Turnaround

Trzech kumpli. Obca dzielnica. Kradziony samochód. Czy zdążą zawrócić, nim ich życie zmieni się na zawsze? Najnowsza powieść amerykańskiego mistrza kryminału. Waszyngton, 1972 rok. Pewnego upalnego dnia trójka białych nastolatków wjeżdża kradzionym samochodem do dzielnicy czarnych. Znudzeni, zaczynają prowokować miejscowych. Reakcja jest natychmiastowa i brutalna. Nudę letniego popołudnia...

Waszyngton, 1972 rok. Pewnego upalnego dnia trójka białych nastolatków wjeżdża kradzionym samochodem do dzielnicy czarnych. Znudzeni, zaczynają prowokować miejscowych. Reakcja jest natychmiastowa i brutalna. Nudę letniego popołudnia przerywają strzały i życie sześciu osób zmienia się nieodwracalnie. Czy po 35 latach od tamtych wydarzeń znajdą odkupienie lub zadośćuczynienie za to, co się stało?

Dramatyczna fabuła to nie wszystko. Pelecanos wgłębia się w motywacje i psychikę postaci, skupiając się na moralnym wymiarze ludzkich działań. "Zawrócić" to przejmująca opowieść o ojcach i synach, żonach i mężach, stracie, zwycięstwie i ostatecznym odkupieniu. Rozgrywa się na tle rozbrzmiewających rockiem i soulem waszyngtońskich ulic lat siedemdziesiątych, ale też współczesnego oblicza amerykańskiej stolicy.

"Wspaniale napisana i skłaniająca do myślenia powieść o zbrodni, przyjaźni i odkupieniu".
"Publisher's Weekly"

"Pelecanos… należy wraz z Dennisem Lehane’em i Richardem Price’em do grupy pisarzy, którzy rozszerzają granice powieści kryminalnej na terytorium zarezerwowane dotąd dla literatury ambitnej, wnikają w duszę postaci głębiej niż ośmiela się to czynić wielu autorów kryminałów, poruszają trudne zagadnienia społeczne i rozbijają w puch oczekiwania, że wszystko dobrze się skończy".
"New York Times"

hanterkaa | 2016-03-07

Książka kipi od emocji,ale nie tych pozytywnych.Traumatyczne przeżycia bohaterów nie dają o sobie zapomnieć, rany z przeszłości wciąż pozostają otwarte, bohaterowie są pełni pretensji i skrzętnie skrywanego żalu do losu oraz bolesnych wspomnień.

Marczewek | 2013-12-23
Przeczytana: 2008 rok

Wspaniała, czytałem ją 5 lat temu i nic niemal nie pamiętam.
Ale na długi czas była #1 w moim rocznym rankingu.

kiniusgpm | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Z pozoru błaha i przewidywalna, lecz gdy się wczytać między wierszami, porusza do głębi - tematy poważne, refleksyjne, życiowe, które sprowadzają się do tego, że "każdy może wsiąść do niewłaściwego samochodu" ...

Alicja | 2014-12-28
Przeczytana: lipiec 2013

Czasem ciężko zawrócić z drogi, chociaż przeczuwamy katastrofę.

betty-white | 2012-12-13

Sama w sobie, moze i niesie jakas nauke, ale przebrniecie przez nia to nie lada wyczyn... Napisana nudnie, raz na 50 stron sie cos dzieje, wszystko sie ślimaczy i ciągnie jak flaki z olejem. Moglaby byc dwa razy krotsza, gdyby nie te nudne i nieistotne dla fabuly opisy,watki i historyjki.

Michael Shootbook | 2013-04-05
Na półkach: ~ F4, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Tematyka i schemat oklepany, aż do bólu, a jednak czyta się całkiem dobrze.

Magnis | 2016-04-28
Mateusz | 2015-12-07