Śmiertelny wróg

Tłumaczenie: Halka Zygmunt
Wydawnictwo: Albatros
The Instant Enemy
83-7359-187-7

Lew Archer poszukuje 17-letniej Sandy Sebastian, która uciekła z niezrównoważonym psychicznie chłopakiem, Davem Spannerem, zwolnionym warunkowo z więzienia. Detektyw odnajduje uciekinierów, ale ci ponownie uciekają. Wydaje się, że Dave planuje zabójstwo Stephena Hacketta, właściciela firmy naftowej, w której pracuje ojciec Sandy. Od matki Hacketta, Ruth Marburg, Archer dostaje zlecenie odnalezienie jej syna porwanego przez Dave'a. Mąż Ryth został przed piętnastu laty zastrzelony na plaży. Przed piętnastu laty zginął też tajemniczo ojciec Dave'a, rozjechany przez pociąg.

almos | 2014-09-24
Przeczytana: 19 września 2014

Kolejny kryminał Rossa MacDonalda, jednego z wielkich autorów czarnego kryminału. Mamy tu typowy przykład jego stylu, zaczyna się tak, że bohater MacDonalda, prywatny detektyw Lew Archer ma odnaleźć zaginioną dziewczynę, a potem bardzo szybko zdarza się morderstwo. Jak to często u MacDonalda bywa, do wyjaśnienia teraźniejszych zagadek kluczowa jest sprawa zabójstwa sprzed 15 lat. Archer jak zwykle jeździ po Kalifornii, rozmawia z ludźmi, spotykając znane z innych jego powieści typy: samotną alkoholiczkę, czy menadżera średniego szczebla dla którego liczą się tylko pieniądze. I, jak to u MacDonalda, rozwiązanie zagadki jest skomplikowane: dowiadujemy się o złożonych powiązaniach rodzinnych: kto jest czyim rodzicem, dziadkiem, dzieckiem, małżonkiem, i jak naprawdę ludzie się nazywają. W pewnym momencie zacząłem się w tym gubić. Zbytnio to wszystko szanowny autor zagmatwał.

Poza tym pogłębione tło obyczajowe i psychologiczne, które jest zwykle siłą kryminałów tego autora, tutaj...

isabelle142 | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Do biblioteki wybrałam się głównie po świeżą dostawę thrillerów :) W pewnym momencie w oko wpadła mi powieść nieznanego mi dotąd Rossa Macdonalda pt. 'Śmiertelny wróg', jak się okazało, autora znanej serii kryminałów o detektywie Lwie Archerze. Co mnie skłoniło do przygarnięcia tejże pozycji? Zapewne zapowiedź dobrej psychologicznie lektury i misternie utkanej intrygi.
Przyznać wręcz muszę, że aż za misternie. Macdonald ma najwyraźniej dość specyficzny styl pisania - prowadzi czytelnika poprzez zakręty, skrzyżowania i ślepe uliczki. Napotykamy tam szereg bohaterów, których losy w magiczny sposób wciąż splatają się ze sobą, a ostatecznie nikt nie jest tym, kim wydaje się być... Brzmi zagadkowo? Bo i tak jest. Aby w pełni połapać się w fabule wypadałoby ją sobie chyba rozrysować, inaczej jest mały problem :) Ogólnie książka jest całkiem dobra, ale trochę się w niej gubiłam, dlatego taka właśnie ocena.

Hendoslaw | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Bardzo dobrze napisany kryminał. Wartka akcja z dużą ilością zwrotów. Ciekawe postacie z podwójną tożsamością. Do samego końca nie odgadniemy jaka naprawdę jest prawda. Koniec naprawdę zaskakuje. To wszystko można znaleźć u MacDonalda.

Archer zostaje zatrudniony do znalezienia siedemnastoletniej Sandy, której poszukuje jej ojciec. W wyniku wydarzeń związanych z jej poszukiwaniem zostaje wplątany w zawiłą historie rodzinną gdzie nie wszyscy są tymi za kogo się podają.

Milosz2105 | 2016-10-29
annikap | 2016-10-10