Kiedy żyłam w nowych czasach

Wydawnictwo: Muza

Jest kwiecień tysiąc dziewięćset czterdziestego szóstego roku. Dwudziestoletnia Evelyn Sert, fryzjerka z Soho, wyrusza w rejs do Palestyny, gdzie żydowscy idealiści i uchodźcy z całej Europy zbierają się, aby rozpocząć nowe życie w nowym kraju. W nowoczesnym, kosmopolitycznym Tel Awiwie wszystko jest możliwe nowa osobowość, nowi Żydzi, nowe kobiety. Wszystkie te wcielenia wydają się równie osiągalne. Evelyn, mistrzyni przebrań, wymyśla siebie na nowo. Żyjąc w świecie pełnego pasji idealizmu zakochuje się w Johnnym, i wraz z nim rozpoczyna bardzo niebezpieczną grę.

Katarzyna Meres | 2014-12-29

Kiedy ujrzałam tę książkę w bibliotece wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Losy Żydówki w nowym świecie bardzo mnie zaintrygowały. Uwielbiam taką tematykę i z chęcią sięgam po wszelkie książki traktujące o tej tematyce. O czym jest więc książki autorstwa Lindy Grant?

Evelyn Sert jest Żydówką pochodzącą z Soho. Jej matką jest fryzjerka, która niestety umiera. Główna bohaterka nie potrafi poradzić sobie w powojennej Anglii po tym przykrym wydarzeniu. Kochanek matki ofiaruje pomoc Evelyn. Nowe życie w nowym kraju. Do Palestyny wyrusza jako chrześcijańska turystka, jej zamiary są jednak inne. Chce poczuć się jak w domu. Na początek trafia do kibucu... A później jej losy wcale nie wyglądają kolorowo. Nowa, lepsza rzeczywistość wcale taka nie jest.

Fabuła tej książki jest skonstruowana w sposób bardzo przemyślany. Narracja pierwszoosobowa prowadzona przez Evelyn pozwala na poznanie jej losów, może zabrzmi to dziwnie, ale obiektywne. Odniosłam wrażenie, że Evelyn spowiada się ze swojego...

Joanna | 2010-07-25

Książka opowiada o fryzjerce która wyjeżdża do innego kraju myśląc że bedzie jej tam lepiej. Nie ważne gdzie się znajdujemy tylko jacy nas otaczają. Poznaje też swoją miłość, ale książka nie opowiada głównie o tym, wątku miłosci nie da się uniknąć w żadnej książce. jest o życiu głównej bohaterki, o jej pracy w salonie fryzjerskim.

Shoshana25 | 2013-01-14

Bardzo dobra książka. Czyta się ją dobrze, a jej dodatkowym, bardzo dużym atutem jest bardzo dokładne przedstawienie tła historycznego Brytyjskiego Mandatu nad dzisiejszym Izraelem.

minbeat | 2012-09-06
Przeczytana: 04 września 2012

Po pierwszych stronach pomyślałam: "podoba mi się!", ale przewracając kolejne strony, to wrażenie słabło, by w końcu zniknąć.
Wszystko dlatego, że nie polubiłam bohaterki, tego jaka jest, co robi i jej historii. Choć właśnie ta historia tak mi się spodobała na początku.
Bohaterka wspomina, opowiada swoją historię i już po pierwszych zdaniach miałam wrażenie, że minęło już dużo czasu od opisywanych przez nią wydarzeń, że teraz, gdy mówi o swojej młodości, jest już o wiele starsza. I to jej opowiadanie tak mnie na początku zauroczyło, dlatego uważam, że mimo wszystko książkę warto było przeczytać.

Juta | 2012-03-20
Przeczytana: 12 marca 2012

Jakos ciezko mi szlo czytanie tej ksiazki. Zbyt wiele niepotrzebnych opisow, wyjasnien.
Momentami ksiazka nabierala rozpedu, momentami chcialam ja zamknac na dobre.
Dotrwalam do konca, ale niczym mnie nie powalila, nie zaskoczyla, nic mi nie przyblizyla.

Jagisia | 2011-09-03
Przeczytana: lipiec 2011