Śmierć w Koryo

Wydawnictwo: Książnica
A Corpse in the Koryo
978-83-245-7616-6
Korea Północna, inspektor O

Totalitarna Korea Północna. Samotny funkcjonariusz reżimowej milicji odkrywa prawdę o serii tajemniczych morderstw. "Usiądź na łagodnym stoku wzgórza o świcie i zrób zdjęcie samochodu, który nadjedzie autostradą z południa". Na pozór proste i mało skomplikowane zadanie okazuje się początkiem tajemniczych wypadków. Inspektor O zostaje wplątany w morderczy wir politycznych intryg. Przywódcy...

"Usiądź na łagodnym stoku wzgórza o świcie i zrób zdjęcie samochodu, który nadjedzie autostradą z południa". Na pozór proste i mało skomplikowane zadanie okazuje się początkiem tajemniczych wypadków. Inspektor O zostaje wplątany w morderczy wir politycznych intryg. Przywódcy komunistycznej republiki zamierzają wytropić i zlikwidować wszystkich, którzy wiedzieli o trwającym od dziesięcioleci procederze porwań i zabójstw obcokrajowców. Zwłoki znalezione w Koryo, najlepszym hotelu Phenianu, sprawią, że inspektor O będzie musiał wybrać pomiędzy złem, które zna, a tym, o którym wolałby się nigdy nie dowiedzieć. Zbyt późno zda sobie sprawę, że jego śledztwo prowadzi wprost do jaskini lwa.

"Śmierć w Koryo" ukazuje obcy świat, tak złożony i nieprzewidywalny, że zarówno czytelnik, jak i sam główny bohater z trudem pojmuje rządzące nim zasady. W tej rzeczywistości nic nie działa, jak powinno, dawno zapomniane zbrodnie wciąż wpływają na teraźniejszość i nawet cienie mogą być zabójcze. Kończąc lekturę, nie sposób oprzeć się refleksji, że to, co czasem uznajemy za obce i niepojęte, w rzeczywistości niewiele różni się od naszych realiów. Autor snuje swoją opowieść niezwykle pięknym, oszczędnym językiem, przeplatając ją doskonałymi opisami kraju i ludzi, których tak dobrze poznał w czasie wieloletniej służby wywiadowczej. Jest to bez wątpienia niezwykle udana próba przedstawienia brutalnego, a zarazem pełnego tajemnic i kontrastów kraju. Krwawą fabułę finezyjnie uzupełnia psychologiczna analiza bohaterów.

"Śmierć w Koryo" została uznana przez "Chicago Tribune" za jedną z najlepszych powieści roku 2006 w kategorii thriller/kryminał. Prawa do przekładu sprzedano w 7 krajach.

wiolagg66 | 2015-04-16

Jakoś mnie nie zachwyciła...Może dlatego,że kryminały nie są moim ulubionym gatunkiem,ale jakby był DOBRYM KRYMINAŁEM, to myślę,że nawet mi by się spodobał ;)

miharu | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Ciekawa, wciągająca, do tego akcja toczy się w dość ciekawym i nieoklepanym miejscu, bo w Korei Północnej. Jak na kryminał trochę nietypowa - nie ma tu klasycznych chwytów rodem z Agathy Christie. Detektyw nie usiądzie pod koniec w salonie i nie objaśni wszystkim, kto jest mordercą. Zgłębianie tajników sprawy wyciąga na światło dzienne kolejne wątki, brudy i powiązania z polityką, nie wszystko dostaniemy podane na tacy.
Książka napisana bardzo eleganckim, oszczędnym językiem, bez kwiecistości i metafor. Niezwykle przyjemnie się czyta tak gładkie i pięknie zbudowane zdania. Obawiałam się zbyt wielu niestrawnych "azjatyckich motywów", niezrozumiałych dla zachodniego czytelnika. Na szczęście tak nie jest, 'azjatyckość' nie wali czytelnika między oczy, zaciemniając fabułę i klarowność narracji.
Bardzo przyjemna lektura na letni urlop - miło się czyta w upalny dzień, siedząc pod brzozą i spoglądając na górski krajobraz;)

DeVi | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Inspektor O to postać dość specyficzna. Lubi obracać kawałki drewna w dłoni, denerwując w ten sposób wszystkich dookoła. Nie nosi odznaki z Wielkim Wodzem. I w kółko uważa, że nie ma żadnego brata, którego wszyscy próbują mu wmówić. Osobliwe, prawda? Dodajmy do tego nadinspektora Paka, tajemniczego Kanga, znienawidzonego Kima i mamy paczkę pełną dziwactw!

Koryo to hotel w Phenian. Pewnego razu Inspektor O jedzie windą, a gdy wychodzi natrafia na pokój. Bez śladów morderstwa. Pytanie brzmi: Jak on ma się teraz zabrać za śledztwo? Nic trudnego, to norma w północnej Korei. A od najlepszego człowieka Paka, można spodziewać się wszystkiego. Naprawdę – wszystkiego. Tylko jest jeden mankament. Otóż cała ta śmierć pewnego osobnika z mroźnej Finlandii następuję w połowie książki. Nim do tego momentu doczytany, mamy do czynienia z wieloma szlakami, które prowadzą do innych dziwnych, niezręcznych wręcz sytuacji. I o to tutaj tak naprawdę chodzi. A przynajmniej tak mi się zdaje. Ciągłe...

hammerhead | 2012-07-09

Dosyć dziwna książka, trochę się ciągnie, momentami zmuszałam się aby doczytać do końca. Fabuła według mnie zupełnie nie wciągająca, ale tragedii nie ma.

true02 | 2011-08-31

Kapitalny klimat,sugestywne opisy życia w Korei Północnej.Mam nadzieję,że wydawnictwo nie każe nam czekać na kolejną książkę z przygodami Inspektora O.

Alicja | 2014-03-16
Przeczytana: 27 października 2013

taka historia mogła wydarzyć się naprawdę w KRLD... północnokoreańska rzeczywistość i znane miejsca w nowej thrillerowej odsłonie... język czasami nie ten jakiego oczekiwałoby się od dobrej literatury, niemniej ocena całościowa na plus!

xexaa | 2016-09-15
jerzy | 2016-08-25