów, nie tylko wspomnienia jej zamordowanej przyjaciółki wracają do jej umysłu. Widzimy, że ukrywa o wiele więcej, niż mogłaby przyznać. To właśnie ta tajemnica spowodowała, że z ciekawością brnęłam dalej.

Zdecydowanie akcja zbyt szybko się rozkręca. Brakowało mi opisów - bo znowu mamy do czynienia z dużą ilością dialogów, bez dodatkowych ,,czytelniczych wspomagaczy" - przez co miałam wrażenie, że akcja toczy się na jednym osiedlu. Wiecie o co chodzi? Główna bohaterka dowiaduje się o pewnym tropie,...

Motyle i ćmy to debiutancka powieść Ewy Przydrygi zabierająca nas do świata francuskiej mody, skrywająca tajemnice przeszłości. Jej fabuła jest szalenie rozpędzona, a kolejne wątki wciągają czytelnika do składającej się w całość rozsypanej układanki. Choć nie jest do końca gładka i idealna, to nad jej chropowatościami można popracować, a każda kolejna powieść autorki może być tylko lepsza. Nie jest to książka zła. Przeczytałam ją szybko i z dużym zainteresowaniem. Może zbyt wiele od niej wymagałam? A może zakończenie przyszło zbyt szybko? Mimo to polecam, niech każdy wyrobi sobie własną opinię. Ja przeczytałam i nie żałuję, a to najważniejsze!

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/10/motyle-i-cmy-ewa-przydryga-recenzja.html