Kiedy żyłam w nowych czasach

Okładka książki Kiedy żyłam w nowych czasach Linda Grant
Okładka książki Kiedy żyłam w nowych czasach
Linda Grant Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Muza
Inne

Okładka książki Star Wars: Klasyczne opowieści #10 Jo Duffy, Linda Grant, Ann Nocenti, Randy Stradley
Star Wars: Kla... Jo Duffy, Linda Gra...
Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Moja ocena: 7 x ⭐️

Moja ocena: 7 x ⭐️

Opis książki obiecuje dużo więcej niż książka zawiera. Np jak to bohaterka zaczyna nowe życie i wraz z kochankiem rozpoczyna niebezpieczną grę. Jak dla mnie bohaterka jest zupełnie bezwolna i robi w życiu to, do czego pchnie ją los lub wola innych ludzi. Wyjechała do Palestyny, bo to wskazał jej jako jedyną drogę w życiu opiekun i kochanek matki. W Palestynie wszystkie jej działania są efektem zbiegów okoliczności lub braku innych rozwiązań. Nawet jej decyzja o powrocie do Tel Awiwu pod koniec życia jest dla mnie niejasna, tak trochę "tak wyszło".
Jedyne co z tej książki wyniosłam to zrozumienie jak trudne musiało być życie w Palestynie dla samych Żydów - niby narodowość ta sama, niby pochodzenie i religia wspólna, ale jednak każdy niósł ze sobą bagaż bardzo różnych nawyków, poglądów, zwyczajów kraju, z którego przyjechał. Niby wszyscy Żydzi, ale jednak ten - Rosjanin, tamten - Niemiec, inny - Grek.

Kiedy ujrzałam tę książkę w bibliotece wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Losy Żydówki w nowym świecie bardzo mnie zaintrygowały. Uwielbiam taką tematykę i z chęcią sięgam po wszelkie książki traktujące o tej tematyce. O czym jest więc książki autorstwa Lindy Grant?

Evelyn Sert jest Żydówką pochodzącą z Soho. Jej matką jest fryzjerka, która niestety umiera. Główna bohaterka nie potrafi poradzić sobie w powojennej Anglii po tym przykrym wydarzeniu. Kochanek matki ofiaruje pomoc Evelyn. Nowe życie w nowym kraju. Do Palestyny wyrusza jako chrześcijańska turystka, jej zamiary są jednak inne. Chce poczuć się jak w domu. Na początek trafia do kibucu... A później jej losy wcale nie wyglądają kolorowo. Nowa, lepsza rzeczywistość wcale taka nie jest.

Fabuła tej książki jest skonstruowana w sposób bardzo przemyślany. Narracja pierwszoosobowa prowadzona przez Evelyn pozwala na poznanie jej losów, może zabrzmi to dziwnie, ale obiektywne. Odniosłam wrażenie, że Evelyn spowiada się ze swojego życia, robi rozrachunek, dostrzega swoje błędy, nie boi się mówić, o złych czynach, które popełniała, o złych decyzjach. Ocenia ona siebie i jest dość sprawiedliwa. Nie przekonuje czytelnika do swoich racji, bo czytelnik sam wyrabia sobie zdanie na temat jej osoby oraz działań.

Na wielki plus zasługuje język książki - nie jest łatwy, ale nie jest też trudny. Czyta się ją bardzo szybko, pochłonęłam ją w dwie godziny. Nie pozwoliła mi się od niej oderwać. Bacznie obserwowałam losy Evelyn. Kiedy żyłam w nowych czasach ma niesamowity klimat. Klimat Palestyny, Tel Awiwu, białego miasta. Ma klimat ludzi - migrujących Anglików oraz Żydów, którzy chcą zbudować nowe imperium. Książka toczy się w latach powojennych, w latach w których Żydzi nie mieli swojego miejsca w Europie, mają żal do ludzi, żal o to, że zabijali rodaków, że ich wygnali...

Powieść Lindy Grant ma odrobinę podłoże polityczne oraz społeczne. Nie jest to nachalne, jest wyważone, właśnie z powodu pierwszoosobowej narracji. To Evelyn tłumaczy sytuację w Ziemi Świętej. Kreacja głównej bohaterki bardzo przypadła mi do gustu. Evelyn tworzy sobie maski, nowe tożsamości, nie może zostać zdemaskowana, podaje się za Angielkę. Wdaje się w romans z niebezpiecznym mężczyznom. A po kilkudziesięciu latach wraca do miejsca z młodości, do starej pani Linz i już nic nie jest takie samo... Przeszłość nie daje Evelyn spokoju przez całe życie.

Jeśli chcecie wczytać się w problematykę kosmopolitycznego Tel Awiwu, poznać sytuację Żydów po wojnie, a także poznać historię Evelyn zachęcam do tej książki. Z jakiegoś powodu skradła moje serce. Może dlatego, że Evelyn była zagubiona i nigdzie nie czuła się, jak u siebie, ciągle poszukiwała swojego miejsca.

Bardzo dobra książka. Czyta się ją dobrze, a jej dodatkowym, bardzo dużym atutem jest bardzo dokładne przedstawienie tła historycznego Brytyjskiego Mandatu nad dzisiejszym Izraelem.

Jakos ciezko mi szlo czytanie tej ksiazki. Zbyt wiele niepotrzebnych opisow, wyjasnien.
Momentami ksiazka nabierala rozpedu, momentami chcialam ja zamknac na dobre.
Dotrwalam do konca, ale niczym mnie nie powalila, nie zaskoczyla, nic mi nie przyblizyla.

Momentami ksiazka nabierala rozpedu, momentami chcialam ja zamknac na dobre.

Książka opowiada o fryzjerce która wyjeżdża do innego kraju myśląc że bedzie jej tam lepiej. Nie ważne gdzie się znajdujemy tylko jacy nas otaczają. Poznaje też swoją miłość, ale książka nie opowiada głównie o tym, wątku miłosci nie da się uniknąć w żadnej książce. jest o życiu głównej bohaterki, o jej pracy w salonie fryzjerskim.

Rewelacyjna książka

Rewelacyjna książka

• Domowa biblioteczka
  • Anin
  • Do kupienia
  • Tematyka Żydowska

Dodaj cytat z książki Kiedy żyłam w nowych czasach