Świat ciszy Nicholasa Quinna

Okładka książki Świat ciszy Nicholasa Quinna Colin Dexter
Okładka książki Świat ciszy Nicholasa Quinna
Colin Dexter Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Cykl: Inspektor Morse (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Morse (tom 3)
The Silent World of Nicholas Quinn
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2009-01-01
1991-01-01
9788374892025
Ewa Jusewicz-Kalter
świat ciszy Nicholasa Quinna oxford uniwersytet kryminał morderstwo Nicholasa Quinna świat ciszy

Sama intryga bardzo dobra, ciekawie i wiarygodnie się rozwija, trzyma w napięciu do ostatnich stron. Niestety sposób napisania, lub tłumaczenia książki jest kanciasty i nieprzyjemny. Dialogi są na poziomie filmu niemego i nie wydaje mi się, że jest to zabieg celowy z uwagi na to że jedna z ofiar jest niesłysząca.

Dobra książka! Tym razem inspektor Morse poszukuje mordercę głuchego pracownika Konsorcjum Egzaminów dla Cudzoziemców - tytułowego Nicholasa Quinna. Z każdą stroną Autor stopniuje napięcie, wprowadza kolejnych świadków, którzy widzieli, bądź w jakiś sposób kontaktowali się z Quinnem przed jego śmiercią. Tym samym Czytelnik zaczyna podejrzewać, iż to oni mogą być potencjalnymi mordercami. Po kilku wpadkach, bezowocnych przesłuchań, inspektor Morse i jego pomocnik Lewis wpadają wreszcie na ślad. Koniec jak zwykle jest zaskakujący! Polecam!

Colin Dexter to angielski pisarz, który w swym dorobku może poszczycić się kilkunastoma powieściami detektywistycznymi. Choć jego kariera jest bogata, to jednak w Polsce zbytniego rozgłosu nie osiągnął.

Nicholasa Quinna świat ciszy to trzecia z kolei książka autora, w której do czynienia mamy z charyzmatycznym detektywem Morse'em. Po raz pierwszy wydana w 1977 roku w Polsce ukazała się dopiero w roku 1991.
W tejże powieści nasz niezmordowany policyjny wyga będzie musiał rozwikłać sprawę morderstwa nowego pracownika Konsorcjum na uniwersytecie w Oxfordzie - tytułowego Nicholasa Quinna. Sprawa jest naprawdę bulwersująca. Nie dość bowiem, że morderstwo dotyczy pracownika naukowego szanowanego uniwersytetu, to pikanterii dodaje fakt, że Nicholas był osobą głuchoniemą. Jakby tego było mało wszystko wskazuje na to, że zbrodni dopuścił się inny pracownik Konsorcjum. Cała więc sprawa może okryć skandalem sławny uniwersytet.

Nicholasa Quinna świat ciszy to książka bardzo charakterystyczna. Z pewnością nie każdemu, nawet fanowi kryminałów, spodoba się język jakim operuje Colin Dexter. Potrafi być zawiły i niejednokrotnie ugrzęznąć możemy w natłoku myśli podczas prób wyjaśniania zbrodni przez Morse'a. Sama postać detektywa to jednak z pewnością coś co potrafi przyciągnąć uwagę. Gość jest typem twardego gliny, który nie lubi polemizować z nikim i na żaden temat. Z jeden strony potrafi być milczący i skryty, gdy układa w swej głowie możliwy scenariusz zdarzeń które doprowadziły do morderstwa, z drugiej zaś, potrafi być bezpośredni i wygadany - nie wzbrania się wtedy przed użyciem ciętego języka.

A jak z fabułą? Jest naprawdę skomplikowana i zwodnicza. Tutaj nic nie jest pewne. Ba! Tutaj zwrot akcji w śledztwie to chleb powszedni. Praktycznie co rozdział dostajemy nową porcję domysłów, które wcale nie naprowadzają nas na właściwy trop, powodując, że zagadka zostaje wyjaśniona dosłownie dopiero na ostatnich stronach.

Dużym minusem jest natomiast sama edycja tejże książki. Nie wiem jak jest w tym zakresie w jej wznowieniu z 2009 roku, ale wersja wydana przez Phantom Press dosłownie roi się od błędów językowych i składniowych.

Całość prezentuje się jednak bardzo dobrze, powodując, że fani kryminału powinni sięgnąć po tę książkę. Z kolei osoby nie zainteresowane tym gatunkiem zdecydowanie powinny ją sobie odpuścić, skupiając się na czymś lżejszym.

Bardzo dobra. Do końca książki czytelnik ma mętlik w głowie i nie wie KTO jest mordercą.

Przetłumaczone źle, intryga znakomita.

Przetłumaczone źle, intryga znakomita.

• Kryminały
  • 2011